Psie problemy żołądkowe
Mam 5 letniego owczarka podhalańskiego i wielki problem z karmieniem. Czym karmić, żeby nie miał biegunki? Waży 60 kg, a wizyta u weterynarza to duży stres dla nas obojga.
25.05.2007 | aktual.: 25.05.2007 12:59
Mam 5 letniego owczarka podhalańskiego i wielki problem z karmieniem. Czym karmić, żeby nie miał biegunki? Waży 60 kg, a wizyta u weterynarza to duży stres dla nas obojga. Dostaje jedzenie domowe tzn. gotuję mu ryż, makaron z mięsem i marchwią, ser, dostaje suchą karmę, a i tak ma częste kłopoty żołądkowe.
Uważam, że karmienie psa, który ma tendencje do biegunek musi być bardziej uporządkowane. Najlepiej u takiego psa zdecydować się, jakim rodzajem karmy go będziemy żywić. Czy będzie to karma sucha czy tzw. jedzenie domowe. Trzeba przez jakiś czas żywić tylko jednym rodzajem karmy tzn. jeśli jest to karma sucha to stosować ją według zaleceń producenta i jako jedyny rodzaj pokarmu. Jeśli pokarm domowy, to stosować jak najmniej dodatkowych składników, unikać kaszy czy wątroby, która zawsze może rozluźniać kał. O mleku już nie wspominam, bo bardzo wiele psów reaguje biegunką.
Tu bardzo jest ważna konsekwencja. Oczywiście, jeśli unormowanie pokarmu nie wystarczy (to bardzo ważny czynnik u psa, który ma tendencję do biegunek) trzeba będzie pieska odrobaczyć specjalnym środkiem zawierającym fenbendazol podając go przez trzy kolejne dni. Dodatkowo daje się antybiotyki zawierające metronidazol – nawet przez parę tygodni oraz zasiedla się na nowo florę bakteryjną.
Te ostatnie punkty trzeba zrealizować przy pomocy lekarza weterynarii. Może on również zalecić sprawdzenie badań krwi i kału (zarówno na pasożyty, jak i na strawność ) i w zależności od wyników zastosować właściwą dietę, a dopiero potem dołączyć powyższe leczenie. Myślę, że rozwiązaniem byłaby wizyta domowa, gdzie spokojnie można pobrać krew, porozmawiać i ustalić dalszy tok postępowania. Lepiej najpierw pacjenta zbadać, sprawdzić krew, kał, a potem dopiero leczyć, bo takie postępowanie zdecydowanie bardziej ukierunkowuje leczenie i niesie zdecydowanie więcej korzyści dla pieska.
Pozdrawiam serdecznie
Aleksander Korzeniowski
Lecznica dla zwierząt "Cztery łapy"
Łódź