Psy husky

Psy husky

Psy husky
11.07.2007 13:43, aktualizacja: 11.07.2007 14:30

To jedna z najpopularniejszych psich ras. Jednak nie każdy, kto decyduje się kupno husky, zdaje sobie sprawę z tego, że to nie pies dla wszystkich...

To jedna z najpopularniejszych psich ras. Jednak nie każdy, kto decyduje się kupno husky, zdaje sobie sprawę z tego, że to nie pies dla wszystkich...

Husky – psy północy

Jest to jedna z najstarszych i najbliżej spokrewnionych z wilkami psich ras. Husky zostały wyhodowane przez plemię Czukczi. Czukcze żyli na terenie dzisiejszej Syberii. Gdy około 3000 tysięcy lat temu klimat gwałtownie się ochłodził, Czukcze zaczęli wykorzystywać psy do ciągnięcia sań. Potem psie zaprzęgi były używane przez Rosjan do transportu pasażerów i poczty.

Początki hodowli

Husky prawdopodobnie zostały sprowadzone do Kanady w 1909 r. przez handlarza futrami Williama Goosaka. Rasa ta została uznana w USA przez związek kynologiczny w 1930 roku. Kiedy w latach 1950 - 1960 rozkwitła hodowla husky w Ameryce Północnej, przywieziono pierwsze psy tej rasy do Europy. Od tego czasu popularność tych psów zaczęła rosnąć.

Do Polski pierwszy, zarejestrowany husky został sprowadzony w 1983 roku. Obecnie są trzymane w domach, wykorzystywane w dogoterapii lub do celów sportowych. W wielu krajach (także w Polsce) organizowane są wyścigi psich zaprzęgów. Są to niezbyt duże psy, wyglądem przypominające wilka. Husky mają charakterystyczną podwójną okrywę włosową - zewnętrzną, składającą się z długich twardych włosów okrywowych, chroniących skórę przed wodą, śniegiem i słońcem oraz wewnętrzną, utworzoną przez miękką i gęstą, wełnistą sierść. Utrata ciepła przez skórę pokrytą podwójną sierścią jest praktycznie zerowa. Dzięki temu husky mogą przetrwać w temperaturze do - 60 C.

Dopuszczalne są wszystkie rodzaje umaszczenia, te najczęściej spotykane zestawienia to: czarny, szary, wilczasty, srebrzysty, rudy, czekoladowy. Cechą charakterystyczną tych psów jest to, że nie szczekają, tylko wyją i warczą.

Prosta pielęgnacja

Psy te nie wymagają czasochłonnej pielęgnacji. Nie trzeba ich kąpać, wystarczy je czesać raz na dwa tygodnie.

Pies nie dla każdego

Husky jest zwierzęciem potrzebującym dużo ruchu. Dlatego nadaje się dla ludzi aktywnych lubiących długie spacery lub jazdę na rowerze. Pozbawiony odpowiedniego wybiegu lub znudzony pies może zdemolować dom (np. wynieść ubrania i pościel... na balkon) lub uciec. Psy tej rasy z pewnością znajdą każdą dziurę w płocie lub przeskoczą nawet dwumetrowe ogrodzenie. Dlatego ogrodzenie musi być wysokie i głęboko podmurowane. Husky nie nadają się dla miłośników ogrodów, ponieważ zwierzaki te uwielbiają kopać. Dlatego posiadając psa tej rasy powinno się liczyć z tym, że ogród może zostać całkowicie zniszczony.

Urodzeni łowcy

Ponadto mimo, że tolerują inne psy, to małe zwierzęta takie jak króliki, kanarki, świnki morskie czy nawet koty traktują jako łatwą zdobycz, ponieważ mają bardzo silnie rozwinięty instynkt łowiecki. Z tego powodu szczególnie na psy tej rasy powinni uważać hodowcy drobiu.

Są to zwierzęta inteligentne, ciekawskie, przebiegłe, ufne w stosunku do obcych, lubią inne psy i dzieci. Nie lubią się podporządkowywać, ale potrafią wykonywać polecenia właściciela po to, aby mu się przypodobać. Ponadto charakteryzuje je odporność na choroby i złe warunki klimatyczne.

Husky – podobnie jak każda inna rasa, ma swoje wady i zalety. Wielu ludzi decyduje się na husky tylko z powodu pięknego wyglądu psa. Jednak gdy zwierzę zaczyna sprawiać problemy, pozbywają się go – husky należą do najczęściej oddawanych psich ras. Jeśli pies trafi w "dobre ręce" po pewnym czasie przyzwyczai się do nowej sytuacji. Jednak niektórzy właściciele zamiast poszukać dla psa nowego domu, zawożą go do schroniska lub – co już jest czynem naprawdę karygodnym - zostawiają w lesie. Dlatego powinno się rozważyć wszystkie ''za i przeciw'' zanim zdecydujemy się na psa, ponieważ obowiązkiem właściciela jest opiekowanie się zwierzakiem do końca jego życia.

Źródło artykułu:WP Kobieta