GwiazdyPsy pomagają szybciej wrócić do zdrowia

Psy pomagają szybciej wrócić do zdrowia

Dorośli, którzy korzystają z dogoterapii po operacji wymiany stawu biodrowego potrzebują o połowę mniej leków przeciwbólowych w porównaniu z innymi pacjentami - zaobserwowali badacze z USA.

Psy pomagają szybciej wrócić do zdrowia
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

17.11.2009 | aktual.: 21.06.2010 14:36

Dorośli, którzy korzystają z dogoterapii po operacji wymiany stawu biodrowego potrzebują o połowę mniej leków przeciwbólowych w porównaniu z innymi pacjentami - zaobserwowali badacze z USA. Informację na ten temat podaje serwis internetowy EurekAlert.

Naukowcy zaprezentowali wyniki swoich badań na 18. dorocznej konferencji Międzynarodowego Towarzystwa Antrozoologii oraz na pierwszej konferencji nt. Interakcji Ludzi i Zwierząt, które odbywają się w Kansas City.

- Dowody wskazują, że tzw. zooterapia może mieć korzystny wpływ na stan psychiczny i emocjonalny oraz zdrowie pacjenta. Nasze badania dostarczają dodatkowych dowodów na potwierdzenie tych korzyści i dają podstawy do szerszego zastosowania zooterapii u chorych wracających do zdrowia - mówi jedna z autorek pracy Julia Havey z Loyola University Health System (LUHS).

Ponad dekadę temu Havey razem ze swoją koleżanką dr Frances Vlasses zaczęły na ochotnika hodować i trenować psy na pomocników dla osób niepełnosprawnych fizycznie i umysłowo. Są to osoby z takimi schorzeniami, jak urazy rdzenia kręgowego, stwardnienie rozsiane, dystrofia mięśniowa, porażenie mózgowe, autyzm czy zespół Downa.

Psy są tym pacjentom dostarczane za darmo za pośrednictwem fundacji Canine Companions for Independence (CCI), w której trenuje się je na cztery typy pomocników.

Jednym z nich jest pies asystujący choremu w zadaniach fizycznych i zapewniający mu niezależność społeczną. Niektóre czworonogi są trenowane tak, by pomagać pracownikom służby zdrowia w edukacji, odwiedzinach chorych czy opiece nad nimi. Jeszcze inna grupę stanowią psy wyćwiczone do pracy z pacjentami - dorosłymi lub dziećmi - z niepełnosprawnością fizyczną lub psychiczną. Są też psy wyćwiczone w odbiorze dźwięków - jak dzwonek do drzwi, budzik, czy alarm przeciwpożarowy - które mają ostrzegać i informować swojego towarzysza.

Każdy pies pozostaje na służbie ok. 8 lat. Po tym okresie zwierzak trafia do innego właściciela.

Źródło artykułu:PAP
Komentarze (2)