Rachunek sumienia
Myślisz o tym, by poszukać kolejnej pracy?
Zrób "rachunek sumienia" dotychczasowej ścieżki kariery. Jeśli nie będziesz wiedzieć, którędy dotąd szedłeś, trudno wybrać kolejny cel zawodowy
21.03.2006 | aktual.: 23.05.2006 14:35
Myślisz o tym, by poszukać kolejnej pracy? Zrób "rachunek sumienia" dotychczasowej ścieżki kariery. Jeśli nie będziesz wiedzieć, którędy dotąd szedłeś, trudno wybrać kolejny cel zawodowy
Niezależnie od tego, czy planujesz zmieniać pracę po raz pierwszy, czy po raz kolejny, zapewne liczysz na lepszą ofertę ze strony kolejnego pracodawcy. Niekoniecznie musi to być podwyżka czy samochód służbowy. Być może stawiasz na awans, lepsze szkolenia albo dostęp do bardziej atrakcyjnej wiedzy. W każdym razie chcesz od pracodawcy więcej. A to oznacza, że powinieneś więcej zaoferować. Twój życiorys musi dowodzić, że jesteś osobą rozwijającą się, a każde kolejne miejsce pracy czyniło cię bardziej wartościowym na rynku.
Zanim więc zaczniesz szukać pracy, zadaj sobie kilka pytań:
- Czego nauczyłem się w każdym z 6-8 miesięcznych okresów mojej dotychczasowej kariery?
- Jakie kursy i szkolenia skończyłem, jakie świadectwa egzaminów zdobyłem?
- Czy mam jakieś nowe umiejętności otwierające mi drzwi do wyższych stanowisk?
- Czy moja dotychczasowa ścieżka kariery była spójna, czy też dobór ukończonych przeze mnie szkoleń był przypadkowy? Jeśli to drugie - jak to zmienić?
- Jak zmienił się mój charakter w ciągu ostatniego pół roku? Może ostatni projekt, jaki robiłem, nauczył mnie cierpliwości albo tolerancji dla innych?
- Jakie nowe kontakty, przydatne w pracy zawodowej, nabyłem ostatnio?
- Czy mam jakieś nowe, wartościowe referencje?
Jeśli już znasz odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania, znacznie łatwiej możesz wycenić siebie samego - jakiej podwyżki możesz zażądać, na jakie stanowisko i w jakiej firmie się aplikować.
Zdecydowałeś, co dalej? Wybierz z powyższych odpowiedzi 4-5 twoich atutów, które mogą być najbardziej wartościowe dla twojego przyszłego pracodawcy. To przede wszystkim te wyeksponuj w CV, liście motywacyjnym czy formularzu aplikacyjnym. Resztę pozostaw sobie na rozmowę kwalifikacyjną.
(www.pracuj.pl)