Rok Misia

Rok Misia

Rok Misia
07.03.2007 13:32, aktualizacja: 31.05.2010 21:43

Rusza „Rok Misia” – jedna z największych w Polsce inicjatyw ogólnospołecznych, nietypowa i trochę magiczna. Rok 2007 potoczy się pod szyldem pluszowych maskotek i ciepłych wspomnień. „Rok Misia” jest związany z jubileuszem czasopisma dla dzieci „Miś".

Rusza „Rok Misia” – jedna z największych w Polsce inicjatyw ogólnospołecznych, nietypowa i trochę magiczna. Rok 2007 potoczy się pod szyldem pluszowych maskotek i ciepłych wspomnień.

Rok Misia

„Rok Misia” jest związany z jubileuszem czasopisma dla dzieci „Miś", na którym wychowaliśmy się prawie wszyscy. Jednak Pluszowy Jubileusz nie będzie komercyjny ani konkurencyjny, za to ma szansę być sentymentalny i integracyjny.

- Rok Misia to szereg imprez edukacyjno-rozrywkowych w całej Polsce – mówi Ewa Rekosz, dyrektor wydawniczy czasopisma Miś - Część działań będzie prowadzona długofalowo wśród lokalnej społeczności, głównie w szkołach, przedszkolach i placówkach oświatowych. Obchody „Roku Misia” potrwają do grudnia, ale ich kulminacyjnym punktem będą otwarte imprezy prospołeczne zorganizowane na przełomie maja i czerwca w 5 największych miastach w Polsce. Wydarzeniem przygotowanym z największym rozmachem będą Mistrzostwa Polski, które odbędą się kolejno w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku i Wrocławiu. Formuła Mistrzostw jest bardzo pojemna – poza rywalizacją pomiędzy miastami znajdą się w niej różnorodne zabawy, konkursy, wystawy, w których uczestniczyć będą mogły wszystkie pokolenia czytelników Misia. Budzącym największe emocje punktem Mistrzostw Polski będzie bicie Rekordu Guinessa w Największym Misiowym Zgromadzeniu na Świecie. - W każdym z miast, w którym będą odbywały się Mistrzostwa będziemy starać się zgromadzić
jak największą liczbę pluszaków – wyjaśnia Ewa Rekosz.

Na wzór znanych wystaw psów rasowych powstanie Pierwsza Ogólnopolska Wystawa Misiów Rasowych. Najbardziej masowa – bo skierowana do wszystkich Polaków - będzie akcja: Galeria – „Polacy i ich misie”. Do galerii zostaną zaproszeni zarówno znani ludzie i „zwykli zjadacze chleba”- niezależnie od ich wieku. Każdy będzie mógł przesyłać swoje zdjęcie z misiami małymi i dużymi, burymi i białymi, futrzastymi i szmacianymi. Najciekawsze fotografie zostaną zaprezentowane na wystawach w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku.


Pierwszy numer „Misia – przyjaciela najmłodszych” ukazał się 15 lutego 1957 roku. Wybitny poeta i prozaik Czesław Janczarski oraz znakomity rysownik Zbigniew Rychlicki stworzyli razem Misia o „klapniętym uszku”. Przez lata na łamach pisma można było śledzić przygody rezolutnego Uszatka i jego przyjaciół. Na tej pluszowej lekturze wychowywały się pokolenia Polaków. Biorąc pod uwagę datę pierwszego wydania, można śmiało powiedzieć, że czytali go dzisiejsi 50-latkowie.

Przez lata dwutygodnik „Miś” wpisywał się w dziecięcą i polską codzienność. Treści, które niegdyś się w nim pojawiały, przez 50 lat były wierne ogólnemu przesłaniu pisma, że dzieci powinny być dobrze wychowane, umieć rozróżniać dobro od zła i uczyć się tolerancji. Przez całe dekady „Miś” towarzyszył dzieciom w codziennym poznawaniu świata. Stanowił drogowskaz do świata dziecięcej literatury, poezji, sztuki; pokazywał piękno słowa i obrazu, a także najlepsze sposoby na dobrą zabawę. Nigdy nie odbiegał od współczesności, był dynamiczny i przystosowywał się do potrzeb nowych pokoleń czytelników.

Źródło artykułu:Informacja prasowa