Rok szkolny pełen zajęć

Pierwsze dni to zapoznawanie się z kolegami, nauczycielami, materiałem do nauki. Bardzo szybko jednak emocje pierwszych dni opadają i przychodzi codzienna monotonia. A najgorsze co może być dla dziecka to właśnie nuda.

Rok szkolny pełen zajęć

18.09.2006 | aktual.: 31.05.2010 22:06

Początek roku szkolnego to zawsze wielkie przeżycie dla dziecka. Zarówno jeśli dopiero szkołę rozpoczyna i poznaje nowe otoczenie, jak i w przypadku kontynuacji nauki. Pierwsze dni to zapoznawanie się z kolegami, nauczycielami, materiałem do nauki oraz dzielenie się przeżyciami z wakacji. Bardzo szybko jednak emocje pierwszych dni opadają i przychodzi codzienna monotonia. A najgorsze co może być dla dziecka to właśnie nuda.

Jeśli dziecko nie ma odpowiednio zorganizowanego czasu, zaczyna próbować te wolne chwile zapełnić, najczęściej jednak kończy się tak, że spędza je przed telewizorem, bądź komputerem, co oczywiście nie najlepiej wpływa na rozwój bardzo młodej osoby. Z nudy rodzą się też wszystkie nieprzewidywalne i zaskakujące pomysły naszych pociech. Dlatego tak ważne jest, by dobrze zorganizować zajęcia pozalekcyjne swojemu dziecku. Oczywiście kalendarz ucznia nie może być przeciążony, gdyż czas na zabawę i rozrywkę należy się przecież każdemu. Gdy dziecko jest jeszcze na początku swej edukacji, praktycznie cały jego rozwój zarówno naukowy, sportowy, jak i emocjonalny, zależy od rodziców, to oni muszą odkryć i dać szansę rozwinięcia zdolności swój pociechy.

Korepetycje

Oczywiście ten typ zajęć w wielu przypadkach dominuje. Rodzice pod wpływem mody, czy też presji otoczenia nagminnie wysyłają dzieci na korepetycje. Bez znaczenia czy dziecko jest zdolne czy ma rzeczywiście problemy, na korepetycje najczęściej i tak chodzi. W wielu przypadkach jest to zbędne, gdyż po pierwsze na poziomie szkoły podstawowej a nawet gimnazjum większość rodziców spokojnie mogłaby we własnym zakresie pomóc dziecku, przez co po pierwsze można więcej czasu spędzać a pociechą, a po drugie, przecież taka podejście oducza to dziecka samodzielności. Uczniowie nie starają się samemu zrozumieć i przyswoić materiału, gdyż żyją w przeświadczeniu, że przecież na korepetycjach im to ktoś wytłumaczy. Poza tym w pewnym stopniu szkoła przestaje spełniać swoje funkcje a rodzice w ten sposób zaspakajają swoje sumienia, żyjąc w przekonaniu, że dbają o rozwój naukowy dziecka.

Rozwijanie dziecięcych pasji

Samą nauką dziecko żyć przecież nie może, nie wolno przeciążać ucznia wyłącznie obowiązkami związanymi ze szkołą. Najlepiej jeśli dziecko odnajdzie swoją pasję, zainteresowania i w tym kierunku zacznie się rozwijać. Tutaj największe wyzwanie przed rodzicami, którzy powinni pokierować swoją pociechą w odpowiedni sposób. A możliwości jest naprawdę mnóstwo. Najczęściej szkoły starają się zaoferować dzieciom jak najszerszy wachlarz zajęć dodatkowych, jednak jeśli i to nie będzie wystarczające, można szukać innych rozwiązań. Różnego rodzaju kół zainteresowań, ośrodków kulturalnych w większych miastach zawsze jest dużo. Trzeba tylko się tematem zainteresować i pokazać dziecku, jak aktywnie i twórczo spędzać czas. Dla tryskających energią

Każdy rodzic wie, jakie zdolności ma jego dziecko. Jeśli lubi ruch i jest pełne energii, można zaproponować jakieś zajęcia sportowe. W zależności od predyspozycji i upodobań mogą to być gry zespołowe bądź sporty indywidualne, jak pływanie czy jazda konna. Jedne dzieci pokochają taniec a inne sztuki walki. Trzeba tylko dziecku dać możliwość spróbowania i ocenienia, w czym czują się najlepiej. Ważne jest, żeby pociecha czerpała przyjemność z czasu w ten sposób spędzanego oraz, by samemu dokonała wyboru, co do dyscypliny, którą chce uprawiać. Z pewnością z jeszcze większą radością dziecko będzie się oddawać tej pasji, jeśli znajdzie zaprzyjaźnioną osobę, z którą będzie podzielać zainteresowania.

Dla uzdolnionych artystycznie

Jeśli sport nie jest tym, co pasjonuje twoje dziecko, może zaproponuj mu jakieś zajęcia, w czasie których będzie miało możliwość rozwijać swoje zdolności artystyczne. Może to być śpiew, nauka gry na jakimś instrumencie, albo też kółka plastyczne. Przy teatrach lub domach kultury najczęściej działają teatrzyki dla najmłodszych, gdzie maluchy mogą rozwijać swoje zdolność wokalne, taneczne oraz aktorskie. Dzieci wrażliwe na sztukę od razu będą wiedzieć, czy takie zajęcia im odpowiadają.

Szerokie możliwości daje również członkowstwo w harcerstwie. To nie tylko sposób na spędzanie wolnego czasu podczas roku szkolnego, ale również szansa na spędzenie w ciekawy sposób wakacji czy ferii zimowych. Największą zaletą członkowstwa we wszelkiego typu kołach zainteresowań, stowarzyszeniach jest to, że dziecko uczy się punktualności i odpowiedzialności. Musi zdobyć umiejętność organizowania swojego czasu i najczęściej też współpracy w grupie. Daje to również możliwość poznania innych osób, które łączy ta sama pasja. I co najważniejsze, dziecko ma odpowiednio zajęty czas, nie nudzi się, nie musi zabijać czasu, siedząc przed telewizorem.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Komentarze (0)