Różaneczniki i azalie

Przed zakupem tych pięknie kwitnących krzewów warto poznać ich wymagania, a następnie starannie wybrać miejsce uprawy.

Różaneczniki i azalie
Źródło zdjęć: © 123RF.COM

26.04.2010 | aktual.: 30.04.2010 11:34

Jeżeli teraz, w maju, wybierzemy się na spacer do pobliskiego ogrodu botanicznego czy arboretum, z pewnością spotkamy kwitnące krzewy różaneczników i azalii. Rośliny te właśnie teraz wyglądają najpiękniej. Bogate ich kolekcje znajdują się m.in. w arboretum w Wojsławicach i Kórniku. Ale i we własnym ogrodzie możemy posadzić liczne odmiany ozdobne tych krzewów - ich wybór w szkółkach i centrach ogrodniczych jest bardzo bogaty. Przed zakupem różaneczników i azalii warto jednak poznać warunki panujące w naszym ogrodzie.

Różaneczniki to krzewy zawsze zielone, bardzo wrażliwe na zimowe wiatry i susze. Wymagają miejsc zacisznych, osłoniętych od wiatru i dużej wilgotności powietrza. Preferują miejsca cieniste, najlepiej rosną w cieniu iglaków. Mają też duże wymagania glebowe.

Większość odmian różaneczników zakwita ok. 20 maja (* sprawdź co jeszcze w majowym wydaniu*)
, a kolory ich kwiatów to w zależności od odmiany różne odcienie bieli, różu, fioletu i czerwieni, można też spotkać odmiany o kwiatach żółto-kremowych.

Azalie o liściach sezonowych mają nieco mniejsze wymagania od różaneczników. Zimą mniej cierpią od mrozów, mogą rosnąć na stanowiskach jaśniejszych i są bardziej tolerancyjne w stosunku do odczynu gleby. Kwitną kilka dni wcześniej od różaneczników, a odmiany, jakie spotykamy w centrach ogrodniczych, mają kwiaty w ognistych barwach oraz kremowe i różowe. Azalie pięknie pachną.

Azalie japońskie (o liściach zimozielonych) można posadzić na stanowiskach słonecznych, ale trzeba je często podlewać.

Upraszczając, można powiedzieć, że azalie są mniej wymagające i łatwiejsze w hodowli od różaneczników i są lepszym wyborem dla zapracowanych lub niedoświadczonych właścicieli ogrodów (* więcej rad w majowym magazynie*)
Jeśli mamy miejsce w ogrodzie, wybierzmy kilka krzewów i stwórzmy z nich grupę - będzie wyglądać lepiej niż pojedynczy okaz. Wybierzmy dla nich północno-zachodnią lub północno-wschodnią stronę ogrodu.

Różaneczniki i azalie wymagają gleb kwaśnych (pH 4,0-5,5) i zasobnych. Najlepiej sadzić je w gotowe podłoże dla różaneczników lub w mieszaninie kwaśnego torfu, kory sosnowej (drobnej) i ziemi ogrodowej (1:1:1). Sadząc różaneczniki, nie musimy wymieniać gleby na dużej głębokości - wystarczą doły o gł. 50-70 cm. Ważne, by ich szerokość była dość duża (min. 2 razy większa niż średnica donicy, w jakiej kupiliśmy roślinę). Po posadzeniu podłoże pod krzewami należy wyłożyć korą sosnową.

Jak nawozić? W domowych ogródkach najłatwiej stosować wieloskładnikowe mieszanki nawozów specjalnie dla roślin wrzosowatych (zakwaszają glebę). Po kwitnieniu należy obrywać przekwitnięte kwiatostany.

Źródło artykułu:WP Kobieta