Rozsyp pod truskawkami. Szkodniki nie mają szans
Sezon na truskawki zbliża się wielkimi krokami. Chcesz zasadzić je w swoim ogrodzie? Jeśli chcesz cieszyć się obfitym plonem, zabezpiecz krzaki przed chwastami. Potrzebujesz tylko dwóch rzeczy, a jedną z nich najprawdopodobniej masz już w domu.
30.04.2024 10:08
Truskawki to najpopularniejsze letnie owoce. Czekamy na nie przez cały rok. Można zjeść całą miskę i nadal nie mieć dość. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób decyduje się na samodzielną uprawę truskawek. To zadanie nie należy do najłatwiejszych, bowiem krzaki atakowane są przez szkodniki i grzyby. Jak ochronić truskawki przed chorobami? Poznaj prosty sposób.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak uprawiać truskawki?
Truskawki to hybryda poziomki wirginijskiej z poziomką chilijską. Powstały już w XVIII- wiecznej Francji. Z czasem stały się jednym z najpopularniejszych owoców na świecie. Cenimy je za wyjątkowy smak, zapach i wartości odżywcze. W zależności od gatunku różnią się od siebie smakiem, wielkością czy zapachem. W Polsce szczególną popularnością cieszy się odmiana Polka, Kent, Honeoye, Christina, Ananasowa czy Kaszubska.
Jak uprawiać truskawki, żeby w sezonie cieszyć się samodzielnie wyhodowanymi owocami? Zapewnij im lekką, żyzną i przewiewną ziemię, a także dobrze nasłonecznione stanowisko. Pamiętaj o tym, aby nie sadzić ich obok malin, jeżyn czy roślin kapustnych — to rośliny, które negatywnie wpływają na wzrost truskawek.
Wiosną, w okresie intensywnego wzrostu podlewaj roślinę codziennie. Używaj niewielkiej ilości wody. Wlewaj ją bezpośrednio do korzeni. Truskawki są bardzo podatne na choroby grzybowe. Niewielka ilość wody na liściach może doprowadzić do rozwoju grzyba bądź pleśni.
Rozsyp pomiędzy grządkami. Zapomnisz o szkodnikach
Truskawki sadzi się w grządkach. Z biegiem czasu mogą pojawić się na nich chwasty, które "podbierają" cenne składniki odżywcze z gleby. Możesz się przed nimi uchronić. Wystarczy, że rozsypiesz ściółkę pod krzaczkami. Jaka będzie najlepsza?
Postaw na ekologiczne rozwiązania, takie jak skoszona trawa czy słoma żytnia bądź pszenna. Rozłóż ją tuż pod rośliną, zaraz po zasadzeniu. Zabieg należy powtarzać raz w miesiącu, bowiem słoma i ściółka są całkowicie biodegradowalne. W ten prosty sposób uchronisz plon przed atakiem chwastów, grzybów czy szkodników.
Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl