Rozwijaj pamięć malucha

Rozwijaj pamięć malucha

Rozwijaj pamięć malucha
Źródło zdjęć: © sxc.hu
28.07.2009 13:50, aktualizacja: 22.06.2010 11:48

Osoby, które szybko zapamiętują, osiągają lepsze wyniki w nauce, z łatwością poznają języki obce. Ćwicz pamięć swojego dziecka!

Który z rodziców nie chciałaby, żeby jego dziecko szybko i bez problemów osiągało dobre stopnie w szkole, czy poznawało języki obce. Można pomóc dziecku ćwicząc jego pamięć, nawet podczas zabaw.

Dobra pamięć to jeden z ważniejszych elementów na drodze do sukcesów dziecka. Osoby, które szybko zapamiętują, osiągają lepsze wyniki w nauce, z łatwością poznają języki obce. Maluchy mniej więcej do 6. roku życia z naturalną łatwością przyswajają różne informacje. To też dobry czas, żeby poćwiczyć z dzieckiem jego zdolności umysłowe. Najlepiej, żeby doskonalenie pamięci nie kojarzyło się maluchowi z przykrymi obowiązkami, ale z dobrą zabawą.

Czytaj dziecku bajki i wierszyki na dobranoc. Później możesz zapytać je o zapamiętanych bohaterów. Chwal jeśli uda mu się powtórzyć wierszyk, albo jego fragment. Zachęcaj dziecko do słuchania muzyki. To świetnie rozwija pamięć słuchową. Dzięki temu dziecko szybciej będzie się uczyło języków i więcej zapamięta z lekcji, czy później z wykładów. Jeśli wykazuje zdolności muzyczne, można je też zapisać na naukę gry na instrumencie. Warto też wspólnie z dzieckiem starać się śpiewać i zapamiętywać teksty piosenek.

Grajcie w gry planszowe. Wymagają zapamiętywania najlepszych rozwiązań, planowania i przewidywania ruchu przeciwnika. A to dobrze wpływa na logiczne myślenie, czy tzw. pamięć logiczną.

Grajcie w memorki - to 12 zestawów par obrazków. W tę grę mogą grać nawet bardzo małe dzieci. Są do kupienia w sklepach z zabawkami. Wymyślajcie zabawy. Ułóż przed malcem kilka klocków w różnych kolorach i zaproponuj mu, aby przez 30 sekund wpatrywało się w nie, następnie niech zamknie oczy, a ty schowaj klocek. Kiedy maluch otworzy oczy, niech zgadnie którego klocka brakuje. Nie zapominaj pochwalić dziecko, jeśli uda mu się odgadnąć.

Zachęcaj do lepienia z plasteliny, czy gliny. Na powierzchni dłoni znajdują się zakończenia nerwowe, których uciskanie stymuluje obszary mózgu odpowiedzialne za zapamiętywanie i logiczne myślenie. Manualne zabawy dobrze więc wpływają na umysł dziecka.

Pamiętaj o diecie. Na pamięć dobre są orzechy - bogate źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), witamin z grupy B oraz magnez; dobrze działa też lecytyna, której dobrym źródłem są żółtka jajek i soja. Natomiast tłuste ryby morskie są skarbnicą kwasów omega-3. Niedobór tych kwasów może być przyczyną braku koncentracji.

Zadbaj o sen dziecka. Po pierwsze, podczas sny utrwalają się wiadomości przyswajane za dnia, a po drugie wypoczęty umysł sprawniej działa, a więc więcej zapamiętuje. Dzieci powinny spać około 10 godzin.

Nie lekceważ ruchu na świeżym powietrzu. Jazda na rowerze, konno, a także spacery dotlenią dziecko i odprężą. Zadbaj o dobry humor dziecka. Na myślenie dobrze wpływa pogoda ducha i optymizm. Spraw, aby dziecku dopisywał humor i nie przenoś na nie swoich smutków.