Samotność i przygnębienie przyspieszają procesy starzenia bardziej niż palenie papierosów
Naukowcy stworzyli cyfrowy model starzenia się, ujawniając znaczenie zdrowia psychicznego dla długowieczności. Nowe badania sugerują, że poczucie braku szczęścia, depresja i samotności może przyspieszyć procesy starzenia się bardziej, niż palenie papierosów i niektóre choroby.
07.10.2022 | aktual.: 07.10.2022 13:51
Uszkodzenia molekularne kumulują się wraz z wiekiem i przyczyniają się do rozwoju chorób i niedyspozycji związanych ze starzeniem się. U niektórych osób te procesy molekularne są bardziej intensywne niż u innych, co jest powszechnie określane jako przyspieszone starzenie się.
Każdy człowiek ma określony "wiek chronologiczny", który liczy się od daty urodzenia. Istnieje również "wiek biologiczny", który wyznacza się na podstawie starzenia się funkcji organizmu. Wpływa na niego genetyka, styl życia i inne czynniki. Naukowcy z Deep Longevity, Stanford University i The Chinese University z Hong Kongu informują, że opracowali "zegar starzenia się" na podstawie analizy danych zebranych od 11914 dorosłych.
Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie "Aging-US".
Liczne biomarkery
Badania obejmowały 16 biomarkerów krwi, w tym poziom cholesterolu i glukozy, płeć uczestników oraz informacje takie jak ciśnienie krwi, wskaźnik masy ciała i wydolność płuc. Zespół porównał następnie przewidywany przez ich model wiek biologiczny badanych z ich rzeczywistym wiekiem. Wyniki wskazywały różnicę, średnio o prawie 5,7 roku powyżej lub poniżej prawdziwego wieku uczestnika.
Badania sugerowały wcześniej, że im wyższy wiek biologiczny, tym większe ryzyko różnych chorób i śmierci. Zespół odkrył, że kiedy model został zastosowany do szerszych danych, pochodzących od osób z chorobami związanymi ze starzeniem się, dopasowanie wieku przez ich algorytm było dokładniejsze. Średni wpływ tych warunków nie dodał więcej niż 18 miesięcy do przewidywanego wieku biologicznego. Zespół znalazł jednak inne czynniki wpływające na tempo starzenia się.
Czynniki psychologiczne
"Wykazaliśmy, że czynniki psychologiczne, takie jak poczucie nieszczęścia lub samotność, dodają do 1,65 roku do wieku biologicznego" – piszą badacze. Fedor Galkin, współautor badania z hongkońskiego Deep Longevity zaznacza, że liczba ta jest szacunkowa, bo model zakłada, że różne uczucia, takie jak beznadzieja lub strach są niezależne od siebie. Badanie podkreśla przede wszystkim znaczenie stanu psychologicznego w tym, jak szybko się starzejemy.
- Dbanie o swoje zdrowie psychiczne jest najważniejszym czynnikiem, który możemy wykorzystać, aby spowolnić tempo starzenia się – mówi Galkin.
Zespół donosi również, że ludzie, którzy palą papierosy są średnio o 15 miesięcy biologicznie starsi, niż ich niepalących rówieśnicy. Podczas gdy bycie żonatym/zamężną zmniejsza wiek biologiczny o około siedem miesięcy. Z kolei ludzie mieszkający na wsi są prawie pięć miesięcy starsi, niż ci z miast.
- Wyniki są interesujące i dodają do istniejących dowodów z Ameryki Północnej i Europy, że czynniki takie jak stres i niska pozycja społeczno-ekonomiczna są związane z przyspieszonym starzeniem się – mówi prof. Andrew Steptoe z University College London.