Setna rocznica urodzin Jerzego Giedroycia

Setna rocznica urodzin Jerzego Giedroycia - publicysty, polityka, twórcy i redaktora paryskiej "Kultury" - przypada w czwartek. Jubileuszowe obchody odbędą się we Francji.

Setna rocznica urodzin Jerzego Giedroycia

27.07.2006 | aktual.: 25.06.2010 20:32

Uroczystości rozpoczną się mszą św. w intencji Giedroycia. Odprawi ją w kościele Le Mesnil Le Roi ks. Adam Boniecki. Potem na ścianie domu, w którym mieściła się ostatnia siedziba redakcji "Kultury" w Maisons-Laffitte, odsłonięta zostanie tablica poświęcona Jerzemu Giedroyciowi; odbędzie się również spotkanie bliskich i współpracowników redaktora w domu "Kultury".

Swoją obecność zapowiedzieli m.in. Władysław Bartoszewski, Andrzej Przewoźnik i ambasador Polski we Francji Jan Tombiński.

Urodzinowe obchody są elementem Roku Jerzego Giedroycia ogłoszonego przez UNESCO i polski Sejm. Rok Giedroycia został zainaugurowany w marcu. Z tej okazji w Polsce i za granicą zaplanowano szereg wydarzeń kulturalnych, m.in. wrześniową konferencję "Jerzy Giedroyc - kultura, polityka, wiek XX", która odbędzie się w Warszawie.
Jesienią w Rzymie będzie można oglądać wystawę o polskich emigrantach z kręgu paryskiej "Kultury". Do końca września w warszawskim Muzeum Literatury można zwiedzać ekspozycję "Wokół Giedroycia". Na zakończenie Roku Giedroycia zaplanowano spotkanie współpracowników i przyjaciół redaktora naczelnego "Kultury" w warszawskiej Fabryce Trzciny.

Jerzy Giedroyc urodził się 27 lipca 1906 roku w Mińsku Litewskim (zmarł w 2000 roku w Maisons-Laffitte). Studiował prawo i historię na Uniwersytecie Warszawskim. Był redaktorem dwutygodnika "Bunt Młodych" przekształconego w 1936 roku w tygodnik "Polityka". W 1939 roku przedostał się do Rumunii, gdzie był m.in. sekretarzem osobistym ambasadora polskiego (1939 - 1940). W 1942 został wywieziony przez poselstwo angielskie do Stambułu, zgłosił się do służby wojskowej, uczestniczył m.in. w walkach o Tobruk.

W roku 1946 założył w Rzymie Instytut Literacki, by w roku następnym - wraz z nowo utworzonym pismem "Kultura" - przenieść redakcję do Maisons-Laffitte pod Paryżem. Redakcja publikowała utwory polskich pisarzy emigracyjnych, a także pisarzy mieszkających w PRL, którzy nie mogli wydać swoich utworów w rodzinnym kraju, ponieważ zostali przez cenzurę objęci zakazem druku. "Kultura" docierała do prawie stu krajów na pięciu kontynentach.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Komentarze (0)