Skrzynki z darmowymi podpaskami i tamponami. Gdzie je znaleźć?
25.07.2020 12:56
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Dzięki inicjatywie "Różowa Skrzyneczka" stworzono skrzynki z darmowymi podpaskami i tamponami dla potrzebujących kobiet. Darmowe artykuły higieniczne dla kobiet można znaleźć na terenie Wrocławia. Gdzie są rozlokowane?
Na pomysł, aby we Wrocławiu postawić skrzynki z darmowymi podpaskami, tamponami i kubeczkami menstruacyjnymi wpadła Adrianna Klimaszewska, działaczka fundacji i stowarzyszenia Dolnośląski Kongres Kobiet. Pierwsza ogólnodostępna skrzynka została zainstalowana w grudniu 2019 obok siedziby wrocławskiego oddziału Fundacji Centrum Praw Kobiet przy ul. Ruskiej. Teraz jest ich 10. Czy pojawią się też w innych miastach?
Gdzie są skrzynki z darmowymi podpaskami i tamponami?
Pomysłodawczyni inicjatywy Adrianna Klimaszewska, działaczka fundacji i stowarzyszenia Dolnośląski Kongres Kobiet uświadomiła sobie, jak wiele kobiet ma problem, aby zaopatrzyć się w artykuły higieniczne. "Okres ma połowa społeczeństwa. Tymczasem tabu wokół tego tematu sprawia, że spychamy go na bok [...] Chciałabym, żebyśmy zaczęli w końcu o tym mówić. I tworzyć przestrzeń publiczną mając tę kwestię na uwadze" - powiedziała w "Gazecie Wyborczej".
Adrianna Klimaszewska wraz z Bożeną Powagą i Lucyną Cwiach wspólnie stworzyły inicjatywę "Różowa Skrzyneczka". To dzięki nim zainstalowano we Wrocławiu ogólnodostępne punkty z podpaskami i tamponami. Teraz w stolicy Dolnego Śląska jest ich 10. A jak w innych częściach kraju?
"Różowe skrzyneczki" trafiły również do innych miast, m.in. Krakowa, Warszawy i Oleśnicy. Wkrótce trafią do kolejnych. Autorki inicjatywy chcą także, aby podobne skrzynki z artykułami higienicznymi pojawiły się w toaletach we wrocławskich szkołach.
"Problem ubóstwa menstruacyjnego dotyczy kobiet na całym świecie. Pojawia się on również w Polsce. Jak pokazują nasze badania, co piątej kobiecie zdarza się nie mieć środków na zakup odpowiednich podpasek" - napisano w podsumowaniu tegorocznego raportu na temat postrzegania okresu i ubóstwa menstruacyjnego w Polsce. W lutym na zlecenie Kulczyk Foundation badania przeprowadziła firma Difference.
Na te właśnie badania powołują się wrocławianki, apelując do rządu. Przedstawicielki inicjatywy "Różowa Skrzyneczka", stowarzyszenia Dolnośląski Kongres Kobiet i Fundacji Centrum Praw Kobiet chcą, aby podpaski i tampony pojawiły się w instytucjach publicznych. Petycję można podpisać online.