Sport to klucz do szczupłej sylwetki? Niekoniecznie
W powszechnej opinii regularne uprawiane sportu to jedyna metoda na to, by utrzymać prawidłową masę ciała. A jednak, zdaniem naukowców z Loyola University Chicago Stritch School of Medicine, ćwiczenia nie są żadną gwarancją zyskania szczupłej sylwetki.
22.08.2015 | aktual.: 01.01.2016 18:44
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Swoimi obserwacjami na ten temat podzielili się w magazynie naukowym „International Journal of Epidemiology”:
„Aktywność fizyczna jest niezwykle ważna dla ogólnej poprawy zdrowia i sprawności, ale nie ma dowodów na to, że jest skuteczną metodą w walce z otyłością” – napisali prof. Amy Luke i prof. Richard S. Cooper.
Z ich obserwacji wynika, że im więcej ćwiczymy, tym większy jest nasz apetyt, gdyż utracone podczas treningu kalorie staramy się nadrobić odpowiednią ilością jedzenia. Czy zatem istnieje jedna niezawodna metoda na osiągnięcie wymarzonej sylwetki? Jak zapewniają naukowcy, kluczem do sukcesu może być tylko zbilansowana dieta. Spożywanie małych porcji posiłków może zagwarantować znaczny spadek naszej wagi, czego sport niestety nie zapewnia.
Naukowcy zauważyli, że Nigeryjczycy wcale nie spalają mniej kalorii od Afroamerykanów, a problem otyłości dotyczy w znacznie większym stopniu mieszkańców Stanów Zjednoczonych.
Co więcej, z obserwacji naukowych wynika, że osoby, które regularnie ćwiczą i przestrzegają diety chudną w takim samym stopniu, co ci, którzy tylko odgraniczyli ilość kalorii.
Dlaczego mimo wszystko warto uprawiać sport? Odpowiedź jest prosta. Aktywny tryb życia to skuteczna metoda na wyrzeźbienie sylwetki oraz recepta na zdrowie. To właśnie dzięki ćwiczeniom zmniejsza się ryzyko zachorowania na serce i nowotwory.
Na podst. sciencedaily.com
kz/WP Kobieta