Szafki, szafeczki...

W każdej kuchni powinny być szafki. Dzięki temu znajdą swoje miejsce garnki, naczynia stołowe, szkło i inne rzeczy, niezbędne w kuchni.

Szafki, szafeczki...
Źródło zdjęć: © Archiwum

29.06.2005 | aktual.: 03.04.2018 13:41

W każdej kuchni powinny być szafki. Dzięki temu znajdą swoje miejsce garnki, naczynia stołowe, szkło i inne rzeczy, niezbędne w kuchni. Jak zorganizować sobie kuchenną przestrzeń i jakie kupić szafki - to pytania dręczące nie tylko znakomitych kucharzy, ale również domowników.

Najważniejszą zasadą w organizacji przestrzeni w kuchni jest racjonalizm.
Każde z naczyń kuchennych powinno mieć swoje stałe miejsce w szafce. Dzięki temu unikniemy zbędnego zamieszania w trakcie prac kuchennych. Planując kuchnię musimy również wziąć pod uwagę łatwość poruszania się po samej kuchni, jak i między nią a innymi pomieszczeniami. Warto zdecydować się na przeznaczenie dla szafek jednego ciągu przestrzeni np. całej jednej ściany ewentualnie części drugiej. W ten sposób zachowamy sporo miejsca i łatwiej będziemy się poruszać po całej kuchni.

Kiedy wybierzemy już odpowiednie miejsce na szafki możemy przystąpić do ich zaprojektowania.
Musimy być zdecydowani, co i gdzie chcemy rozlokować po szafkach. Jeżeli nie mamy koncepcji warto skontaktować się z realizatorem wnętrz, architektem, a nawet specjalistą w dużym sklepie z meblami.

Szafki stojące
Zacznijmy od szafek dolnych, stojących. To meble, w których powinny się znaleźć rzeczy zajmujące sporo miejsca, ciężkie czy takie, które musimy mieć zawsze pod ręką. Najlepiej przeznaczyć jedną z szafek stojących na naczynia kuchenne. Powinny się tam znaleźć wszystkie urządzenia kuchenne, garnki, brytfanny, patelnie, wazy, półmiski i ciężkie talerze. Chodzi o to, by dostęp do tych przedmiotów był racjonalnie zorganizowany. To, co rzadziej używane powinno znaleźć się na dole. Pozostałe rzeczy w bardziej dostępnym miejscu.

Niektóre szafki stojące powinny posiadać szuflady, w których powinny znaleźć się kuchenne akcesoria, sztućce czy niezbędne folie i papiery. Warto rozważyć, czy nie przeznaczyć na te cele szafki w całości składającej się z szuflad. W ten sposób rozmieścimy wszystkie stosunkowo małe, a potrzebne przedmioty.

Bardzo ważna jest szafka pod zlewozmywak. Na niej opiera się cała konstrukcja zlewu, a w jej przestrzeni możemy schować pojemnik na odpadki, czy środki czystości niezbędne w kuchni. Powinna być to szafka stosunkowo duża, dzięki czemu będzie stabilna i pewna, co jest bardzo ważne w wypadku zamontowania zlewu.

Warto również zastanowić się, czy nie przygotować małej szafki, którą można ustawić obok kuchenki. Obowiązkowo powinna mieć ona szufladę, w której mogłyby się znaleźć przedmioty potrzebne przy gotowaniu na kuchence (łyżki, chochle, mieszadła). W dolnej części szafki można wydzielić półki i ustawić tam przetwory czy tłuszcze do gotowania. Mogą się tam znaleźć również małe naczynia kuchenne.

Szafki wiszące
Jeżeli chodzi o szafki wiszące, to warto zafundować sobie ich kilka. Ich głównym przeznaczeniem będzie przechowywanie naczyń stołowych i szkła. Jedną z szafek wiszących najlepiej w całości poświęcić na rozmieszczenie szkła. Na górnej półce powinny znaleźć się kieliszki i niezbyt ciężkie szklanki, dolną zajmują wtedy ciężkie szklanki o grubych dnach.

W większej szafce wiszącej można schować naczynia stołowe - talerze, talerzyki i mniejsze półmiski. Zasada rozmieszczenia naczyń na półkach powinna być taka sama, jak w wypadku szkła - cięższe na dole, lżejsze i mniejsze u góry. Szafki wiszące najlepiej jest przedzielić półkami na kilka części. Najlepiej jeśli w szafce znajdą się trzy, maksymalnie cztery półki. W ten sposób uzyskamy swobodny dostęp do wszystkich naczyń.

W kolejnej, mniejszej szafce wiszącej można umieścić na kilku półkach przyprawy, herbaty, puszki z kawą i produkty kuchenne. Warto jednak pamiętać, że wszystkie te rzeczy mają stosunkowo intensywny zapach i jedne mogą przejmować go od drugich. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem jest przeznaczenie oddzielnej szafki wiszącej na przyprawy. Z powodzeniem może być to również stosunkowo nieduża, wisząca półeczka.

Pozostaje jeszcze bardzo ważna szafka wisząca - nad zlewozmywakiem. Powinniśmy przeznaczyć ją na suszarkę, na którą trafią umyte naczynia. Zdarza się często, że taka szafka nie ma dna i umyte naczynia swobodnie ociekają do zlewu. W niej warto także przygotować małą półeczkę, aby można było postawić kubki lub inne naczynia, z których często korzystamy.

Szafki powinny być wykonane z odpornego na wilgoć materiału. Najlepiej nadają się do tego celu laminowane płyty wiórowe. W tej chwili na rynku znajduje się kilkadziesiąt rodzajów oklein w różnych barwach, tak że możemy sami wybrać odpowiedni typ płyty. Dotyczy to oczywiście sytuacji, gdy przygotowujemy meble sami lub na zamówienie robi je nam stolarz. W innym wypadku jesteśmy skazani na zakup mebli w sklepie - ceny szafek, w zależności od sklepu, kształtują się na poziomie od 150 do 800 zł. W takim wypadku koszt urządzenia kuchni znacznie rośnie i może nawet wynieść 4 tys. złotych. Kuchnie projektowane są znacznie droższe - w grę wchodzą sumy około 10 tysięcy złotych.

(PP, fot. kuchnie Forte)

Źródło artykułu:WP Kobieta
Komentarze (0)