Tajemnice perfum
Zapachy potrafią wiele... Mogą przywołać wspomnienia, poprawić nastrój, a nawet ujawnić skrywaną część naszej osobowości.
17.05.2006 | aktual.: 31.05.2010 19:20
Zapachy potrafią wiele... Mogą przywołać wspomnienia, poprawić nastrój, a nawet ujawnić skrywaną część naszej osobowości. Dzięki określonym zapachom czujemy się zmysłowe, kuszące, kokieteryjne, mamy ochotę uwodzić lub też jesteśmy pełne energii. Czy jednak wiemy, skąd bierze się tajemnicza moc perfum?
Odrobina historii
Nazwa „perfumy” oznacza dosłownie „przez dym” (per fumum) i jej genezę możemy wiązać ze spalaniem darów ofiarnych na ołtarzach. Już starożytni spryskiwali swoje ciała pachnidłami i różnego rodzaju wonnymi olejkami. Kleopatra na przykład tak bardzo uwielbiała czuć piękne zapachy wokół siebie, że skrapiała wonnościami nie tylko ciało, ale także ubrania, a nawet sprzęty, których używała.
Jednak to dopiero wiek X przyniósł prawdziwe perfumy, czyli olejki zapachowe rozpuszczone w alkoholu. Ich ojczyzną jest Arabia, stąd w dobie wypraw krzyżowych dotarły do Europy.
Magia kompozycji
Każde perfumy składają się z trzech nut zapachowych:
- nuta bazowa - od niej rozpoczyna się tworzenie zapachu. Ponadto jest ona bardzo trwała, jej woń może utrzymywać się od kilku do nawet kilkunastu godzin, a to dlatego, że zawiera różnego rodzaju utrwalacze. Nuta bazowa z reguły uzupełnia kompozycję.
- nuta głowy - bywa też nazywana nutą wysoką. To ona jest podstawą kompozycji i to właśnie ją najsilniej odczuwamy zaraz po otwarciu buteleczki perfum. Co ważne, jest to również nuta najmniej trwała, gdyż zawiera związki najbardziej ulotne (ale za to dające najintensywniejszy zapach).
- nuta serca - to ona nadaje charakter całości, choć czasami możemy mieć trudności z wyodrębnieniem jej woni. Zapach jej składników utrzymuje się na skórze mniej więcej dwie godziny. Jak wybrać zapach?
Na poszukiwania ideału najlepiej wybrać się przed południem, będziemy wówczas najsilniej odczuwać woń perfum, ponieważ zmysły nie są jeszcze zmęczone. Maksymalnie można wypróbować do 3-4 zapachów dziennie. Najpierw perfumujemy paski papieru, a dopiero później swego wybrany zapach rozprowadzamy na skórze.
Wybierając, trzeba przełamać stereotypy dotyczące tego, że brunetkom przypisane są zapachy ciężkie, zaś blondynkom – lekkie i zwiewne. Generalnie na dzień lepiej wybierać perfumy delikatniejsze i świeższe, bardziej dyskretne, na wieczór zaś bardziej wskazane są zapachy zwracające uwagę, na przykład takie, w których dominuje drzewo sandałowe, wanilia, piżmo czy paczula.
Podpowiedzi szukaj w kolorze
Kolor perfum może okazać się znakomitą podpowiedzią. I tak zapachy kwiatowe zdominowane są przez fiolet i róż, są przy tym bardzo kobiece, przede wszystkim dlatego, że możemy w nich odnaleźć woń konwalii, róż, jaśminu czy fiołka. Przypisuje się im także działanie antydepresyjne i uspokajające. Do tej grupy należy m.in. Davidoff Echo Woman, zawierający kwiat oxalis, irysa oraz osmanthus (woda perfumowana 50 ml ok. 195 zł) oraz Carolina Herrera (woda toaletowa 100 ml 255 zł).
Zapachy owocowe są koloru żółtego, różowego i pomarańczowego. Orzeźwiają i odświeżają, dlatego też polecane są głównie na dzień. Swe energetyzujące działanie zawdzięczają głównie olejkom eterycznym powstałym z tłoczenia owoców takich jak pomarańcze, vytryny czy grejpfruty. Np. Notes Celine Dion zachwycą kwiatem pomarańczy oraz włoską bergamotką (woda toaletowa 100 ml ok. 120 zł), natomiast Puma Jamaica Woman żółtą gruszką i czarną porzeczką (woda toaletowa 50 ml 90 zł). Tonacja czerwona oraz pomarańczowa charakteryzuje zapachy orientalne. Są one bardzo trwałe, często słodkie i ciężkie, toteż doskonale nadają się przede wszystkim na wieczór. Doszukać się w nich możemy nut korzennych, cynamonowych, waniliowych - np. Organza Givenchy przyciąga zapachem ambry, cedru oraz wanilii (100 ml ok. 255 zł), a Max Mara Woman wonią drzewa cytrynowego, piżma i ambry (woda perfumowana 90 ml ok. 300 zł).
Perfumy zielone kojarzyć się nam będą ze swobodą, sportem, dynamiką, a to dlatego, iż odnajdziemy w nich nuty zapachowe traw i zielonych liści. Ich zapach będzie doskonale odświeżał i przywodził na myśl woń wiatru.
Zapachy drzewne do niedawna używane były z reguły jedynie w kompozycjach dla mężczyzn, teraz jednak coraz częściej odnajdujemy je także w perfumach kobiecych. Ta grupa kusi przede wszystkim bogatą wonią drzewa sandałowego, paczuli oraz drzewa gwajakowego. Takie perfumy są bardzo ciepłe i niezwykle eleganckie, niektóre z nich mają również działanie pobudzające.
Gdzie perfumować?
Powszechnie uważa się, iż najlepiej perfumować miejsca, w których krew płynie tuż pod skórą, ponieważ sprzyja to rozchodzeniu się zapachu. Nie najlepszym pomysłem jest nakładanie perfum za uszami – skóra jest tam często tłusta, a to nie sprzyja utrzymywaniu się zapachu. Dużo lepiej perfumować nadgarstki, zgięcia łokci oraz szyję i skórę pod kolanami. Można się również otulić mgiełką zapachu, rozpylając go w powietrzu, a następnie wchodząc w pachnącą chmurę.
Pamiętajmy, że po pewnym czasie przyzwyczajamy się do zapachu i nie czujemy go już tak intensywnie jak na początku, co jednak wcale nie znaczy, że musimy stosować większą ilość perfum.
Wonna psychologia
Jak znaleźć zapach dla siebie? Do tych spraw trzeba po prostu „mieć nosa” ;) Możemy tylko przypuszczać, że kobietom pełnym ekspresji przypadnie do gustu np. Private Edition Gabrieli Sabatini, kuszące indyjskim sandałowcem i aromatycznym białym piżmem lub Cerruti Image Woman o nucie zapachowej jesiennych liści, gencjany i kory brzozy. Romantyczkom może się spodobać Eternity Woman Calvina Kleina - zapach będący połączeniem konwalii, białej lilii, narcyza i frezji z odrobiną drzewa sandałowego. Dla kobiet nowoczesnych eleganckim i szykownym zapachem będzie z pewnością 5th Avenue Elizabeth Arden, w którym odnaleźć można aromaty egzotyczne, woń róży, fiołka i jaśminu oraz piżmo i wanilię. Uwodzicielki mogą docenić Cacharel Amor Amor, zmysłową owocowo-kwiatową kompozycję, natomiast panie pełne tajemnicy dobrze poczują się z Halloween J. Del Pozo.
Zapraszamy do pełnych uwodzicielskich woni poszukiwań. I choć dzisiaj sam proces tworzenia perfum jest dużo prostszy niż przed wiekami, to wyjątkowość zapachowych kompozycji wciąż owiana jest mgiełką tajemniczości.