Blisko ludziTest pokaże nam, kiedy zajść w ciążę

Test pokaże nam, kiedy zajść w ciążę

Test pokaże nam, kiedy zajść w ciążę
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
01.12.2009 19:43, aktualizacja: 07.06.2010 03:13

Jak donosi "Daily Mail", powstaje nowy test DNA, który powie nawet 18-letniej kobiecie, ile jeszcze czasu jej zostało do założenia rodziny i urodzenia dziecka.

Jak donosi "Daily Mail", powstaje nowy test DNA, który powie nawet 18-letniej kobiecie, ile jeszcze czasu jej zostało do założenia rodziny i urodzenia dziecka. Test, który sprawdza gen Fragile X, monitoruje szybkość bicia zegara biologicznego, wskazuje ile jajeczek pozostaje w jajnikach oraz informuje, kiedy nastąpi spadek płodności.

Kobiety rodzą się z określoną liczbą niedojrzałych jajeczek lub pęcherzyków w jajnikach. Jedynie niewielka część z nich dojrzewa. Te pozostałe nazywa się "rezerwą jajnika". Rozmiar rezerwy spada w przeciągu całego życia. Nowo narodzona dziewczynka ma pomiędzy 1 mln. do 2 mln. pęcherzyków jajowych, podczas gdy już jako dorosła osoba posiada ich ok. 400 tys. Uzyskując lat 40, liczba pęcherzyków spadnie u niej o kilkaset.

Jeśli okaże się, że już nastąpił ten moment, gdy płodność spada, kobieta może szybciej zdecydować się na założenie rodziny lub zamrozić część swoich jajeczek po to, by począć dziecko dopiero, gdy ukończy 30 lat.

- W badaniach na 316 kobietach znaleźliśmy silny związek pomiędzy genem Fragile X a ilością jajeczek dojrzewających w jajnikach - mówi dr Norbert Gleicher, dyrektor medyczny Centre for Human Reproduction w Nowym Jorku.

Stan genu Fragile X pozwala przewidzieć tempo, w którym dostępność kobiecych jajeczek będzie się zmniejszać w przeciągu lat, tworząc efektywny "wczesny system powiadamiania", dotyczący możliwości poczęcia dziecka. Jak mówi dr Gleicher: "Możemy sprawdzić u 18-20-letniej dziewczyny gen Fragile X i na tej podstawie przewidzieć, czy dotyczy jej ryzyko wczesnej utraty płodności".

Lekarze uważają, że liczba pęcherzyków pozostawianych w jajnikach jest dobrym wskaźnikiem tego, jak długo kobieta będzie płodna. Większość pań doświadcza gwałtownego spadku swojej rezerwy jajników po ukończeniu 35 roku życia. Rośnie także przekonanie, że ok. jedna na dziesięć kobiet cierpi na "wczesne starzenie się jajników" i jej płodność spada o wiele wcześniej, często już w latach 20.

Studiując DNA tworzące gen Fragile X, dr Gleicher odkrył, że zawiera powtarzalny fragment. Po przeprowadzeniu kolejnych eksperymentów, naukowiec ma nadzieję w przyszłym roku przekazać test do badań klinicznych i wyszukać z jego pomocą kobiety o większym ryzyku wczesnej utraty płodności. Jeśli wyniki testu okażą się pozytywne, kobiety otrzymają drugi test kontrolny, tym razem, hormonalny.

Część badaczy podchodzi z rezerwą do odkrycia Gleichera i podkreśla, że eksperyment musi być powtórzony na większej liczbie kobiet, które będą monitorowane przez kilka lat oraz że nie wszystkie panie z obniżoną rezerwą jajeczek mają kłopoty z zajściem w ciążę.

Źródło artykułu:PAP