UrodaTrądzik hormonalny – podpowiadamy, jak z nim walczyć

Trądzik hormonalny – podpowiadamy, jak z nim walczyć

Trądzik hormonalny – podpowiadamy, jak z nim walczyć
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

24.06.2018 19:03, aktual.: 02.07.2018 13:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Z trądzikiem hormonalnym borykają się osoby po 25. roku życia. Częściej dotyczy kobiet, ale również mężczyźni mają z nim problem. Ma ścisły związek z poziomem hormonów płciowych w organizmie i wymaga leczenia pod okiem lekarza.

Co wywołuje trądzik hormonalny

Trądzik hormonalny to schorzenie skórne, które dotyka osoby po 25. roku życia. Częściej występuje u kobiet (ze względu na wahania poziomu hormonów) i dotyczy nawet tych, którzy w okresie dorastania nie mieli problemów z cerą. Trądzik androgenny objawia się tym, że krosty, pryszcze i inne zmiany skórne pojawiają się nagle (nawet w ciągu kilku godzin). Podłożem pojawienia się trądziku hormonalnego jest nadmiar hormonów płciowych, który prowadzi do wzmożonej pracy gruczołów łojowych, przez co sebum produkowane jest w nadmiarze, zatyka pory i powoduje powstawanie krost.

Trądzik androgenny – charakterystyka

Trądzik androgenny to najczęstszy typ trądziku hormonalnego. Wywołuje go androgen – męski hormon płciowy. Jego objawy to bolesne i duże krosty, grudki oraz zaskórniki, które pojawiają się na czole, brodzie, w okolicach ust, wzdłuż linii żuchwy, a także na szyi i plecach. Zmiany te nie są zaczerwienione, ponieważ nie towarzyszy im stan zapalny skóry. Dodatkowo towarzyszą mu takie dolegliwości, jak: nadmierne owłosienie na całym ciele, przetłuszczanie się włosów i ich nadmierne wypadanie oraz łysienie.

Trądzik hormonalny – leczenie

Leczenie trądziku hormonalnego polega na doborze indywidualnej terapii, ponieważ nie istnieje jedna skuteczna kuracja. Konieczne jest przeprowadzenie badania poziomu hormonów płciowych we krwi, a czasem też pomiar stężenia hormonów przysadki mózgowej, nadnerczy i tarczycy. Leczenie trądziku trwa od kilku do kilkunastu miesięcy. W jego trakcie stosuje się preparaty doustne (antybiotyki, retinoidy, leki hormonalne), specyfiki stosowane miejscowo (płyny, kremy, maści), a także zabiegi (peelingi chemiczne, zabiegi laserowe, mikrodermabrazję)
. W trakcie terapii należy stosować się również do innych zaleceń – nie wolno się opalać i poddawać intensywnym zabiegom kosmetycznym. Ważne jest również, by w tym czasie (a nawet kilka miesięcy później) nie starać się o dziecko, bowiem leki zawierające pochodne witaminy A (retinoidy) mogą uszkodzić płód. Leczenie musi odbywać się pod okiem lekarza, bowiem samodzielne próby mogą skończyć się nasileniem objawów.

Trądzik hormonalny – zasady pielęgnacji cery

Odpowiednia pielęgnacja skóry może wspomóc terapię i przyspieszyć leczenie trądziku hormonalnego. Twarz należy myć dokładnie (by uniknąć namnażania się bakterii) płynami micelarnymi i żelami do cery wrażliwej lub trądzikowej. Lepiej unikać kosmetyków zawierających alkohol i oczyszczania twarzy przy pomocy zwykłego mydła. Kremy powinny mieć lekką formułę i jak najkrótszą listę składników. Nie powinny być bogate w składniki aktywne, silnie perfumowane i mieć w składzie olei mineralnych. Polecane jest również robienie cotygodniowych peelingów, które oczyszczają skórę. Warto zwrócić uwagę na szampony i odżywki do włosów, które spływając na twarz podczas mycia, mogą podrażniać cerę. Jeżeli chodzi o makijaż to powinien być wykonywany kosmetykami antybakteryjnymi i matującymi i mieć na celu tuszowanie niedoskonałości. W leczeniu trądziku hormonalnego może pomóc również odpowiednia dieta, z której należy wykluczyć produkty o wysokim indeksie glikemicznym (fast foody, chipsy, białe pieczywo, słodycze). Warto również zrezygnować z produktów wysokotłuszczowych, a także z mleka i przetworów mlecznych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (3)
Zobacz także