Trądzik hormonalny – podpowiadamy, jak z nim walczyć
Z trądzikiem hormonalnym borykają się osoby po 25. roku życia. Częściej dotyczy kobiet, ale również mężczyźni mają z nim problem. Ma ścisły związek z poziomem hormonów płciowych w organizmie i wymaga leczenia pod okiem lekarza.
24.06.2018 | aktual.: 02.07.2018 13:46
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Co wywołuje trądzik hormonalny
Trądzik hormonalny to schorzenie skórne, które dotyka osoby po 25. roku życia. Częściej występuje u kobiet (ze względu na wahania poziomu hormonów) i dotyczy nawet tych, którzy w okresie dorastania nie mieli problemów z cerą. Trądzik androgenny objawia się tym, że krosty, pryszcze i inne zmiany skórne pojawiają się nagle (nawet w ciągu kilku godzin). Podłożem pojawienia się trądziku hormonalnego jest nadmiar hormonów płciowych, który prowadzi do wzmożonej pracy gruczołów łojowych, przez co sebum produkowane jest w nadmiarze, zatyka pory i powoduje powstawanie krost.
Trądzik androgenny – charakterystyka
Trądzik androgenny to najczęstszy typ trądziku hormonalnego. Wywołuje go androgen – męski hormon płciowy. Jego objawy to bolesne i duże krosty, grudki oraz zaskórniki, które pojawiają się na czole, brodzie, w okolicach ust, wzdłuż linii żuchwy, a także na szyi i plecach. Zmiany te nie są zaczerwienione, ponieważ nie towarzyszy im stan zapalny skóry. Dodatkowo towarzyszą mu takie dolegliwości, jak: nadmierne owłosienie na całym ciele, przetłuszczanie się włosów i ich nadmierne wypadanie oraz łysienie.
Trądzik hormonalny – leczenie
Leczenie trądziku hormonalnego polega na doborze indywidualnej terapii, ponieważ nie istnieje jedna skuteczna kuracja. Konieczne jest przeprowadzenie badania poziomu hormonów płciowych we krwi, a czasem też pomiar stężenia hormonów przysadki mózgowej, nadnerczy i tarczycy. Leczenie trądziku trwa od kilku do kilkunastu miesięcy. W jego trakcie stosuje się preparaty doustne (antybiotyki, retinoidy, leki hormonalne), specyfiki stosowane miejscowo (płyny, kremy, maści), a także zabiegi (peelingi chemiczne, zabiegi laserowe, mikrodermabrazję)
. W trakcie terapii należy stosować się również do innych zaleceń – nie wolno się opalać i poddawać intensywnym zabiegom kosmetycznym. Ważne jest również, by w tym czasie (a nawet kilka miesięcy później) nie starać się o dziecko, bowiem leki zawierające pochodne witaminy A (retinoidy) mogą uszkodzić płód. Leczenie musi odbywać się pod okiem lekarza, bowiem samodzielne próby mogą skończyć się nasileniem objawów.
Trądzik hormonalny – zasady pielęgnacji cery
Odpowiednia pielęgnacja skóry może wspomóc terapię i przyspieszyć leczenie trądziku hormonalnego. Twarz należy myć dokładnie (by uniknąć namnażania się bakterii) płynami micelarnymi i żelami do cery wrażliwej lub trądzikowej. Lepiej unikać kosmetyków zawierających alkohol i oczyszczania twarzy przy pomocy zwykłego mydła. Kremy powinny mieć lekką formułę i jak najkrótszą listę składników. Nie powinny być bogate w składniki aktywne, silnie perfumowane i mieć w składzie olei mineralnych. Polecane jest również robienie cotygodniowych peelingów, które oczyszczają skórę. Warto zwrócić uwagę na szampony i odżywki do włosów, które spływając na twarz podczas mycia, mogą podrażniać cerę. Jeżeli chodzi o makijaż to powinien być wykonywany kosmetykami antybakteryjnymi i matującymi i mieć na celu tuszowanie niedoskonałości. W leczeniu trądziku hormonalnego może pomóc również odpowiednia dieta, z której należy wykluczyć produkty o wysokim indeksie glikemicznym (fast foody, chipsy, białe pieczywo, słodycze). Warto również zrezygnować z produktów wysokotłuszczowych, a także z mleka i przetworów mlecznych.