UrodaTwój zimowy niezbędnik

Twój zimowy niezbędnik

Zimą szczególnie zadbaj o:

Twój zimowy niezbędnik

22.03.2006 | aktual.: 31.05.2010 14:18

Zimą szczególnie zadbaj o: OCZY
Na wietrze lub słońcu odbijającym się od śniegu, oczy często łzawią. Jeśli skóra wokół oczu nie jest zabezpieczona kremem, wilgoć może powodować pękanie naczynek. Zimą unikamy kosmetyków w żelu, które nie dają wystarczającego zabezpieczenia przed chłodem. W górach niezbędne są okulary ochronne z przyciemnionymi szkłami z filtrami UVA i UVB oraz antyrefleksami zabezpieczającymi przed obiciami promieni słonecznych. Oczy równie silnie reagują na mróz. Lekarstwo to witaminy A+D (np. sok z marchwi), które chronią przed łzawieniem i zaczerwienieniem.

USTA
Po kilku minutach przebywania na wietrze i mrozie usta stają się chropowate i zaczynają pękać. Dzieje się tak, dlatego, że zimą skóra (zwłaszcza ta cienka) szybciej traci wilgoć. Dlatego też przed każdym wyjściem na zewnątrz należy nałożyć na wargi grubszą warstwę ochronnej szminki. O tej porze roku powinnyśmy unikać pomadek pudrowych - wysuszają usta, co może doprowadzić do pękania naskórka. I jeszcze jedno, nie wolno na dworze oblizywać warg, ponieważ szybciej pierzchną i łatwiej wtedy o odmrożenie. Sztyft ochronny dobrze nosić przy sobie i jak najczęściej stosować.

NOS
Jest najbardziej unerwiony i dlatego bardzo podatny na odmrożenia. Pokrywając kremem i pudrem twarz nie należy o nim zapominać. Jeśli nie posmarowany kremem nos zaczyna piec, delikatny masaż wykonany przy pomocy aromatycznego olejku kamforowego od dołu ku górze pobudzi krążenie krwi. Jeśli się lekko odmroził, pomogą mu naprzemienne okłady - zimne i ciepłe - z naparu rumianku.

STOPY
Marzną błyskawicznie. Często przyczyniają się do tego zbyt ciasne buty. A powinno znaleźć się w nich miejsce na ciepłą skarpetkę. Jeżeli stopy przemarzną, to należy wykonać po przyjściu do domu kąpiel w chłodnej wodzie, a następnie wysmarować je tłustym kremem do stóp i pozostawić go do wchłonięcia.

RĘCE
Nie wolno wychodzić na mróz z dłońmi wilgotnymi, natychmiast po myciu. Dłonie podobnie jak stopy, są częściami ciała najbardziej podatnymi na odmrożenia. To zasługa nieco wolniejszego krążenia. I w żadnym wypadku nie można tego lekceważyć. Wychodząc na dwór pamiętajcie o rękawiczkach. Krem ochronny o tej porze roku szczególnie mile widziany.

WŁOSY
Zaczynają wypadać, ponieważ w niskiej temperaturze zwężają się naczynka krwionośne i następuje wolniejszy transport składników odżywczych. Poza tym zimą jemy mniej owoców i warzyw, dostarczając organizmowi mniejszą ilość witamin i mikroelementów. Niedobór uzupełniamy stosując preparaty witaminowe lub pijąc wywar z pokrzywy lub skrzypu polnego.

Komentarze (0)