Ubóstwo menstruacyjne. Szkocja jest pierwszym krajem z darmowymi produktami higienicznymi
Prawdziwy przełom związany z ubóstwem menstruacyjnym nastąpił w Szkocji. W tamtejszym parlamencie jednogłośnie zatwierdzono ustawę wprowadzającą prawo do darmowego dostępu do artykułów higienicznych takich jak tampony czy podpaski. To pierwszy taki przypadek na świecie.
25.11.2020 | aktual.: 02.03.2022 14:22
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Sprawa dotycząca ubóstwa menstruacyjnego, czyli braku dostępu do środków higienicznych odbił się szerokim echem na całym świecie. Jak się okazuje problem dotyczy wielu państw, choć temat był w wielu krajach omijany. Szkocja zdecydowała się w związku z tym na krok do przodu.
Przełomowa ustawa w Szkocji
Początkowo niektórzy szkoccy parlamentarzyści byli nie do końca przekonani o pełnym finansowaniu przez państwo produktów higienicznych, które miały być dostępne w budynkach użyteczności publicznej. Jednak ostatecznie ustawę przyjęto jednomyślnie.
Posłanka Partii Pracy Monica Lennon, który była inicjatorką projektu ustawy powiedziała, że jej pomysł nabiera nowego znaczenia szczególnie w czasach pandemii koronawirusa. Przyznała dodatkowo, że poprawienie dostępu do tamponów czy podpasek nigdy nie było ważniejsze, niż w obecnym trudnym czasie. Lennon dodała także, wszystkie środki higieniczne, które pomagają przy menstruacji są niezbędne i już żadna Szkotka nie będzie musiała się o nie martwić.
Dostęp do środków higienicznych jeszcze prostszy
Posłanka przekonuje, że dzięki wprowadzonej ustawie każde kobieta będzie miała dostęp do środków higienicznych za każdym razem, gdy będzie to potrzebne. Nowe regulacje zniwelują dotychczasowy problem jeszcze skuteczniej.
"To szansa na to, by zapewnić godność wszystkim kobietom, dziewczynom oraz osobom, które menstruują" - dodała Lennon.
Nareszcie kobiety ze Szkocji będą mogły normalnie funkcjonować bez dodatkowego stresu. Gdy pojawi się miesiączka nie będą musiały zastanawiać się, co zrobić, kiedy nie stać ich na zakup podpasek/tamponów. Jak twierdzi posłanka, Szkocja to pierwszy, ale na pewno nie ostatni kraj, który rozprawi się z ubóstwem menstruacyjnym.
Zobacz także: Wierni z Serbii i Czarnogóry pożegnali hierarchów kościoła prawosławnego. Setki nowych zakażeń