Blisko ludziUkrainki stworzyły bazę zdjęć. "Cały świat musi zobaczyć, co naprawdę robi z nami Rosja"

Ukrainki stworzyły bazę zdjęć. "Cały świat musi zobaczyć, co naprawdę robi z nami Rosja"

Grupa ukraińskich kobiet 27 lutego uruchomiła internetową bazę z nagraniami oraz fotografiami wykonanymi w Ukrainie. W ten sposób walczą z rozsiewaną przez Rosjan dezinformacją. Mocny przekaz ma dobitnie uświadomić każdemu, kto ma jakiekolwiek wątpliwości, że wojska rosyjskie w okrutny sposób próbują odebrać Ukraińcom wolność.

Kijów, stolica Ukrainy. 17 marca 2022 r.
Kijów, stolica Ukrainy. 17 marca 2022 r.
Źródło zdjęć: © Getty Images | 2022 Anadolu Agency

Wojna toczy się nie tylko w dosłownym sensie na froncie, lecz także w sieci, gdzie walka z przeciwnikiem jest równie wymagająca. Grupa ukraińskich kobiet postanowiła wspomóc swoją ojczyznę i pokazać całemu światu, co naprawdę dzieje się w Ukrainie. W tym właśnie celu powstała strona Dattalion.com. Internetowa baza przejmujących fotografii oraz nagrań, na których dobitnie widać, czego dopuszczają się rosyjskie wojska.

"Mamy dość widoku mordowania naszych dzieci, rodzin i sąsiadów na naszych oczach"

Założycielki strony w mocnych słowach odnoszą się do tego, co spotkało Ukrainę. Wśród autorek bazy są matki, siostry, kobiety, które na własne oczy widzą, czego dopuszczają się Rosjanie. Przy tym wszystkim, co się dzieje, wiedziały, że nie potrafią i nie mogą siedzieć bezczynnie. Dlatego też postanowiły zrobić, co mogą, aby zadziałać na niekorzyść Putina i jego wysłanników, którzy najechali na niepodległy kraj.

"Chcemy przeciwdziałać dezinformacji rządu rosyjskiego o tym, co przeżywamy przez tę wojnę. Dobrzy Rosjanie i zatroskani ludzie na całym świecie muszą zobaczyć, co tak naprawdę dzieje się w Ukrainie. Musisz być świadom okrucieństwa, które jest popełniane tutaj przez rosyjskie wojsko" - czytamy na stronie projektu.

Baza zawiera bezcenne materiały dowodowe

Wiele osób mówi o tym, że prezydent Rosji powinien stanąć przed sądem jako zbrodniarz wojenny. Materiały zbierane przez 120 obywateli Ukrainy (głównie kobiet), którzy pracują nad bazą danych, dokładnie pokazują, co dzieje się na linii frontu. W specjalnym pliku znajdziemy informację, w jakim dokładnie celu powstała strona:

"Aby zapewnić międzynarodowym mediom codzienny materiał wideo w czasie rzeczywistym, przedstawiający okrucieństwa oraz wojenne przestępstwa Rosjan w Ukrainie codziennie. Aby połączyć międzynarodowe media z anglojęzycznymi Ukraińcami, którzy przeżyli i chcą podzielić się bohaterskimi osobistymi historiami".

Twórcy strony podkreślają, że nie są profesjonalistami i nieustannie pracują nad tym, aby ulepszyć procesy weryfikacyjne materiałów.

"Ilu zbrodni wojennych musimy jeszcze być świadkami?"

Na stronie startowej bazy znajdziemy poruszające słowa o tym, z czym mierzą się obywatele napadniętego przez Rosję kraju.

"Obserwujemy systematyczną egzekucję 44-milionowego narodu w środku Europy. Wojska rosyjskie wykańczają wioskę za wioską. Rosyjskie naloty są wymierzone w transporty pomocy zagranicznej (...). Wojska Putina używają bomb zabronionych przez Konwencję Genewską. Na ulicy strzelają do kobiet i dzieci" - czytamy na dattalion.com.

Twórczynie nie boją się użyć stwierdzenia, że Putin traktuje cywilów jako żywych tarcz i nie cofnie się przed niczym. Już dotychczas przyzwalał na bombardowanie domów, bloków mieszkalnych, szpitali.

"Rosyjscy żołnierze używają gwałtu jako broni wojennej. Kobiety i dziewczęta są wykorzystywane, a następnie pozostawiane na śmierć. Czy to nie wystarczy?" - czytamy dalej.

Niezwykła odwaga Ukrainek

Inicjatywą oraz autorami strony zainteresowały się takie portale, jak Harper's Bazaar czy Today.com. Heroizm ukraińskich kobiet, które zostały w Ukrainie i narażają życie, aby udokumentować działania rosyjskich zbrodniarzy, jest podziwiany na całym świecie.

"Stale pracuję z liderkami i kobietami, które załatwiają sprawy szybko i sprawnie. Nie dziwi mnie to w najmniejszym stopniu. Kobiety są świetne we wspieraniu się nawzajem" - stwierdziła brytyjska przedsiębiorczyni Emma Sinclair w rozmowie z Harper's Bazaar, która nie kryła, że ma ogromny szacunek dla Ukrainek.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Dzieci z Ukrainy w polskich szkołach. Jak przygotował się MEiN?

Wybrane dla Ciebie