UrodaOlej słonecznikowy. Dlaczego lepiej stosować go w kosmetyce?

Olej słonecznikowy. Dlaczego lepiej stosować go w kosmetyce?

Olej słonecznikowy doskonale wpływa na stan włosów i skóry.
Olej słonecznikowy doskonale wpływa na stan włosów i skóry.
Źródło zdjęć: © Pexels

24.09.2020 10:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Olej słonecznikowy okazuje się znacznie skuteczniejszy w codziennej pielęgnacji, niż jako klasyczny tłuszcz w kuchni. Bardzo dobrze i szybko regeneruje skórę, a także świetnie wpływa na poprawę stanu włosów. Choć olej słonecznikowy najczęściej kojarzony jest jako produkt przeznaczony do smażenia, zdecydowanie lepiej korzystać z niego w inny sposób. Jaki?

Olej słonecznikowy jest najpopularniejszym tłuszczem przeznaczonym do przygotowywania wielu potraw, ale czy słusznie? Niestety nadmierne spożywanie tego oleju może spowodować wiele nieciekawych chorób. Stąd też wynika, że o wiele lepszym pomysłem jest użycie oleju słonecznikowego do pielęgnacji ciała i włosów.

Olej słonecznikowy – dlaczego nie wolno używać do smażenia?

Olej słonecznikowy zagościł w polskiej kuchni na dobre, zarówno w formie zimnej, jak i podgrzanej. Niestety nie wolno wykorzystywać go do smażenia, ponieważ w wyższych temperaturach rozkłada się na szkodliwe substancje, które mogą przerodzić się w związki rakotwórcze. Lepiej używać oleju słonecznikowego do sałatek. Jednak spożywanie go w nadmiarze sprzyja mutowaniu komórek odpowiedzialnych za powstanie nowotworu.

Olej słonecznikowy – jakie wykazuje właściwości?

W oleju słonecznikowym można znaleźć bardzo dużą dawkę witaminy E, a także fitosterole, miedź, żelazo i kwasy tłuszczowe. Wszystkie kwasy wpływają na pracę gruczołów łojowych i wytwarzanie sebum. Dzięki temu skóra znacznie mniej się przetłuszcza oraz rzadko powstają zaskórniki. Ważne właściwości oleju słonecznikowego:

  • antyoksydacyjne;
  • nawilżające;
  • regenerujące.

Olej słonecznikowy – jak działa na skórę?

Olej słonecznikowy jest wprost stworzony do pielęgnacji skóry tłustej i mieszanej. Może być aplikowany bezpośrednio na skórę albo w mieszance innych olejów (np. jojoba). Jak olej słonecznikowy działa na skórę?

  • zmniejsza produkcję łoju i zmniejsza przy okazji powstawaniu wągrów;
  • nawilża i dobrze natłuszcza;
  • stymuluje regenerację;
  • zmniejsza zaczerwienienia;
  • przyspiesza gojenie się ran;
  • spowalnia starzenie się.

Olej słonecznikowy – jak wpływa na włosy?

Olej słonecznikowy bardzo dobrze sprawdzi się także do pielęgnacji włosów niskoporowatych, ale także posiadaczki wysokoporowatych mogą z niego skorzystać. Przyda się szczególnie do olejowania włosów na sucho, jak i na mokro – w obu przypadkach doskonale nawilży i zregeneruje włosy suche, puszące się oraz zniszczone. Olej słonecznikowy ochroni pasma przed szkodliwymi czynnikami środowiskowymi. Do pielęgnacji wybieraj zawsze olej tłoczony na zimno nierafinowany.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także