Olej słonecznikowy. Dlaczego lepiej stosować go w kosmetyce?

UrodaOlej słonecznikowy. Dlaczego lepiej stosować go w kosmetyce?24.09.2020 10:24
Olej słonecznikowy doskonale wpływa na stan włosów i skóry.
Olej słonecznikowy doskonale wpływa na stan włosów i skóry.
Źródło zdjęć: © Pexels

Olej słonecznikowy okazuje się znacznie skuteczniejszy w codziennej pielęgnacji, niż jako klasyczny tłuszcz w kuchni. Bardzo dobrze i szybko regeneruje skórę, a także świetnie wpływa na poprawę stanu włosów. Choć olej słonecznikowy najczęściej kojarzony jest jako produkt przeznaczony do smażenia, zdecydowanie lepiej korzystać z niego w inny sposób. Jaki?

Olej słonecznikowy jest najpopularniejszym tłuszczem przeznaczonym do przygotowywania wielu potraw, ale czy słusznie? Niestety nadmierne spożywanie tego oleju może spowodować wiele nieciekawych chorób. Stąd też wynika, że o wiele lepszym pomysłem jest użycie oleju słonecznikowego do pielęgnacji ciała i włosów.

Olej słonecznikowy – dlaczego nie wolno używać do smażenia?

Olej słonecznikowy zagościł w polskiej kuchni na dobre, zarówno w formie zimnej, jak i podgrzanej. Niestety nie wolno wykorzystywać go do smażenia, ponieważ w wyższych temperaturach rozkłada się na szkodliwe substancje, które mogą przerodzić się w związki rakotwórcze. Lepiej używać oleju słonecznikowego do sałatek. Jednak spożywanie go w nadmiarze sprzyja mutowaniu komórek odpowiedzialnych za powstanie nowotworu.

Olej słonecznikowy – jakie wykazuje właściwości?

W oleju słonecznikowym można znaleźć bardzo dużą dawkę witaminy E, a także fitosterole, miedź, żelazo i kwasy tłuszczowe. Wszystkie kwasy wpływają na pracę gruczołów łojowych i wytwarzanie sebum. Dzięki temu skóra znacznie mniej się przetłuszcza oraz rzadko powstają zaskórniki. Ważne właściwości oleju słonecznikowego:

  • antyoksydacyjne;
  • nawilżające;
  • regenerujące.

Olej słonecznikowy – jak działa na skórę?

Olej słonecznikowy jest wprost stworzony do pielęgnacji skóry tłustej i mieszanej. Może być aplikowany bezpośrednio na skórę albo w mieszance innych olejów (np. jojoba). Jak olej słonecznikowy działa na skórę?

  • zmniejsza produkcję łoju i zmniejsza przy okazji powstawaniu wągrów;
  • nawilża i dobrze natłuszcza;
  • stymuluje regenerację;
  • zmniejsza zaczerwienienia;
  • przyspiesza gojenie się ran;
  • spowalnia starzenie się.

Olej słonecznikowy – jak wpływa na włosy?

Olej słonecznikowy bardzo dobrze sprawdzi się także do pielęgnacji włosów niskoporowatych, ale także posiadaczki wysokoporowatych mogą z niego skorzystać. Przyda się szczególnie do olejowania włosów na sucho, jak i na mokro – w obu przypadkach doskonale nawilży i zregeneruje włosy suche, puszące się oraz zniszczone. Olej słonecznikowy ochroni pasma przed szkodliwymi czynnikami środowiskowymi. Do pielęgnacji wybieraj zawsze olej tłoczony na zimno nierafinowany.

Remont w prezencie - odc. 3

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Zobacz także
Komentarze (0)