Blisko ludziUstalenie ojcostwa

Ustalenie ojcostwa

Niedługo mam termin porodu, jednak mój partner wyparł się dziecka i odszedł. Czy można zmusić go do wykonania testów DNA, żeby ustalić i potwierdzić jego ojcostwo?

Ustalenie ojcostwa
Źródło zdjęć: © -sxc.hu

13.03.2010 | aktual.: 15.03.2010 15:49

Niedługo mam termin porodu, jednak mój partner wyparł się dziecka i odszedł. Czy można zmusić go do wykonania testów DNA, żeby ustalić i potwierdzić jego ojcostwo? Chciałabym, żeby dziecko otrzymywało alimenty. Czy taki nakaz wykonania testów DNA wydaje sąd, gdzie mam się zwrócić po pomoc?

W opisanej sytuacji może Pani dochodzić ustalenia ojcostwa na drodze sądowej. Zgodnie z art.84 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz.U.64.9.59 z późn. zm.), sądowego ustalenia ojcostwa może żądać matka wytaczając powództwo o ustalenie ojcostwa przeciwko domniemanemu ojcu.

Ponadto, zgodnie z art. 85§1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, domniemywa się, że ojcem dziecka jest ten, kto obcował z matką dziecka nie dawniej niż w trzechsetnym, a nie później niż w sto osiemdziesiątym pierwszym dniu przed urodzeniem dziecka.

Jeżeli jednak będzie chciała skorzystać Pani z powyższego domniemania, to na Pani będzie spoczywał ciężar udowodnienia, że fakt obcowania miał miejsce we wskazanym okresie. Dowód z badań DNA jest jednym ze środków dowodowych, którym może zostać przeprowadzony w ramach sprawy o ustalenie ojcostwa. Przy czym dopuszczenie dowodu z badań DNA, nie oznacza że sąd nie może i nie musi przeprowadzać innych dowodów, np. z badania krwi czy przesłuchania świadków (podobnie orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 16 lutego 1994 r. w sprawie o sygn. II CRN 176/93).

Artur Jastrzębski - prawnik, który specjalizuje się w prawie cywilnym, handlowym oraz gospodarczym.

Komentarze (6)