Ustaw pokrętło kaloryfera w tej pozycji. Prosty test grzejnika

Ustaw pokrętło kaloryfera w tej pozycji. Prosty test grzejnika

Powodów głośnego szumu w kaloryferze jest kilka
Powodów głośnego szumu w kaloryferze jest kilka
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
16.10.2022 14:08, aktualizacja: 16.10.2022 15:20

Szum wody przepływającej przez grzejniki z układu centralnego ogrzewania jest cichy i nie przeszkadza nam na co dzień. Zdarza się, że dźwięk przybiera na intensywności. Wtedy wodę słychać w całym pomieszczeniu, co znacznie utrudnia domownikom odpoczywanie. Okazuje się, że można temu zaradzić prostym, domowym sposobem.

Głośny szum w kaloryferze może mieć różne przyczyny. Jeśli jest słyszalny od początku użytkowania, wina leży po stronie instalatora, który w taki sposób skonfigurował grzejnik. Możemy poprosić fachowca o wyeliminowanie problemu, ale będziemy musieli zapłacić za tę usługę. Poprawnie działający kaloryfer, który ogrzewa pomieszczenie, nie potrzebuje serwisu. W takim przypadku musimy przyzwyczaić się do głośnej pracy urządzenia.

Grzejnik głośno szumi? Mogło dojść do usterki

Problem pojawia się, gdy cichy dotąd grzejnik zaczyna wydawać coraz głośniejsze dźwięki. To znak, że dzieje się z nim coś złego. Zanim zabierzemy się za naprawę, warto zastanowić się, co może być powodem takiego stanu rzeczy. Być może są to niedawne zmiany w instalacji centralnego ogrzewania, zwiększenie prędkości przepływu wody lub rekonfiguracja kotła grzewczego? Skontrolować należy także zawory. Podczas ich zdejmowania i spuszczania wody z kaloryfera mogło dojść do usterki.

Szum powodują również czynniki fizyczne ograniczające przepływ wody. Problemem może być wymiana nastawy wstępnej odpowiedzialnej za regulowanie maksymalnego przepływu gorącej wody przez grzejnik. Mniejsza będzie znacznie blokować przepływ cieczy w kaloryferze. Jeśli po zmianie trudno jest się nam przyzwyczaić do głośnego dźwięku, możemy wrócić do poprzedniego rozmiaru tego kluczowego elementu.

Zrób prosty test. Problem głośnego grzejnika może zniknąć

Przepływ ustawiony na najniższy poziom jest najczęściej blokowany przez osad z kamienia. Zator jest powodem uciążliwego, niechcianego szumu. Aby zbadać, czy to rzeczywiście źródło problemu, warto przeprowadzić prosty test.

W ustaleniu pochodzenia głośnego szumu pomoże przepłukanie grzejnika. Wystarczy ustawić go na jedną dobę na maksymalną wartość, a następnego dnia wrócić do standardowych ustawień. Prawdopodobnie po przepłukaniu kaloryfera woda zacznie znów cicho w nim płynąć, a my odzyskamy spokój.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Źródło artykułu:WP Kobieta