Uwaga szkło!

Wydaje się surowe, kruche i chłodne. Jednak coraz częściej pojawia się w naszych domach jako jeden z podstawowych materiałów do wyposażenia wnętrz. Dlaczego? Bo jest uniwersalne, ponadczasowe i piękne

Uwaga szkło!
Źródło zdjęć: © Villa

19.05.2006 15:58

Wydaje się surowe, kruche i chłodne. Jednak coraz częściej pojawia się w naszych domach jako jeden z podstawowych materiałów do wyposażenia wnętrz. Dlaczego? Bo jest uniwersalne, ponadczasowe i piękne.

Szkło przypomina gładką taflę wody lub bryłę lodu. Pięknie rozprasza światło i nadaje wnętrzom niepowtarzalny klimat. Można z niego wyczarować zarówno delikatne dekoracje na stół czy na ścianę, jak i wkomponować do wnętrz pod postacią mebli. We współczesnych mieszkaniach z dużym powodzeniem występuje w niezliczonych formach i wzorach. Doskonale sprawdza się w niemal wszystkich domowych pomieszczeniach – od łazienki po salon.

Szklane wariacje
O szkle mówi się różnie. Ci, którzy nie docenili jeszcze w pełni jego zalet narzekają, że łatwo się tłucze, jest chłodne w dotyku oraz nadaje wnętrzom zbyt ascetyczny i mało przytulny nastrój. Jak się okazuje – nie wiedzą, co mówią. Dzisiaj szkło to coś więcej niż tylko chłodna tafla, na której strach cokolwiek postawić – nie dość, że zyskało nową funkcjonalność, to jeszcze cieszy się prawdziwym powodzeniem wśród współczesnych projektantów.

Ma wiele kolorów i form – mleczne, białe, szronione lub ręcznie formowane. Doskonale komponuje się z innymi surowcami – z pięknym klasycznym drewnem czy monumentalnym marmurem. Idealnie nadaje się do małych, ciemnych wnętrz, którym wizualnie dodaje lekkości. Rozprasza i odbija światło. Barwne szkło w ciepłych kolorach tworzy przytulny klimat, jasne w chłodnych odcieniach lub bezbarwne doskonale nadaje się do nowoczesnych wnętrz, w których świetnie komponuje się z aluminium lub stalą. Równie dobrze sprawdza się jako mały blat od stołu, jak i jako ogromna tafla drzwi wewnętrznych. Przed szkłem nie ma rzeczy i form niemożliwych. To o szronionej mroźnej fakturze zwykle znajduje swoje zastosowanie w drzwiczkach kuchennych szafek czy szuflad, w zabudowanych szafach najczęściej w połączeniu z drewnem. W drzwiach wewnętrznych, blatach stołów lub częściowej zabudowie wnętrz – szczególnie w miejscach często używanych przez domowników, narażonych na stałą i intensywną eksploatację – częściej stosuje się szkło
hartowane, odporne na zarysowania i otarcia.

Drzwi wykonane ze szkła mogą pełnić wiele funkcji. Te bezbarwne odzielają przestrzenie przed hałasem, choć wizualnie ich nie rozdzielają, zaś te wykonane z matowego szkła barwnego stają się niejako żywym obrazem.

Zadbane i lśniące
Szkło o nieregularnej fakturze – dmuchane lub to z różnego rodzaju „naciekami” świetnie sprawdza się w tych zastosowaniach, przy których liczy się między innymi gra światła. Szklane klosze lamp biurkowych czy żyrandoli są najlepszym dowodem na to, jak pięknie szkło może zmieniać się wraz z kątem padania światła. Jednym razem bywa ciepłe i delikatnie połyskliwe – niczym w kościelnych witrażach, a innym chłodnie rozpływa się po wnętrzu. Ciekawym zastosowaniem dla szkła na stołach jest potraktowanie go jako ramy do obrazy. Pod dużą taflę szkła położoną na przykład na tradycyjnym drewnianym stoliku w salonie lub jadalni można włożyć pamiątkowe zdjęcia rodziny, rysunki dzieci czy ususzone kwiatki i liście. W ten sposób tworzymy stale żywą domową wystawę-kronikę.

Meble czy akcesoria szklane wymagają podobnie jak inne materiały odpowiedniej pielęgnacji. To, jakich środków będziemy używać do codziennego czyszczenia czy polerowania szkła może wpływać na jego trwałość i gładkość powierzchni. Jak okazuje się, najlepiej do tego nadają się specjalne środki przeznaczonych do czyszczenia szkła i gładkich powierzchni i zwykła miękka bawełniana ściereczka do kurzu. Równie dobrze sprawdza się woda z delikatnym płynem do mycia naczyń. Polerowanie szkła, aby nadać mu piękny połysk – jak na powierzchni lustra – przyniesie najlepsze efekty, kiedy będziemy wycierać do sucha jego powierzchnię... papierem, a nawet zwykłą gazetą. Nie należy natomiast stosować żadnych past, ani proszków, które mogą porysować taflę szkła. Pozostałe materiały, z którymi łączone jest zwykle szkło – drewno czy metal przecieramy stosowanymi do tego zwykle środkami.

Chcąc uchronić poziome powierzchnie szklanych blatów stolików czy półek przed nadmiernym rysowaniem, warto kłaść na nie zwykłe podstawki lub serwetki i unikać stawiania na nich ciężkich rzeczy o nieregularnych ostrych kształtach – np. kamiennych figurek. Dobra wiadomość dla tych którzy nie lubią monotonii. Jeśli znudzą nam się gładkie szklane powierzchnie, możemy kilkoma ruchami pędzelka zmienić ich wygląd i tym samym odmienić nasze wnętrze. W wielu sklepach są dostępne specjalne transparentne farbki do malowania na szkle oraz konturówki, którymi obrysowuje się główny wzór naszej dekoracji. Tak ozdobione powierzchnie szklane przypominają piękne wielobarwne witraże. Po ok. 12-36 godzinach (w zależności od malowanej powierzchni), kiedy nasze dzieło wyschnie można z niego śmiało korzystać – jeśli jest to naczynie, lub z dumą podziwiać – jeśli jest to np. blat stolika czy ścianka naszego szklanego kredensu.

Jednym słowem, szkło nie może być nudne. W uniwersalny sposób dostosowuje się do każdego miejsca – równie dobrze sprawdza się w nowoczesnych, co w ciepłych rustykalnych stylach. Niezależnie od formy potrafi zachwycać oko i uszlachetnić wnętrza. Jest tajemnicze i przejrzyste zarazem.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Komentarze (0)