Uzależnienie od fetyszyzmu
Mam ogromny problem z moim mężem. Chodzi o to, że jest w nałogu przeglądania stron z kobietami, konkretnie chodzi o ich nogi najlepiej mocno splątane, druga rzecz, która bardzo silnie go podnieca, to walki kobiet. Najgorsze jest to, że nie potrafi osiągnąć wzwodu i utrzymać go podczas pieszczot ze mną.
19.03.2010 23:02
Mam ogromny problem z moim mężem i chciałam zapytać, czy on jako człowiek da radę sobie poradzić z tym, czy musi zasięgnąć porad i pomocy specjalisty. Chodzi o to, że jest w nałogu przeglądania stron z kobietami, konkretnie chodzi o ich nogi najlepiej mocno splątane, druga rzecz, która bardzo silnie go podnieca, to walki kobiet. Najgorsze jest to, że nie potrafi osiągnąć wzwodu i utrzymać go podczas pieszczot ze mną. Jesteśmy 2,5 roku po ślubieślubie, a w zasadzie nasze życie intymne nie istnieje, ponieważ mojemu mężowi wystarczą zdjęcia i filmiki aby osiągnąć satysfakcję seksualną. Mam już tego dość tym bardziej, że ostatnio działy się jeszcze gorsze rzeczy - robił sobie nagie zdjęcia, logował się na erotycznych portalach, szukał kobiet, żeby mu nagrały sesje z nogami i płacił za to. Dla mnie jest to już ponad siły. Nie wiem, co robić, boje się, że jest to podłoże psychiczne i sam sobie z tym nie poradzi. Proszę o pomoc, jestem zrozpaczona.
Osiąganie podniecenia seksualnego wyłącznie w obecności określonych przedmiotów lub części ciała (tu: splątane nogi kobiet) – to zaburzenie preferencji seksualnych noszące nazwę fetyszyzmu. Osoba nim dotknięta nie jest w stanie czerpać satysfakcji seksualnej z czynności seksualnych odbywających się bez obecności fetyszu.
Osoba cierpiąca z powodu tego zaburzenia używa swojej seksualności nie w celu nawiązania czy podtrzymania więzi z drugą osobą, lecz w celu unikania zaistnienia tej więzi. Wyjaśnia to, dlaczego Pani mąż czerpie satysfakcję seksualną wyłącznie z oglądania splątanych nóg kobiet, walk kobiet, zdjęć lub filmów, nie zaś z kontaktów osobistych z Panią czy innymi partnerkami, wiążącymi się z zaangażowaniem emocjonalnym z osobą partnera.
Problem nie może być pozostawiony samemu sobie, gdyż będzie się pogłębiać. Terapia polega na uzyskaniu wglądu w emocje kierujące własnym zachowaniem, psychoedukacji oraz metodach treningowych. Terapię w tym zakresie prowadzi psycholog-seksuolog; farmaceutyki można stosować wyłącznie uzupełniająco.
Radosław Jerzy Utnik – psycholog-seksuolog, członek Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.