W czym grillować?

W czym grillować?

W czym grillować?
Źródło zdjęć: © WP.PL
29.06.2005 11:51, aktualizacja: 03.04.2018 13:45

Są okrągłe, prostokątne, małe, duże, żeliwne, emaliowane. Niektóre można składać, a inne, dzięki zainstalowanym kółkom, swobodnie przesuwać. Radzimy jaki rodzaj sprzętu do grillowania wybrać, by jak najlepiej nam służył.

Grill to urządzenie, dzięki któremu można opiekać mięsa, warzywa, ryby. Na rynku dostępne są dwa rodzaje grillów: węglowe i gazowe, których używa się poza pomieszczeniami zamkniętymi (w ogrodach, na działkach, na piknikach, itd.). Tych gazowych jest zdecydowanie mniej, ale za to są wygodniejsze. Nie ma problemów z rozpalaniem ich i z uzyskiwaniem odpowiedniej temperatury.

Przy zakupie grilla, powinniśmy zwrócić uwagę na wszystkie jego cechy. Poza tym, aby grill węglowy spełniał swoje funkcje jak najlepiej, a przyrządzane potrawy miały wysoką jakość, powinien on mieć:

  • głęboki pojemnik na żar;
  • obudowę na tyle wysoką, by osłaniała żar i zapobiegała rozwiewaniu się popiołu;
  • regulowane położenie kratki grillowej. Te cechy są mniej ważne w przypadku grillów gazowych, ale warto przy tym rodzaju grillów zwrócić uwagę na możliwości regulowania położenia kratki do pieczenia.

Kształt i kolory
Grille mają różne kształty. Mogą być okrągłe albo prostokątne. Zazwyczaj mają kolor czarny lub czerwony, ewentualnie z metalicznymi elementami.

Materiał
Wykonane są zazwyczaj z różnego rodzaju metali, cieńszych lub grubszych, bywają też grille żeliwne. Materiał, z którego jest wykonana nie tylko obudowa, ale też pojemnik na żar i ruszt, jest bardzo ważny, bowiem im grubszy materiał, tym grill dłużej będzie nam służył.

Wysokość
Przy wyborze wysokości, na jakiej możemy ustawić grill, warto się zastanowić gdzie najczęściej będziemy go wykorzystywać: tylko na działce, czy też zabierać ze sobą. Jeżeli chcemy wykorzystywać go w jednym miejscu, to powinniśmy zdecydować się na grill stacjonarny (zazwyczaj duży), a jeśli zabierać na wyjazdy - najlepsze są walizkowe, składane, wykonane z lekkich materiałów i zajmujące mało miejsca.

Grille mają różną wysokość: od kilku centymetrów nad ziemią do nawet 1 metra. Jednak warto pamiętać, że im wyższy grill, tym jest on droższy. Jeśli zaś zdecydujemy się na niski, będziemy go musieli ustawiać na jakimś podwyższeniu, by wygodnie się nam z niego korzystało.

Powierzchnia do grillowania
Ważna jest też wielkość powierzchni do grillowania. Im jest większa, tym jednorazowo można przygotować więcej potraw. Ale najczęściej udogodnienie to wiąże się również z wyższą ceną.

Pokrywki i inne dodatki
Niektóre grille wyposażone są w różne dodatkowe udogodnienia, które ułatwiają korzystanie:

  • sztućce, dzięki którym można swobodnie przewracać i zdejmować opiekane potrawy; do niektórych zestawów dołączane są specjalne ruszty na przykład do pieczenia ryb;
  • zamontowana powyżej rusztu kratka lub blacha sięgająca połowy paleniska; układa się na niej już upieczone potrawy, by nie wystygły za szybko lub podgrzewa produkty, które nie mogą być opiekane w zbyt wysokiej temperaturze;
  • niektóre grille mają przykrywki, które ułatwiają pieczenie nawet bardzo grubo pokrojonych produktów;
  • część modeli ma zamontowane po bokach drewniane (lub z innych materiałów) blaty, służące do odkładania produktów. Atesty Każdy grill powinien posiadać atest PZH (Państwowy Zakład Higieny). Jeśli na opakowaniu nie ma takiej informacji, należy spytać o to obsługę w sklepie. Grille gazowe powinny mieć ponadto certyfikat Instytutu Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, który świadczy o tym, że urządzenie jest bezpieczne w użytkowaniu.

Stabilność
Należy też zwrócić uwagę na to, czy grill jest stabilny i najlepiej sprawdzić to na złożonym już modelu. Jeżeli grill nie jest stabilny, korzystanie z niego może być niebezpieczne.

(WP)

Źródło artykułu:WP Kobieta