Trwa ładowanie...
dn1f8pv
Ludzie

W którym dniu cyklu robić USG piersi?

Usg to całkowicie bezbolesne badanie ultradźwiękami wykrywające zmiany w piersiach. Jest to zabieg bardzo szybki i wiarygodny, a wynik badania znany jest już w trakcie jego przeprowadzania. USG piersi uznawane jest za jedno z najważniejszych badań profilaktycznych wykrywających łagodne oraz złośliwe zmiany nowotworowe u kobiet.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Domyślny opis zdjęcia na stronę główną
Domyślny opis zdjęcia na stronę główną (123RF.COM)
dn1f8pv

Na czym polega zabieg USG?

Jak przebiega USG piersi? Przed wykonaniem badania lekarz prosi o zdjęcie ubrania powyżej pasa. Następnie należy się położyć na plecach, a ręce założyć za głowę. Doktor nanosi żel umożliwiający przeprowadzenie badania, a następnie przykłada głowicę USG bezpośrednio do skóry. Badanie wykonywane jest osobno dla każdej piersi. Najczęściej już w trakcie zabiegu lekarz informuje o ewentualnych zmianach w strukturze piersi. Po zakończeniu czynności należy się ubrać i poczekać na szczegółowy opis badania. Wszystkie czynności trwają najczęściej nie dłużej niż 15 minut.

Pacjent i lekarz Shutterstock.com
Pacjent i lekarz (Shutterstock.com)

USG jest zabiegiem całkowicie bezbolesnym, chyba że odczuwasz bolesność piersi wywołaną przez inne czynniki, wtedy nacisk głowicy może nico nasilić ból. Bardzo ważne, aby poinformować lekarza o tych symptomach. Pozostałe istotne czynniki o których warto wspomnieć w trakcie badania, to wydzielina z sutków, wyczuwany guzek lub inne niepokojące cię objawy.

dn1f8pv

Jak często należy wykonywać USG piersi?

Każda kobieta powinna w celach profilaktycznych udać się na badanie piersi już w wieku 20 lat. Pomiędzy 20 a 30 rokiem życia USG należy wykonywać co 2 lata, a po 30 roku życia należy je powtarzać corocznie. Kobiety o podwyższonej grupie ryzyka (z mutacją genów BRCA1 i BRCA 2 oraz mające w rodzinie osoby chore na nowotwory) powinny badanie wykonywać częściej. Do lekarza należy się również zgłaszać z każdą niepokojącą zmianą, taką jak zmiana konsystencji, wyczuwalny guzek lub wyciek wydzieliny z piersi. W którym dniu cyklu należy zgłosić się na USG? Badanie może być wykonane w każdym dniu cyklu, jednak lekarze podkreślają, że badanie pomiędzy drugim a dziesiątym dniem cyklu cechuje się największą dokładnością. Przyjmuje się, że pierwszy dzień miesiączki jest zarazem pierwszym dniem cyklu.

Jakie badanie piersi dla kobiet po 35 roku życia?

Kobiety po 35 roku życia powinny uzupełnić USG o badanie mammografię. W USG wykorzystywane są fale ultradźwiękowe, podczas mammografii natomiast stosuje się promieniowanie rentgenowskie. Kobiety po 40 roku życia mają więcej tkanki tłuszczowej w piersi, a w niej promienie rentgenowskie lepiej obrazują zmiany nowotworowe. Mammografia wykrywa nawet najmniejsze, milimetrowe zmiany oraz dokładnie obrazuje kształt guza.

dn1f8pv

Podziel się opinią

Share
dn1f8pv
dn1f8pv