GwiazdyW związku ze szczęściem

W związku ze szczęściem

W związku ze szczęściem
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
27.05.2010 01:17, aktualizacja: 27.05.2010 01:55

„Chcę być szczęśliwa, mieć udany związek, dzieci, kochanego męża…” Niestety, marzenia to jedno, a codzienne życie to drugie. Nie wystarczy tylko chcieć. Trzeba włożyć dużo pracy i zaangażowania, aby być szczęśliwym w związku z drugą osobą. Ale przecież marzenia są po to, żeby je spełniać…

„Chcę być szczęśliwa, mieć udany związek, dzieci, kochanego męża…” Niestety, marzenia to jedno, a codzienne życie to drugie. Nie wystarczy tylko chcieć. Trzeba włożyć dużo pracy i zaangażowania, aby być szczęśliwym w związku z drugą osobą. Ale przecież marzenia są po to, żeby je spełniać… Co zrobić, aby pomóc szczęściu? Od czego zacząć?

Na początku związku zazwyczaj wszystko się układa, jesteśmy zakochani nie dostrzegamy wad partnera, każdą chwilę chcielibyśmy spędzać razem. Po latach małżeństwa coś się zmienia, wpadamy w rutynę, bywamy sobą znudzeni, irytują nas nasze zachowania. W pewnym stopniu jest to naturalne i niestety nieuniknione. Jesteśmy zapracowani, zajęci wychowywaniem dzieci, skupiamy się na budowaniu kariery zawodowej. Jednak w dużej mierze ta zmiana relacji między nami jest wynikiem naszego zaniedbania. W codziennym życiu zapominamy o naszym partnerze, jego potrzebach i oczekiwaniach, wszystko wydaje się ważniejsze. A przecież nadal marzymy o szczęśliwym związku…

Od czego zacząć?

Warto przyjrzeć się swojemu związkowi. Prawdopodobnie w każdej dziedzinie waszego życia znajdzie się coś co można by jeszcze zrobić. Zastanów się, jak zmienił się wasz związek, jak wygląda normalny dzień w waszej rodzinie, jak dzielicie się obowiązkami, jak się do siebie zwracacie, czy potraficie ze sobą rozmawiać, wreszcie: co lubicie razem robić i jak spędzacie czas wolny. To pozwoli Ci określić jakie relacje panują między Wami i zastanowić się co można zmienić.

Na co warto zwracać szczególną uwagę?

1. Rozmowa w związku

W związkach, w których partnerzy rozmawiają ze sobą, rzadziej dochodzi do kłótni i poważnych konfliktów. Na bieżąco rozwiązują pojawiające się problemy. Dzięki rozmowom znają swoje potrzeby i oczekiwania, wiedzą, co lubi partner, jakie są jego zainteresowania, czego się obawia, jakie ma problemy. Rozmowa pozwala im bliżej się poznać, to z kolei umacnia więzi małżeńskie i buduje poczucie bliskości, niezbędne dla szczęścia Waszego związku. Warto więc nauczyć się słuchać i spokojnie rozmawiać na różne, czasem trudne tematy.

2. Jak partnerzy…

Tworzycie związek, planujecie wspólnie spędzić życie dlatego warto abyście nauczyli się wspólnie podejmować decyzje i razem rozwiązywać problemy. Zamiast się spierać, w trudnej sytuacji spróbujcie wypracować wspólne rozwiązanie, uwzględniające oczekiwania obu stron. Nie jest to łatwe ponieważ wymaga rezygnacji z części swoich oczekiwań, a czasem uznania odmiennego zdania partnera.

Wspólnie ustalajcie zasady jakie mają obowiązywać w Waszej rodzinie, zarówno te dotyczące podziału obowiązków, jak i wychowywania dzieci. 3. Tolerancja i szacunek

Okazywanie szacunku wobec partnera i tolerancja dla jego odmiennych poglądów i przyzwyczajeń są bardzo ważne dla stabilnego i trwałego związku. Ludzie różnią się od siebie, nie tylko wyglądem, ale także temperamentem, wychowaniem, mają inne zainteresowania, różnią ich poglądy, często maja też inne potrzeby. Warto o tym pamiętać, planując związek z druga osobą. Pamiętaj, że każdy ma prawo do własnego zdania. Gdy coś Cię irytuje, spróbuj powiedzieć o tym partnerowi, jednak tak, aby go nie urazić. Pamiętaj, że Twoje zachowania też mogą być dla niego denerwujące.

4. Okazywanie uczuć

Okazywanie uczuć umacnia nasze poczucie bezpieczeństwa w związku, poprawia nastrój, pozwala poczuć się atrakcyjniej. Jest wiele sposobów: od uśmiechu, przez słowa, gesty, aż po dotyk. Jednak nie zawsze mamy ochotę się uśmiechać, coraz rzadziej mówimy o uczuciach, często nie doceniamy takich gestów jak kwiaty, drobne prezenty, kolacja przy świecach. Jednak warto próbować… Każdy lubi usłyszeć: „Kocham Cię” z ust najbliższej osoby.

Okazywanie miłości to także bliskość fizyczna, inna na początku związku, inna po wielu latach małżeństwa. Może warto powspominać wspólnie początki Waszej znajomości: czułe objęcia, gorące pocałunki, niezapomniane chwile spędzone razem, aby przypomnieć sobie, że potraficie cieszyć się sobą.

5. Nasz związek to MY

Co oznacza „MY” ?

- wspólne myślenie o naszej rodzinie,
- wspólne planowanie przyszłości,
- głębokie poczucie wspólnoty w naszej rodzinie,
- wspólnie spędzany czas,
- wspólne wychowywanie dzieci,
- wspólne radości, problemy i smutki,
- dbanie o siebie, dawanie oparcia.

Kluczem do dobrego związku jest myślenie w kategoriach „MY”, „nasza rodzina”- zamiast „JA”, „TY”, „ON”. Mówiąc „MY” utożsamiamy się z własną rodziną i podkreślamy łączące nas więzi. To z kolei ułatwia nam podejmowanie wspólnych decyzji i rozwiązywanie konfliktów. Zamiast skupiać się na tylko na sobie, koncentrujemy się na szukaniu rozwiązania korzystnego dla naszego związku.

Poczucie wspólnoty budujemy latami, poprzez codziennie wykonywane czynności: wspólne obiady, zakupy, wspólne spędzanie wolnego czasu, uprawianie sportu, planowanie wspólnych wakacji. Nie da się go zbudować z dnia na dzień, ale też niełatwo jest je zniszczyć. Dlatego też w trudnych dla związku chwilach, głębokie poczucie łączących nas więzi nie pozwala oddalić się od siebie i daje podstawę do budowanie dobrych relacji.

Pamiętajmy więc, że dobro naszego związku, zawsze warto stawiać na pierwszym miejscu. Pamiętajmy też, że jest ono tak samo ważne, jak nasza praca, podtrzymywanie kontaktów z przyjaciółmi, czy budowa nowego domu. I tak samo wymaga poświecenia swojego czasu i zaangażowania.

Więc jeśli nadal marzymy, aby być szczęśliwe, mieć udany związek, dzieci i kochanego męża… warto nauczyć się dokonywać wyborów i spełnić swoje marzenie.