Wakacje z psem
Posiadanie zwierzątka w domu to oczywiście wiele radości, ale również masa obowiązków i czasem ograniczeń. Najbardziej można to odczuć latem, gdy chcemy wyjechać na urlop i nie mamy, co zrobić z naszym psem.
27.07.2006 12:37
Posiadanie zwierzątka w domu to oczywiście wiele radości, ale również masa obowiązków i czasem ograniczeń. Najbardziej można to odczuć latem, gdy chcemy wyjechać na urlop i nie mamy, co zrobić z naszym psem. Nawet weekendowe wyjazdy czasem mogą być utrudnione, gdyż nadal w niewielu ośrodkach jest możliwość zabierania ze sobą zwierząt. Co w tej sytuacji zrobić? Jak zaplanować wakacje dla naszego pupila?
Niestety nadal często się zdarza, że w okresie wakacyjnym psy zostają porzucane przez swoich właścicieli, którzy wyjeżdżając na wakacje, nie mają co zrobić ze swoim psiakiem. Jednak wbrew pozorom, istnieje wiele możliwości radzenia sobie z tym problemem. Wystarczy tylko z pewnym wyprzedzeniem zaplanować swój urlop.
Pies turysta
Jeżeli postanowimy zabrać ze sobą naszego pupila, musimy sprawdzić czy w miejscu, do którego się wybieramy, istnieje taka możliwość. Czasem właściciele pensjonatów się zgadzają, by czworonożni przyjaciele przyjechali z nami, jednak należy wtedy zachować wszystkie środki ostrożności, by pies nie zagrażał otoczeniu, nie brudził i nie hałasował. Nieco więcej zachodu kosztuje nas wyjazd poza granicę państwa. W takim przypadku zwierzak musi otrzymać paszport oraz trwałe oznakowanie w postaci chipa lub wytatuowanego numeru. Nowy opiekun
W przypadku, gdy pies nie może nam towarzyszyć podczas wakacji, musimy mu zorganizować opiekę i dogodne warunki na miejscu. Jeżeli możemy liczyć na to, że ktoś z najbliższych zaopiekuje się naszym pupilem, warto najpierw sprawdzić czy pies będzie dobrze czuł się na nowym miejscu. Konieczne jest również przygotowanie jadłospisu oraz omówienie jego przyzwyczajeń związanych z wychodzeniem na spacery. Zdarza się, że psy czują się osamotnione, do tego w nowym miejscu i z obcym opiekunem niekiedy przeżywać duży stres. W konsekwencji mogą ujadać, skomleć a nawet wymiotować. Dlatego warto, w miarę możliwości, najpierw postarać się zaprzyjaźnić naszego pupila z potencjalnym opiekunem, a nawet wypróbować, jak piesek zniesie choćby jednodniową rozłąkę z właścicielem.
Coraz bardziej popularne robi się odpłatne wyprowadzanie i opieka nad psami. Powstają nawet specjalne serwisy temu poświęcone, gdzie można znaleźć poleconą osobę z doświadczeniem i referencjami. W takim przypadku pupil pozostaje w swoim otoczeniu, przebywa w ulubionych miejscach a opiekun przychodzi do niego jedynie w celu zabrania go na spacer, nakarmienia, wyczesania a nawet zabawy z psiakiem. Trzeba jednak na tyle znać swojego pieska, by wiedzieć, że nie będzie się bał nowej osoby, lub też na odwrót – czy nie zrobi jej krzywdy, bądź tez z nudów i tęsknoty za właścicielem nie poniszczy mieszkania i nie będzie ujadał.
Oddzielny problem stanowią psy wyjątkowo agresywne. Po pierwsze trudno znaleźć osobę, która odważy się wziąć na siebie ciężar opieki nad zwierzęciem, a po drugie, z powodu stresu i tęsknoty za właścicielem, nigdy nie wiadomo, co taki pies może zrobić. Niewątpliwie powoduje to dodatkowe nerwy i niepokój. Przed kupnem psa rasy charakteryzującej się pewną agresywnością warto sobie uświadomić, że jest to związane między innymi z problemem, jakim jest w razie konieczności pozostawienie psa z obcą osobą.
Hotele dla zwierząt
Kolejną możliwością jest pozostawienie pieska w specjalnym hotelu dla zwierząt. Ze względu na rosnące zapotrzebowanie, jest ich coraz więcej i właściciele mogą sobie wybrać, jaki hotel, bezie najbardziej odpowiadał ich pupilom. Najlepsze hotele oferują opiekę weterynarza, tresera a nawet fryzjera. Psy mogą zamieszkać w domowych, wręcz fotelowych warunkach, bądź też w zwyczajnych pomieszczeniach z kojcami. Pracownicy oferują pełną opiekę, możliwość odbywania bardzo długich spacerów. Wszystko jest dostosowane do indywidualnych potrzeb zwierzaków oraz wymagań ich właścicieli.
Posiadanie psa nie musi się więc wiązać z końcem wyjazdów wakacyjnych. Trzeba jednak pamiętać, że zapewnienie dobrych warunków naszym pupilom jest bardzo ważne, gdyż psiaki naprawdę przeżywają chwile bez swojego właściciela niczym małe dzieci, które zostają bez rodziców. Natomiast jeśli się postaramy i z odpowiednim wyprzedzeniem zorganizujemy wakacje dla naszego psiaka, przeżyje on ten czas rozłąki bez większych stresów, a może nawet będzie się w tym czasie bawił równie dobrze jak jego właściciel.