GotowaniePrzepisyWariacje na temat pierogów

Wariacje na temat pierogów

Wigilijne pierogi są jedną z obowiązkowych potraw. Bo czy można sobie wyobrazić wieczerzę wigilijną bez tradycyjnych pierogów z kapustą i grzybami? W wielu zakątkach Polski przyrządzane są inaczej.

Wariacje na temat pierogów
Źródło zdjęć: © AKPA

15.12.2009 | aktual.: 23.06.2010 14:25

Pierogi to jedna z najbardziej znanych potraw, królująca na polskich stołach już od XIII wieku. Przypuszcza się, że przywędrowały one do Polski z Dalekiego Wschodu. Dawniej potrawa ta była jednym z głównych dań serwowanych w święta. Dzisiaj zajadamy się pierogami również w dni powszednie. Z truskawkami, jagodami, ziemniakami, mięsem, szpinakiem czy soczewicą - zawsze smakują wybornie.

Wigilijne pierogi są jedną z obowiązkowych potraw, która figuruje niemalże na każdym stole. Bo czy można sobie wyobrazić wieczerzę wigilijną bez tradycyjnych pierogów z kapustą i grzybami? W wielu zakątkach Polski przyrządzane są inaczej. Różnią się też wielkością, świątecznym farszem i rodzajem ciasta, ale zawsze smakują wyśmienicie.

Pierogi z kaszą gryczaną

Składniki
Ciasto:
 2,5 szklanki mąki,
 duże jajko,
 woda,
 sól,
 dobrej jakości olej
Farsz:
 1,5 szklanki kaszy gryczanej,
 25-30 dag twarogu,
 2 średniej wielkości cebule,
 7 dag miękkiego masła,
 2,5 szklanki przegotowanej wody,
 sól, pieprz, Vegeta do smaku
Wykonanie
W osolonej wodzie gotujemy kaszę gryczaną. W międzyczasie obieramy cebulę, siekamy i delikatnie rumienimy na wolnym ogniu. Do wystudzonej kaszy dodajemy zmielony twaróg i zeszkloną cebulę wraz z wytworzonym w czasie smażenia tłuszczem. Doprawiamy solą, Vegetą i pieprzem do smaku. Mieszamy. Z podanych składników zagniatamy gładkie ciasto. Wałkujemy i wycinamy szklanką średniej wielkości krążki, które napełniamy przygotowanym i wystudzonym farszem. Brzegi ciasta starannie sklejamy. Gotujemy w dużej ilości osolonej wody.

Wigilijne pierogi z makiem

Składniki
Ciasto:
 35 dag mąki,
 niecała szklanka przegotowanej wody,
 sól
Farsz:
 10 dag maku,
 szklanka wystudzonego mleka,
 5 dag zmielonych lub posiekanych orzechów włoskich,
 1,5 dag masła,
 1,5 dag miodu,
 rodzynki (ilość według uznania),
 1 żółtko,
 1 dag cukru
Wykonanie
Z mąki, wody i szczypty soli wyrabiamy elastyczne ciasto. Przykrywamy lnianą ściereczką i odstawiamy na 20 minut (temperatura pokojowa). Dwukrotnie płuczemy mak. Odcedzamy z nadmiaru wody, po czym wkładamy do garnka i zalewamy gorącym mlekiem. Gotujemy 15 minut stale mieszając. Ugotowany (ciepły) mak mielimy trzykrotnie w maszynce. W rondelku roztapiamy masło, do którego dodajemy miód, cukier, bakalie i wystudzony mak. Intensywnie mieszamy przez 5-7 minut. Studzimy i na samym końcu dodajemy żółtko. Ciasto wałkujemy, szklanką wycinamy krążki i lepimy pierogi. Podajemy okraszone masłem, miodem lub kwaśną śmietaną. Pierogi z kapustą i grzybami

Składniki
Ciasto:
 36 dag mąki,
 jajko,
 letnia, przegotowana woda, sól
Farsz:
 60 dag kapusty kiszonej,
 12 dag suszonych grzybów,
 2 cebule,
 1 jajko,
 2 łyżki oleju,
 sól, pieprz
Wykonanie
Opłukane grzyby zalewamy zimną wodą i odstawiamy na 6-7 godzin (można na całą noc). Następnie gotujemy grzyby (w tej samej wodzie), odcedzamy i mielimy (grube oczka) bądź drobno szatkujemy. Cebulę kroimy w kostkę i podsmażamy na oleju. Kapustę kiszoną siekamy, gotujemy przez 50-60 minut wraz z cebulą i grzybami. Odcedzamy i doprawiamy do smaku. Na samym końcu dodajemy jajko, mieszamy. Z mąki, jajka i wody zagniatamy miękkie i elastyczne ciasto (wyrabiamy przez ok. 10 minut). Wałkujemy i wycinamy szklanką krążki. Nakładamy farsz, sklejamy brzegi ciasta. Podajemy ze zrumienioną cebulką lub stopionym masłem i cynamonem.

Świąteczne pierożki (pieczone)

Składniki
Ciasto:
 40 dag mąki pszennej,
 20 dag tłustego twarogu,
 łyżka stołowa proszku do pieczenia,
 łyżka stołowa wody,
 50 ml oleju,  sól,  1 jajko Farsz:  30 dag kiszonej kapusty,
 5 dag suszonych grzybów (zamiennie 10 dag pieczarek)
 1 cebula,
 jajko,
 olej,
 sól, pieprz
Wykonanie
Grzyby płuczemy i moczymy w wodzie przez kilka godzin. Następnie odsączamy z nadmiaru wody, siekamy. Cebulę obieramy i kroimy w drobną kostkę. Podsmażamy na oleju, a na końcu dodajemy grzyby, mieszamy przez 3-4 minuty nie zdejmując garnka z palnika. Kapustę kiszoną odciskamy pozbywając się nadmiaru wody, siekamy i zalewamy wywarem z uprzednio namoczonych grzybów. Gotujemy na wolnym ogniu do miękkości. Pod koniec dodajemy do kapusty cebulę z grzybami i doprawiamy. Mąkę przesiewamy. W maszynce o dużych oczkach mielimy twaróg. Zagniatamy pulchne ciasto. Wałkujemy i wycinamy okrągłe, duże oczka o średnicy mniej więcej 12 cm. Blachę smarujemy tłuszczem lub wykładamy papierem do pieczenia. Układamy w na niej pierogi zachowując 2-3 cm odstępy. Dla uzyskaniu złocistego koloru smarujemy roztrzepanym jajkiem. Pieczemy 20-25 minut w piekarniku nagrzanym do 220 C.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Komentarze (4)