Wielkanocna ozdoba

Wielkanocna ozdoba

Wielkanocna ozdoba
31.01.2008 10:31, aktualizacja: 31.01.2008 10:54

Jest często mylony z Kaktusem Bożonarodzeniowym (Schlumbergera truncata), o podobnym wyglądzie i obfitości kwitnienia, ale łatwiejszym w uprawie i o odmiennym kształcie kwiatów i segmentów. Mowa o...

Należy do rodziny Kaktusowatych (Cactaceae). Jest sukulentem epifitycznym (czyli należy do roślin gromadzących wodę w celu przetrwania suszy). W naturze występuje w tropikalnych lasach Brazylii, gdzie porasta drzewa i skały. Jest często mylony z Kaktusem Bożonarodzeniowym (Schlumbergera truncata), o podobnym wyglądzie i obfitości kwitnienia, ale łatwiejszym w uprawie i o odmiennym kształcie kwiatów i segmentów.

Hatiora gaertneri, Rhipsalidopsis gaertneri, Schlumbergera gaertneri - to łacińskie nazwy tej samej rośliny - Kaktusa Wielkanocnego. Kaktus Wielkanocny ma charakterystyczny wygląd. Jego jasnozielone, mięsiste, spłaszczone pędy są podzielone na segmenty o długości ok. 5 cm i szerokości ok. 2,5 cm. Brzegi są lekko karbowane, a szczyt segmentu porośnięty małymi, żółtymi włoskami, zastępującymi kolce. Nowy segment wyrasta na szczycie poprzedniego segmentu. Obłamywanie ich pobudza roślinę do rozgałęziania się. W uprawie domowej dorasta do 30 - 40 cm wysokości, a pędy mogą dochodzić nawet do 1 m długości.

Roślina preferuje jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione stanowisko, gdyż bezpośrednie słońce powoduje zaczerwienienia, a potem oparzenia pędów. Latem dobrze znosi temperaturę 20-22ºC natomiast wymagane minimum to 16ºC. Można też wystawić ją na dwór w osłonięte i półcieniste miejsce. Dzięki spryskiwaniu zwiększamy ilość wilgoci w powietrzu (co bardzo lubi) i usuwamy osiadający kurz.

Nasz kwiat powinien przejść od grudnia do lutego okres spoczynku, trwający ok. 4-6 tygodni. Przenosimy go wtedy do chłodniejszego pomieszczenia (10-12ºC), przestajemy nawozić i do momentu wykształcenia się pąków kwiatowych ograniczamy podlewanie - podlewamy dopiero, gdy górna warstwa ziemi przeschnie i liście zaczynają się lekko kurczyć. Dzięki temu zabiegowi kwitnienie będzie obfitsze.

Od marca do maja na końcach najmłodszych segmentów i w miejscu rozgałęzienia wyrastają kwiaty o długości 4-8 cm i utrzymują się na roślinie około 2 tygodni. Złożone są z wielu wąskich, warstwowo ułożonych, białych, różowych, pomarańczowych lub czerwonych płatków. Z chwilą ukazania się pąków kwiatowych podlewamy obficiej, żeby ziemia była stale wilgotna, ale nie mokra. Co 2 tygodnie do wody dodajemy nawóz do kaktusów, bogaty w potas.Musimy pamiętać, że przestawianie, zalanie, przesuszenie lub przemrożenie rośliny w czasie pączkowania i kwitnienia może spowodować zrzucenie pąków i kwiatów.

Kaktus Wielkanocny nie wymaga częstego przesadzania. Co 3-4 lata, gdy korzenie wypełnią doniczkę, przenosimy go - miesiąc po przekwitnięciu - do świeżej ziemi. Podłoże powinno być żyzne, próchniczne, przepuszczalne i lekko kwaśne - np. mieszanka torfu i gruboziarnistego piasku w proporcji 3:1 lub gotowa ziemia do kaktusów. Stosujemy doniczki plastikowe z dobrym drenażem.

Roślinę możemy łatwo rozmnożyć z sadzonek utworzonych z pojedynczych segmentów, ukorzenionych w piaszczystym podłożu zaraz po kwitnieniu. Rozrośnięte okazy najlepiej wyglądają pojedynczo, zwisając jak pnącza. Ponieważ często zakwita w okresie Wielkanocy, może stanowić ozdobę świątecznego stołu.

Roślinę do zdjęć udostępniła kwiaciarnia "TULIPAN"

Źródło artykułu:WP Kobieta