Wkrótce otwarcie dziecięcej uczelni

Wkrótce otwarcie dziecięcej uczelni

Wkrótce otwarcie dziecięcej uczelni
Źródło zdjęć: © WP.PL
01.06.2009 13:43, aktualizacja: 31.05.2010 19:47

Wykład "Jak zrobić Dinozaura?" zainauguruje 6 czerwca działalność Uniwersytetu Śląskiego Dzieci. W świat prehistorycznych gadów wprowadzi małych studentów dr Andrzej Boczarowski, paleontolog z Wydziału Nauk o Ziemi UŚ.

Wykład "Jak zrobić Dinozaura?" zainauguruje 6 czerwca działalność Uniwersytetu Śląskiego Dzieci. W świat prehistorycznych gadów wprowadzi małych studentów dr Andrzej Boczarowski, paleontolog z Wydziału Nauk o Ziemi UŚ - informuje rzecznik UŚ, Magdalena Ochwat. Dodaje, że "dziecięca uczelnia" ma przede wszystkim rozwijać i wzbogacać dotychczasowe zainteresowania, wiedzę i umiejętności oraz umożliwić odkrywanie nowych obszarów fascynacji.

- Chcemy zapewnić małym studentom kontakt z nowoczesną nauką i wielkimi laboratoriami naukowymi w Polsce i w Europie, rozwijać ich umiejętności językowe i zapewnić kontakt ze studentami Uniwersytetów Dzieci w innych krajach. Rozwijać wiedzę o sobie, o własnych zainteresowaniach sportowych, sprawności ruchowej i umiejętnościach manualnych - deklaruje dr Jerzy Jarosz z Wydziału Matematyki Fizyki i Chemii UŚ, pomysłodawca przedsięwzięcia.

Studentami Uniwersytetu będą mogły zostać dzieci w wieku od 5 do 12 lat. Zostaną podzielone na trzy grupy wiekowe. W grupie "Żaczków" będą studiowali 5- i 6-latkowie. Udział w zajęciach może wziąć do 100 uczestników. "Poszukiwacze" to grupa dzieci w wieku 7-9 lat. Przewidziano nabór maksymalnie 200 uczniów. W najstarszej grupie "Odkrywców" znajdą się dzieci w wieku 10-12 lat. W tej grupie studia może podjąć nawet 300 osób.

Rok akademicki Uniwersytetu Śląskiego Dzieci będzie się pokrywał z rokiem akademickim Uniwersytetu Śląskiego i podzielony zostanie na dwa semestry. Dla każdej grupy wiekowej zostaną zorganizowane wykłady i warsztaty. Zajęcia edukacyjne będą się odbywać w salach Uniwersytetu Śląskiego lub w innych instytucjach, z którymi uczelnia współpracuje. Mali studenci otrzymają indeksy, w których zgromadzą karty zaliczonych zajęć. Na podstawie kart zaliczeniowych i zgromadzonych punktów, uzyskają promocję na kolejny semestr i rok studiów oraz dyplom ukończenia Uniwersytetu.

Idea uniwersytetów dla dzieci rozprzestrzeniła się w Europie i na świecie już kilka lat temu, a ostatnio pojawia się także w Polsce. Wiele z tych uniwersytetów powstaje i funkcjonuje przy uczelniach wyższych.

Uniwersytet Śląski Dzieci deklaruje współpracę z innymi Uniwersytetami Dzieci w Polsce i w Europie, z polskimi i zagranicznymi Centrami i Parkami Nauki, z Planetarium Śląskim, ze Śląskim Ogrodem Zoologicznym, Stowarzyszeniem Śląska Kawiarnia Naukowa, z instytucjami o charakterze edukacyjnym oraz z instytucjami i laboratoriami naukowymi na całym świecie.

Źródło artykułu:PAP