Włókno z bananowca. Do czego można wykorzystać ten niezwykły eko trend?

Coraz częściej pojawiają się alternatywne rozwiązania dla sztucznych materiałów, czego dowodem jest chociażby włókno z bananowca. Ten surowiec może być wykorzystany na szereg różnych sposobów, np. w modzie czy w branży produkcyjnej. Włókno z bananowca to trend, o którym warto pamiętać szczególnie teraz, gdy coraz częściej wspomina się o poszukiwaniu bardziej ekologicznych propozycji.

Włókno z bananowca może być wykorzystane jako zamiennik sztucznych materiałów.
Włókno z bananowca może być wykorzystane jako zamiennik sztucznych materiałów.
Źródło zdjęć: © Pexels

Włókno z bananowca było znane jeszcze przed wiekami. Podobnie jak w przeszłości, tak i teraz z chęcią wykorzystuje się ten materiał do produkcji przedmiotów użytkowych i nie tylko. Dzięki niemu można pożegnać się raz na zawsze ze sztucznymi tworzywami, które szkodzą naszemu środowisku. Co warto wiedzieć o włóknie z bananowca?

Włókno z bananowca – czym właściwie jest?

Skoro o włóknie z bananowca mowa, należy pamiętać, że w głównej mierze chodzi o bananowiec manilski. Z jego liści otrzymywane jest cenne włókno, które nosi miano abaki albo manili. Może nawet osiągnąć wysokość do 3,5 metra. Włókno z bananowca wykazuje bardzo dużą odporność na drobnoustroje oraz na wodę morską. Bananowce manilskie są uprawiane najczęściej na Filipinach.

Włókno z bananowca – dlaczego jest popularne?

Włókno bananowca okazuje się coraz popularniejsze od kilku lat, ponieważ częściej pojawia się jako materiał produkowany masowo. Co ważne, włókno nie wymaga dodatkowej obróbki, ponieważ jest wytrzymałe samo w sobie. Już wkrótce abaka może zastąpić bardzo wiele syntetycznych materiałów w branży odzieżowej, czyli poliester, akryl i nylon – w końcu są one bardzo szkodliwe dla środowiska. Oprócz tego, z włókna bananowca przygotowuje się również biokompozyt.

Włókno z bananowca – zastosowanie w modzie?

Włókno z bananowca wykorzystuje się w modzie, ponieważ doskonale nadaje się do szycia kurtek, plecaków oraz różnych worków. W tego typu odzieży nie znajdziesz plastikowych zamków błyskawicznych ani innych sztucznych elementów. Ubrania z włókna bananowego są naprawdę miękkie i lekkie, a przy tym bardzo mocne i wodoodporne. Obecnie coraz popularniejsze są wszelkie plecionki z włókna bananowca, np. osłonki na doniczki, dywany czy inne dekoracje i akcesoria.

Włókno z bananowca – gdzie jeszcze się przyda?

Włókno z bananowca może być wykorzystane w szeroko pojętej produkcji. Może zastąpić wiele dotychczasowych akcesoriów spożywczych, czyli opakowania z tworzywa sztucznego. Pojawiają się także meble z abaki, które z jednej strony są delikatne, a z drugiej wytrzymałe oraz odporne na wilgoć. Meble z włókna z bananowca świetnie nadają się na taras albo na balkon. Także mniejsze dodatki z manili fantastycznie sprawdzą się przy codziennym użytkowaniu.

Ekologia i Ekonomia, jak zbudować zieloną przyszłość

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)