Trwa ładowanie...

Wojciechowska o seksie niepełnosprawnych. W Polsce to dalej temat tabu

Martyna Wojciechowska zdecydowała się poruszyć temat, który w Polsce praktycznie nie ma racji bytu. Fani na jej profilu na Instagramie przeczytać mogą, kim jest asystentka seksualna dla osób z niepełnosprawnościami. Post wywołał lawinę komentarzy.

Share
Martyna Wojciechowska poruszyła kontrowersyjny temat
Martyna Wojciechowska poruszyła kontrowersyjny tematŹródło: ONS, fot: Pawel Kibitlewski
d3gvbcb

Gościem programu "Kobieta na końcu świata" Martyny Wojciechowskiej będzie Vladana Augstenowa – certyfikowana specjalistka w dziedzinie seksualności osób niepełnosprawnych z Czech. U naszych sąsiadów taki zawód jest uregulowany prawnie od pięciu lat. W Niemczech, Szwajcarii czy Belgii asystentki seksualne dla osób z niepełnosprawnościami działają od dawna. W tych krajach to coś normalnego i potrzebnego.

Wojciechowska głośno o seksualności niepełnosprawnych

Martyna Wojciechowska zaprosiła do swojego programu certyfikowaną asystentkę seksualną dla osób niepełnosprawnych. Kursy doszkalające w tym zakresie w Czechach dofinansowywane są z budżetu państwa.

"Jak to się ma do Polski, gdzie osoby z niepełnosprawnościami często nie mają tej podstawowej opieki i wsparcia finansowego?" – pyta Martyna Wojciechowska na swoim profilu na Instagramie. "A tyle się u nas mówi o "pro-life". Bycie za życiem to także zapewnienie godnego życia osobom, które nie mogą same o siebie zadbać" - pisze.

d3gvbcb

Vladana Augstenowa, czeska asystentka, do której dotarła Martyna Wojciechowska, pomaga osobom z niepełnosprawnościami uzupełnić braki w bliskości fizycznej.

"Mówi o sobie, że "stara się leczyć dotykiem", i że każdy z nas potrzebuje bliskości i intymności" – pisze Wojciechowska o Vladanie Augstenowej. "To przecież naturalna potrzeba człowieka, niezależnie od tego, czy jest niepełno- czy pełnosprawny" - dodaje.

Zobacz również:

d3gvbcb

Wojciechowska retorycznie pyta, czy jesteśmy gotowi na dyskusję o seksualności osób z niepełnosprawnościami. Jej post wywołał lawinę komentarzy. Pod zdjęciem wypowiedziały się między innymi matki osób niepełnosprawnych, dla których to realny problem. Nie zabrakło też jednak wypowiedzi mniej przychylnych, gdzie ludzie tacy jak Vladana Augstenowa określani są mianem prostytutek.

Temat jest trudny, ale niezmiernie ważny. W dobie zagorzałych walk w duchu "pro-life" pochylenie się nad wszystkimi niezaspokajanymi potrzebami osób niepełnosprawnych powinno stanowić priorytet dla rządzących. Póki co trudności sprawia jednak nawet zapewnienie godnych zasiłków opiekuńczych dla ich rodzin.

Polska pełna pasji. O niesieniu pomocy niepełnosprawnym

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3gvbcb

Podziel się opinią

Share
d3gvbcb
d3gvbcb
Strona Główna WP