Wokół okrągłego stołu
Stół od wieków był meblem, który skupiał wszystkich domowników. Nie tylko zapadały przy nim najważniejsze życiowe decyzje, ale jedzono, najzwyczajniej w świecie, potrawy przygotowane w domowej kuchni.
29.06.2005 | aktual.: 03.04.2018 13:52
Stół od wieków był meblem, który skupiał wszystkich domowników. Nie tylko zapadały przy nim najważniejsze życiowe decyzje, ale jedzono, najzwyczajniej w świecie, potrawy przygotowane w domowej kuchni. W dzisiejszych czasach stół znacznie stracił na swoim znaczeniu. Pamiętamy o nim jedynie przy wyjątkowych okazjach.
Najbardziej widać to w okresie przedświątecznym - wtedy stół nabiera szczególnego znaczenia, skupia wszystkich domowników. To klasyczne miejsce do spożywania posiłków, w związku z pośpiechem i brakiem czasu, przestaje być tak ważnym centrum życia rodzinnego.
Jadalnia może stanowić najbardziej reprezentacyjną część naszego mieszkania. Najważniejsze by, odpowiednio zaaranżowana, współgrała z klimatem całego otoczenia. Odpowiednie dla stołu miejsce to takie, które nie ma zakłóconego ciągu komunikacyjnego z kuchnią. Ważne jest, by stół nie zaburzał tzw. dziennej strefy domu. Nie ma sensu stawiać go w pobliżu sofy czy domowej biblioteczki.
O wyglądzie samego mebla decydują sami domownicy. Nie powinien jednak zbytnio odstawać od klimatu mieszkania. Ma to być przede wszystkim miejsce reprezentacyjne, ale z drugiej strony funkcjonalne i wygodne. Warto wiedzieć, jakie warunki powinien spełniać stół idealny, przy którym komfortowo będzie można spożywać posiłki.
Aby było nam wygodnie
Wysokość wygodnego stołu jadalnego powinna wynosić 72-74 cm. Siedzieć powinniśmy na wysokości 44-46 cm. Warto zadbać, by krzesła miały oparcia, co zdecydowanie podnosi komfort jedzenia. Liczba krzeseł jest oczywiście zależna od wielkości stołu. Optymalne warunki dla jednej osoby siadającej przy stole to przestrzeń o szerokości 60 cm i głębokości 40 cm. Należy sobie uzmysłowić, jak niebagatelna jest również kwestia krzeseł. Swobodnie odsuwane krzesło wymaga 80 cm wolnej przestrzeni. Spełniając takie warunki możemy być pewni, że nasz stół będzie perfekcyjnym i komfortowym miejscem do spożywania posiłków.
Kształt i funkcjonalność
Przy wyborze kształtu stołu powinniśmy kierować się wyglądem przestrzeni całego pomieszczenia jadalnego. W pokojach kwadratowych najlepiej ustawić okrągły stół. Przy średnicy 1,2 metra zmieści się przy nim swobodnie 6 dorosłych osób. Stoły prostokątne przeznaczone są z reguły do pomieszczeń podłużnych. Można również zastosować inne, bardziej fantazyjne kształty. Należy jednak pamiętać, by siedzące przy stole osoby miały ze sobą kontakt wzrokowy i nie przeszkadzały sobie nawzajem.
W naszych mieszkaniach najczęściej znajdziemy stoły rozkładane, prostokątne lub okrągłe. Tego typu meble sprawdzają się zwłaszcza w pomieszczeniach o niezbyt dużej powierzchni. W jeszcze mniejszych metrażach sprawdzają się stoły mobilne, które, poza sferą jedzenia, mogą pełnić różne funkcje. Taki stolik z małymi kółeczkami pozwala na szybką i wygodną zmianę ustawienia mebli. Dodatkowe wyposażenie blatu w płaskie szuflady lub wykorzystanie nóg stołu na niewielkie pojemniki, pozwoli na przechowywanie różnych detali stołowych, np. świec czy serwetek.
Warto jednak pamiętać, by stół nie stracił nic na swej wygodzie. Wzorcowy mebel powinien umożliwiać swobodne dostawienie i przesuwanie krzeseł oraz posiadać dostatecznie dużą przestrzeń pod blatem, która nie pozwoli na krępowanie nóg osoby siedzącej przy stole.
Stół, ale z czego?
Tradycyjnym materiałem używanym do budowy stołu jest drewno. Doskonale współgra w zestawieniach z metalem i szkłem. Można również wykorzystać inne materiały, mniej tradycyjne, np. szkło czy metal. Do przygotowania blatu może służyć również materiał mineralny - granitowa lub marmurowa płyta. Najważniejsze, by stół nie był miejscem przytłaczającym, a służył mieszkańcom jako miejsce codziennych spotkań i rozmów.
Bardzo ważne jest również, by stół stał w miejscu, gwarantującym spokój, ciszę i odpowiednie warunki, do komfortowego spożywania posiłków. To miejsce powinno działać kojąco na domowników i nie stresować ich.
Cena
Z kupnem stołu nie powinno być żadnych problemów. Szeroką ofertę znajdziemy w licznych sklepach i salonach meblowych. Ceny mebla wahają się od kilkuset złotych do kilkunastu tysięcy złotych. Jeżeli jesteśmy majętni możemy sobie pozwolić na odrobinę ekstrawagancji i stół zamówić u rzemieślnika czy nawet artysty. W takim wypadku, cena mebla może urosnąć nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych, a my będziemy mieć pewność, że jesteśmy posiadaczami oryginalnego, niestandardowego mebla.
(PP, fot. kuchnie FORTE)