Wszystko o cellulicie
Definicji cellulitu jest wiele. Każda z firm kosmetycznych układa ją na nowo, eksponując w niej któryś z objawów cellulitu, w zależności od działania produktu, który lansuje.
13.06.2006 | aktual.: 31.05.2010 13:28
Definicji cellulitu jest wiele. Każda z firm kosmetycznych układa ją na nowo, eksponując w niej któryś z objawów cellulitu, w zależności od działania produktu, który lansuje.
W dużym uproszczeniu można stwierdzić, że cellulit jest przypadłością typowo kobiecą i polega na nadmiernym i nierównomiernym odkładaniu się zapasów tłuszczu, wody i produktów przemiany materii w komórkach tłuszczowych (adipocytach) tkanki podskórnej. Komórki te przemieszczają się między włóknami kolagenu i elastyny, odkształcając tkankę łączną, odpowiedzialną za napięcie i elastyczność skóry. W ten sposób powstaje również obrzęk, bo przerośnięte adipocyty zakłócają działanie sąsiednich tkanek oraz zaburzają cyrkulację krwi i limfy. Skóra staje się wiotka, gąbczasta, pofałdowana.
Na powstanie cellulitu najbardziej narażone są uda, pośladki i brzuch. Wiąże się to z naturalnymi procesami zachodzącymi w organizmie kobiety, który pozostaje w ciągłej gotowości do ciąży. Stąd największe skupiska komórek tłuszczowych znajdują się w wyżej wymienionych obszarach. Są to również komórki specjalnie „zaprogramowane” przez naturę do magazynowania tłuszczów i produktów przemiany materii oraz do jak najwolniejszego oddawania tych zapasów. Dlatego tak trudno nam odchudzić te miejsca.
Jednym z głównych kierunków, jaki obierają firmy kosmetyczne w walce z cellulitem, jest próba zatrzymania lub chociaż spowolnienia procesów magazynowania tłuszczów. Cellulit rzadziej pojawia się także na karku, przedramionach czy w okolicach kolan.
Przyczyny powstawania „skórki pomarańczowej”:
- uwarunkowania genetyczne,
- gospodarka hormonalna (oraz jej zaburzenia związane z okresem dojrzewania, ciążą, przyjmowaniem pigułki antykoncepcyjnej),
- zaburzenia krążenia krwi i limfy,
- niezrównoważona dieta (w tym spożywanie nadmierych ilości soli oraz żywności przetworzonej, zawierającej konserwanty i syntetyczne barwniki) siedzący tryb życia, stres.
Warto pamiętać, że ilość komórek tłuszczowych w naszym organizmie kształtuje się w pierwszych latach życia (0-3), później możemy już tylko walczyć o zmniejszenie objętości komórek, bo ich ilość się nie zmniejsza.
Cellulit ma trzy główne odmiany: obrzękowy, zwany też wodnym, tłuszczowy i mieszany. Nowoczesna terapia antycellulitowa polega na działaniu kompleksowym i skupia się na czterech podstawowych zasadach:
- zwiększeniu aktywności fizycznej,
- prawidłowym odżywianiu,
- odpowiednich zabiegach w domu, w gabinetach i stosowaniu preparatów oraz na zmianie niektórych nawyków.
Składniki aktywne w preparatach
Wbrew pozorom liczba składników aktywnych umieszczanych w tego typu preparatach jest ograniczona. Znanych jest kilkanaście substancji, których działanie antycellulitowe i wyszczuplające jest najbardziej skuteczne. Poszczególne preparaty różnią się między sobą kombinacją tych składników oraz ich stężeniem. Podstawową rolę różnicującą odgrywają też oczywiście wyżej wspomniane „nośniki” substancji aktywnych- od ich zaawansowania zależy skuteczność i cena produktu.
Najczęściej spotykane to:
- kofeina, sole kofeiny - składnik aktywny pochodzenia roślinnego, w kosmetyce używana głównie w preparatach antycellulitowych; redukuje nadmiar tkanki tłuszczowej, wykazuje działanie wyszczuplające, poprawia krążenie zwiększając przepływ krwi w naczyniach krwionośnych, wspomaga w wydalaniu toksyn z organizmu i usprawnia funkcjonowanie tkanki łącznej. Największe stężenie osiągnięto w takich preparatach jak LIERAC Ultra Body Lift Minceur (10%) oraz w ELANCYL Koncentrat Lipo-reduktor (ok. 6%).
- L-karnityna - składnik aktywny, pochodzenia różnego, o charakterze witaminy, odmiana L jest aktywna biologicznie w regulowaniu poziomu tłuszczów w organizmie, stąd jej obecność (albo samodzielnie, albo jako składnik kompleksów składników) w produktach antycellulitowych i wyszczuplających (m.in.w DERMEDIC Cellu-end, LIRENE Aktywne serum antycellulitowe, DERMIKA Superaktywne Multiserum).
- Centella asiatica (wyciąg) - stymuluje produkcję kolagenu, dzięki czemu wzmacnia strukturę skóry, ujędrnia ją i uelastycznia. Wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych. Te dwa kierunki działania czynią ją bardzo dobrą substancją aktywną zalecaną w przypadku cellulitu i rozstępów. Obecna m. in. w gamie Eris Tricellux, Lirene, Dermika Noblesse Body Spa, Rilastil Preparat na cellulit w ampułkach.
- Eskulina - wzmacnia naczynka krwionośne skóry, zapobiega opuchliźnie. Neutralizuje wolne rodniki oraz chroni substancje wrażliwe na utlenianie, dzięki czemu przedłuża ich aktywność np. zapobiega utlenieniu jednej z substancji stymulujących spalanie tłuszczów. Obecna m.in. w gamie Eris Tricellux; Rilastil.
- C.L.A. - kwas linolowy, bardzo „modny” składnik, połączony z L-karnityną działa na poziomie komórkowym, aktywnie spala zalegający w komórkach tłuszcz i aktywnie blokuje napełnianie się tych komórek ponownie, czyli reaguje na dwie główne przyczyny powstawania cellulitu. Obecny m.in. w Dermika Noblesse Body Spa Superaktywnym Multiserum oraz w Dax Cosmetics Perfecta Body Budyń Wyszczuplający.
- Mangan - nowość w kosmetykach antycellulitowych - laboratoria Vichy odkryły jego skuteczne działanie rozkurczające włókna kolagenowe, które ulegają usztywnieniu pod wpływem rozrostu komórek tłuszczowych. Zmiękczenie włókien pozwala na silne wygładzenie powierzchni skóry i redukcję „pomarańczowej skórki”. Obecny w Vichy Lipocure Serum Wygładzającym.
Pielęgnacja uzupełniająca
Preparaty antycellulitowe prawie nigdy nie występują samodzielnie - są elementem całych programów pielęgnacyjnych, w skład których wchodzą jeszcze preparaty ujędrniające skórę wyszczuploną, peelingi czy żele pod prysznic. Produkty tworzące linię zawierają te same składniki aktywne, co wzmaga efekty wyszczuplające, bo skóra jest stymulowana na każdym etapie pielęgnacji. Zwłaszcza stosowanie peelingów z aktywnymi składnikami drenującymi i wyszczuplającymi podnosi skuteczność preparatów antycellulitowych. Takie programy pielęgnacyjne mają w swoim asortymencie m.in. marki: Lirene, Garnier, Elancyl czy Dermika i Eris.
Zagrożenia i przeciwskazania
W ostrożny sposób do preparatów antycellulitowych powinny podchodzić kobiety w ciąży i kobiety karmiące oraz osoby z problemami naczyniowymi na obszarach poddawanych kuracji.
Płytko unaczyniona skóra, widoczne teleangiektazje (tzw. pajączki), drobne wylewy czy żyłki na skórze to objawy kruchych naczynek krwionośnych. Składniki takie jak kofeina, L-karnityna czy C.L.A. w dużym stężeniu mogą powodować nasilenie tych problemów. Osoby takie powinny wybierać preparaty o łagodniejszym działaniu i nie łączyć ich z intensywnym masażem, który rozszerza naczynka krwionośne. Niektóre firmy produkują nawet odrębne wersje preparatów antycellulitowych dla osób z problemami naczyniowymi (np. marka Norel). Wówczas stężenie składników aktywnych jest mniejsze albo dodane są składniki wzmacniające ścianki naczynek (np. wyciąg z kasztanowca, polifenole z winogron lub witamina K). Osobom takim nie należy także polecać kuracji intensywnych, w formie ampułek.
Poza tym nie ma wyraźnych przeciwwskazań do używania preparatów antycellulitowych.
Oczywiście stosowanie preparatów antycellulitowych i wyszczuplających najlepiej połączyć z ćwiczeniami fizycznymi i dietą. Ograniczenie spożywanych kalorii umożliwia składnikom aktywnym preparatu walkę z nagromadzonymi, zalegającymi zapasami tłuszczu.