ModaWybierz buty i krawat dla swojego mężczyzny

Wybierz buty i krawat dla swojego mężczyzny

Wybierz buty i krawat dla swojego mężczyzny
Źródło zdjęć: © AFP
20.04.2011 00:05, aktualizacja: 26.04.2011 10:41

Czy można zaryzykować stwierdzenie, że wygląd mężczyzny jest wizytówką jego kobiety? Chyba tak. Warto więc znać podstawowe zasady dobrego stylu, szczególnie w takim zakresie jak obuwie i krawat - to elementy, które ewidentnie zaświadczają, czy mężczyzna zna zasady dobrej prezencji.

Czy można zaryzykować stwierdzenie, że wygląd mężczyzny jest wizytówką jego kobiety? Chyba tak. Warto więc znać podstawowe zasady dobrego stylu, szczególnie w takim zakresie jak obuwie i krawat - to elementy, które ewidentnie zaświadczają, czy mężczyzna zna zasady dobrej prezencji. Na początek przeanalizujemy te dwie ważne części męskiego stroju. Jakie zasady nas obowiązują?

Wszystko o krawacie
Czynnikami wpływającymi na estetykę krawata są: surowiec, z którego został sporządzony; kształt krawata, jego faktura i kolorystyka oraz to jak się komponuje, przede wszystkim kolorystycznie, z pozostałymi elementami stroju.

Krawaty bawełniane i skórzane używamy tylko do strojów weekendowych, a do pozostałych wyłącznie jedwabne. Klasyczny, tradycyjny krawat posiada w najszerszym miejscu miarę 8, 5 cm. Nie używajmy, niezależnie od tego jaka jest moda, krawatów zbyt wąskich, ani zbyt szerokich. Najbardziej istotnymi czynnikami są jego kolorystyka i komponowanie się z pozostałymi elementami stroju.

Jeżeli chcemy, by dłużej nam służył, powinniśmy go nosić tylko jeden dzień - następnie musi przynajmniej jeden dzień „odpoczywać”. Po zdjęciu krawata należy go natychmiast rozwiązać i przechowywać w taki sposób, by mógł luźno zwisać albo zwinąć w rulonik. Krawatów nigdy się nie pierze. W wyjątkowych wypadkach możemy próbować zlikwidować niewielkie zabrudzenia piorąc go chemicznie i tylko miejsca zabrudzone.

Ważnym czynnikiem mającym wpływ na wygląd krawata jest sposób zawiązania go. Jeżeli chodzi o długość, to odpowiedni jest taki, który pozwala krawatowi kończyć się na pasku do spodni. Węzeł dopasowuje się do koszuli - nie powinien wystawać poza końce kołnierzyka, do wzrostu i ogólnej budowy ciała - im większy mężczyzna tym większy węzeł.

* Dołącz do fanów serwisu KOBIETA.WP.PL na Facebooku i wygrywaj nagrody!* Podstawowe węzły to: klasyczny, prosty, półwindsor, windsor, diagonalny i krzyżowy Najczęściej używa się węzła prostego, który doskonale się układa, windsorskiego, który jest szeroki i perfekcyjny, półwindsorskiego, który jest węższy oraz najbardziej klasyczny i tradycyjny.

Wybór odpowiedniego krawata nie jest banalną sprawą, ponieważ powinien on być dostosowany zarówno do karnacji, czyli typu kolorystycznego mężczyzny, koszuli oraz garnituru.

Mężczyzna o chłodnym typie urody takim jak Lato lub Zima powinien nosić garderobę w chłodnych barwach. Mężczyzna o ciepłym typie kolorystycznym – Wiosna lub Jesień – powinien komponować strój w ciepłych kolorach. Niezależnie od tonacji koszula powinna być jaśniejsza od garnituru, a krawat ciemniejszy od koszuli. I na odwrót.

Nadrzędna zasada łączenia kolorów w męskim stroju - prostota i minimalizm. Należy trzymać się zasady trzech kolorów w ubraniu. Na przykład: ciemny garnitur jasna koszula i ciemny krawat, granatowy garnitur; błękitna koszula i krawat w paski czerwone błękitne i granatowe. Inna wersja tej zasady: dwa elementy gładkie i jeden w deseń. Jeżeli koszula jest w paski lub kratę, to bezpieczniej założyć jest krawat gładki. Jeżeli koszula jest gładka, to decydujmy się na krawat z wzorami. Mając do wyboru garnitur w prążki, dobieramy wtedy krawat o znacząco węższych lub znacząco szerszych prążkach.

Kupując krawat należy sprawdzić jego jakość chwytając za węższy koniec i obserwując w jaki sposób wisi. Jeśli będzie się -, nawet nieznacznie - skręcał, nie należy go kupować. Trzeba też przeprowadzić „test paznokcia” pocierając nim krawat. Zabieg ten nie powinien pozostawić na nim żadnych śladów.

Buty to podstawa stylowego wyglądu. Zarówno w męskim stroju, jak i w damskim mają wielkie znaczenie. Buty nowe mają cudowną moc odmładzania „starego”garnituru, buty dobrej jakości, w doskonałym stanie mają cudowną moc dodawania klasy i punktów reszcie stroju. Niestety, buty kiepskiej jakości, lub niezadbane i niewyczyszczone potrafią zwyczajnie zepsuć wizerunek. I to nawet w sąsiedztwie najdroższego garnituru. Dlatego należy zadbać o ten element stroju.

Warto zainwestować w dobrej jakości obuwie. Najlepiej postawić na klasykę. Buty droższe, skórzane, o klasycznym kroju, będą prezentowały się lepiej niż tańsze „jednosezonowe” wersje, będą też dłużej nam służyły...

Do garnituru najlepsze są oksfordy, czyli gładkie, sznurowane buty, na skórzanej podeszwie, wykonane z lekko połyskującej skóry. Równie popularnym typem eleganckiego męskiego obuwia są derby. Czy różnią się te dwa rodzaje butów? Główny element różniący to przyszwa – w oksfordach jest zamknięta, czyli jakby przyszyta do reszty buta, w oksfordach jest otwarta – na zewnątrz, da się rozchylić, wygląda jak naszyte uszy. W stylu casual są mokasyny – wygodne obuwie, niepasujące do garnituru.

Buty muszą odpoczywać. Tak samo jak krawaty. Nie należy nosić dwa dni z rzędu tej samej pary butów.

(jj/ma)