Wyspani są piękniejsi
Kto prawidłowo śpi, może pochwalić się gładszą cerą, mocniejszymi paznokciami i gęstymi włosami - twierdzą naukowcy.
25.09.2006 | aktual.: 31.05.2010 13:07
Kto prawidłowo śpi, może pochwalić się gładszą cerą, mocniejszymi paznokciami i gęstymi włosami - twierdzą naukowcy.
Podział komórek w nocy staje się 8 razy szybszy. Ale tylko podczas snu. Obumarłe komórki zostają usuwane, pojawiają się nowe, wygładzające twarz. Wzmacniają się włosy i paznokcie. Mechanizmy reperacyjne pracują na wysokich obrotach, gdyż płytki oddech śpiącego i minimalne zużycie energii umożliwiają optymalne ukrwienie zewnętrznych warstw skóry, która pobiera z krwi substancje odżywcze.
Długość snu
Aby efektywnie przeprowadzić cały program nocnego odmładniania, potrzeba co najmniej 5 godzin snu. W tym czasie metabolizm komórek wzrasta o 70 procent. Dobrze jest, gdy przynajmniej dwie z tych pięciu godzin prześpimy przed północą.
Prawidłowa poduszka
Aby limfa mogła bez przeszkód odpłynąć, głowa i kark powinny być ułożone lekko ukośnie. Można to osiągnąć przy pomocy miękkiej poduszki wielkości 40 x 80 cm, którą umieszczamy w okolicy karku.
Prawidłowy materac
Na zbyt miękkim materacu człowiek rzadziej zmienia pozycję podczas snu. A to szkodzi ukrwieniu i sabotuje proces odnowy organizmu. Średnio twardy materac powienien leżeć na ruszcie z listewek, gdzie każda listewka porusza się osobno.
Mleko z miodem
Glukoza zawarta w miodzie i mleku transportuje do mózgu tryptofan, czyli tę cząsteczkę białka, z której powstaje molekuła snu - melatonina. W rezultacie zasypiamy łatwiej, organizm regeneruje się bez przeszkód, wstajemy wypoczęci.
Relaks
Przed zaśnięciem dobrze jest położyć się na plecach i lekko podwinąć nogi - to odpręża organizm. Kto spędza noc w niewygodnej pozycji, zatrzymuje proces regeneracji.
Pozycja snu
Najlepiej jest spać na plecach, co pomaga w znikaniu worków pod oczami, względnie zapobiega ich powstawaniu. Spanie na boku przyśpiesza tworzenie się zmarszczek wokół ust i nosa.
Wilgoć
Organizm potrzebuje wilgoci. Jeżeli nie otrzyma jej z zewnątrz, to w nocy czerpie ją z zewnętrznych warstw skóry. Jednym słowem - wysychamy. A na suchej skórze pojawiają się zmarszczki. Dlatego dobrze jest wypić szklankę wody przed snem.
Temperatura
Jeżeli w sypialni jest za zimno, automatycznie zawijamy się w kołdrę, pod którą powstają cieplarniane warunki. Pocimy się i budzimy z napuchniętą twarzą. Znacznie korzystniejsze dla naszej urody jest utrzymanie w pokoju 17-18˙C. Nie można zapominać o wietrzeniu.
Krem na noc
To, co wcieramy na noc w skórę twarzy, powinno zawierać kwas hialuronowy, zapewniający skórze dostateczną wilgoć. Kosmetycy radzą, aby raz na tydzień w ogóle zrezygnować z kremu na noc. Umożliwimy przez to naszej skórze osiągnięciej jej właściwego pH (pondus hydrogenii - stężenie jonów wodorowych).
Właściwe oczyszczenie twarzy
Gruntowne oczyszczenie twarzy jest warunkiem snu piękności. Najlepszy jest peeling zawierający specjalnie dobrane ziarenka ścierne, które usuwają martwe komórki i zanieczyszczenia naskórka. Peeling należy przeprowadzać delikatnie, tak aby pobudził krążenie, lecz nie zranił skóry.