Wystawa "Rafał Malczewski i mit Zakopanego"

Do końca października można oglądać w Zakopanem wystawę poświęconą Rafałowi Malczewskiemu - znanemu w okresie międzywojennym, a dziś nieco zapomnianemu literatowi, publicyście i malarzowi. Jego postać pozostaje w cieniu słynnego ojca - malarza Jacka Malczewskiego.

Wystawa "Rafał Malczewski i mit Zakopanego"
Źródło zdjęć: © AFP

18.09.2006 | aktual.: 25.06.2010 20:08

Rafał Malczewski był jedną z najważniejszych postaci w Zakopanem w okresie międzywojennym, gdy miasto to było enklawą sztuki, artystów i intelektualistów. Muzealnicy mają nadzieję, że wystawa "Rafał Malczewski i mit Zakopanego" wydobędzie choć trochę postać tego artysty z zapomnienia.

"Mit Zakopanego okresu międzywojnia (1918-1939) to jedno z najważniejszych zjawisk kształtujących odrębność sztuki i kultury polskiej. Jednym z jego najważniejszych twórców i piewców był Rafał Malczewski (1892-1965).

Autor kilkuset obrazów, kilku tysięcy akwarel, kilkudziesięciu esejów, książek, felietonów, (...) mimo olbrzymiego dorobku i najwyższych laurów artystycznych w przedwojennej Polsce, pozostaje twórcą prawie zapomnianym, głównie ze względu na rozproszenie dzieł i niedostępne wcześniej archiwalia" - piszą autorzy książki "Rafał Malczewski i mit Zakopanego", którą wydano z okazji wystawy.
"Wystawa prezentuje twórczość Rafała Malczewskiego jako malarza, rysownika, pisarza, fotografa, współtwórcy filmów - na tle środowiska artystycznego i intelektualnego Zakopanego w latach 1918-1939. Rafał Malczewski mieszkał w zimowej stolicy Polski od 1917 do 1939 roku i jako felietonista stał się nieocenionym źródłem naszej wiedzy o Zakopanem okresu międzywojnia" - wyjaśnia w publikacji towarzyszącej wystawie Dorota Folga-Januszewska.

Na ekspozycji zobaczyć można m.in. mało znane lub zapomniane obrazy Rafała Malczewskiego ze zbiorów prywatnych i muzealnych. W zamyśle autorów wystawy, w zestawieniu z działalnością innych artystów, pisarzy, muzyków czy polityków tamtego okresu, mają one ilustrować proces kształtowania się mitu Zakopanego w polskiej kulturze.

Wystawę można oglądać w Galerii Sztuki im. Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich na Kozińcu w Zakopanem do 29 października. Jej organizatorem jest Muzeum Tatrzańskie im. Tytusa Chałubińskiego i Muzeum Narodowe w Warszawie, gdzie wystawa poświęcona Rafałowi Malczewskiemu była prezentowana w kwietniu.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Komentarze (0)