Zachowaj zimną krew
Jeżeli przydarzy Ci się stłuczka, powiedz sobie - trudno, może zdarzyć się każdemu. Postaraj się zachować spokój. Powstrzymaj emocje, awantury i wzajemne obrzucanie się pretensjami, jeżeli to inny użytkownik spowodował uszkodzenie Twojego samochodu - nic to nie zmieni.
22.03.2006 | aktual.: 26.06.2010 17:15
Jeżeli przydarzy Ci się stłuczka, powiedz sobie - trudno, może zdarzyć się każdemu. Postaraj się zachować spokój. Powstrzymaj emocje, awantury i wzajemne obrzucanie się pretensjami, jeżeli to inny użytkownik spowodował uszkodzenie Twojego samochodu - nic to nie zmieni.
Gdy Ty spowodowałaś kolizję - przeproś. Należy wysiąść z auta, wstępnie ocenić szkody. Nie zostawiać uszkodzonych samochodów na drodze, żeby nie blokować ruchu innym. Należy zjechać na chodnik lub pobocze, ustawić trójkąt ostrzegawczy. Jeżeli ucierpiały tylko pojazdy i to w niewielkim stopniu, nie trzeba wzywać policji. Ale najważniejsze jest spisanie oświadczenia! Kiedy tego nie dopilnujesz -firma ubezpieczeniowa nie pokryje kosztów naprawy. Nie ulegaj namowom winnego kolizji może dogadamy się inaczej. Nie pozwól innym poszkodowanym czy winowajcom odjechać z miejsca wypadku.
W tekście oświadczenia musi się znaleźć:
- informacja o sprawcy kolizji: dane osobowe z numerami dowodu osobistego i prawa jazdy
- dane jego pojazdu: marka, typ, numer rejestracyjny i koniecznie numer polisy OC z nazwą ubezpieczyciela i terminem ważności
- tekst: z własnej winy spowodowałam kolizję drogową z pojazdem...
- dalej następują dane pojazdu i osoby poszkodowanej konieczny jest szczegółowy opis zdarzenia i uszkodzeń, nawet z rysunkiem
- formułka: oświadczenie wydane przeze mnie na miejscu kolizji zgodne jest ze stanem faktycznym - łącznie z czytelnymi podpisami sprawcy i poszkodowanego musi kończyć tekst oświadczenia.
Gdy trudno jest ustalić winnego, albo ewidentny sprawca próbuje zwalić odpowiedzialność na Ciebie - poproś świadków zdarzenia o opisanie zdarzenia; na oświadczeniu podaj ich imię, nazwisko i adres i poproś o podpis.
Gotowe druki oświadczeń mają firmy ubezpieczeniowe.
Jeżeli wypadek ma dramatyczniejszy przebieg: jesteś ranna lub ranny jest inny uczestnik zdarzenia - koniecznie trzeba wezwać pogotowie ratunkowe i policję. Gdy nie masz telefonu komórkowego, nie szukaj w pobliżu budki, poproś przejeżdżających kierowców o zawiadomienie policji. Do przyjazdu lekarza - udziel pierwszej pomocy potrzebującym!
Jesteś świadkiem wypadku drogowego
W świetle prawa masz obowiązek udzielenia pomocy rannym w wypadku, jeżeli jesteś świadkiem takiego zdarzenia. Często osoby poszkodowane, łącznie z kierowcą, które nie doznały obrażeń, są w szoku i nie są w stanie pomóc innym. Wtedy świadek zdarzenia, nie narażając swojego życia czy zdrowia, musi nieść pomoc. Musisz wezwać policję, pogotowie, czy straż pożarną i udzielić elementarnej pierwszej pomocy: jeżeli na skutek zderzenia samochód się pali - użyj gaśnicy - nie żałuj swojej; pomóż wstać, czy wyjść z pojazdu poszkodowanym, okryj kocem, daj coś do picia; załóż opatrunek, wstrzymaj krwotok. Zabezpiecz teren wypadku, ostrzegaj innych użytkowników ruchu o przeszkodzie na drodze.