Blisko ludziZadbaj o zdrowie dziecka jeszcze przed jego narodzinami

Zadbaj o zdrowie dziecka jeszcze przed jego narodzinami

Musisz pamiętać o prawidłowym poziomie kwasu foliowego i żelaza w organizmie. Zgromadzone jeszcze przed ciążą w odpowiedniej ilości zapewnią dziecku właściwy rozwój już od chwili poczęcia.

Zadbaj o zdrowie dziecka jeszcze przed jego narodzinami
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

23.02.2010 | aktual.: 07.06.2010 03:45

Ciąża jest tym etapem życia kobiety, który budzi wiele emocji. Radość, związana z przyjściem na świat nowej istoty, przeplata się niejednokrotnie z licznymi obawami - zarówno o zdrowie dziecka, jak i przyszłej mamy. Chcąc zapewnić maleństwu prawidłowy rozwój należy już od chwili poczęcia zadbać o to, by dostarczyć organizmowi niezbędnych składników.

Bądź przygotowana na dziecko

Warto należycie przygotować się do ciąży. Przede wszystkim musisz pamiętać o prawidłowym poziomie kwasu foliowego i żelaza w organizmie. Zgromadzone jeszcze przed ciążą w odpowiedniej ilości zapewnią dziecku właściwy rozwój już od chwili poczęcia. Dlatego tak ważne jest, aby kobiety w okresie rozrodczym, bez względu na swoje plany odnośnie założenia rodziny, przyjmowały suplementy diety, np. FemiFeral.

Kwas foliowy

Kwas foliowy w organizmie człowieka jest niezbędny m.in. do syntezy DNA. Potrzebny jest również do procesów metabolicznych, do syntezy puryn, pirymidyn, niektórych aminokwasów, do podziału komórek oraz do regulacji tworzenia i dojrzewania czerwonych krwinek. Kwas foliowy jest także niezbędnym czynnikiem wzrostu i rozwoju.

Niedobór osłabia wchłanianie substancji pokarmowych z przewodu pokarmowego. Kwas foliowy jest jednym z ważniejszych składników odżywczych niezbędnych dla prawidłowego rozwoju płodu. Badania naukowe udowodniły, że jego przyjmowanie zapobiega występowaniu wad cewy nerwowej (rozszczepu kręgosłupa, wad mózgu) - jednych z najcięższych wad wrodzonych potomstwa.

Żelazo

Drugi ważny składnik diety kobiety planującej ciążę – żelazo – zapewnia odpowiednie dotlenienie komórek. Żelazo już gotowe do wchłonięcia, występuje w postaci związku prostego: ferrytyny. Jednak sam pierwiastek wchłania się stosunkowo trudno – w jelicie cienkim po spożyciu pokarmów pochodzenia zwierzęcego poziom przyswojenia wynosi ok. 20 proc. Przy dostarczaniu żelaza z pokarmów roślinnych, wchłanialność jest jeszcze gorsza i zwykle organizm pobiera najwyżej ok. 5 proc. Przyswajanie żelaza zmniejszają ponadto sole wapnia, fosforu, picie dużych ilości herbaty, kawy, spożywanie fitynianów, znajdujących się w nasionach zbóż. Antagonistyczne wobec żelaza są pierwiastki: wapń, cynk, mangan - co oznacza, że zubażają poziom jego wchłaniania w jelicie cienkim, jeśli są razem spożywane.

Popyt na ten pierwiastek w naszym organizmie występuje zawsze, jednak w szczególności potrzebujemy go w okresie: ciąży, karmienia piersią, menstruacji, kiedy dojrzewamy i kiedy się starzejemy. Można więc powiedzieć, że żelazo to pierwiastek uniwersalny i musimy go stale dostarczać w odpowiednio dobranych ilościach. Rozwój płodu i różnicowanie się jego tkanek i narządów wymaga zwiększonych dawek tego pierwiastka.

Sprzymierzeniec kobiet, szczególnie przyszłych mam

Najlepszym sposobem, by zapobiec niedoborom cennych pierwiastków, jest profilaktyka. Jeszcze zanim wystąpi zwiększone zapotrzebowanie na żelazo czy kwas foliowy, warto wspierać organizm właściwie dobranymi suplementami diety.

Zadbaj o dziecko – zadbaj o siebie

Często wiadomość o tym, że wydamy na świat nową istotę, jest dla nas całkowitym zaskoczeniem. Dlatego tym bardziej zaleca się stosowanie preparatów zawierających kwas foliowy i żelazo przez wszystkie kobiety.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Komentarze (112)