UrodaZadbane kolana

Zadbane kolana

Tak jak na łokciach tak i na kolanach naskórek może zacząć nadmiernie rogowacieć. O jedną i drugą część ciała dbamy podobnie.

Zadbane kolana

19.06.2006 | aktual.: 31.05.2010 13:27

Tak jak na łokciach tak i na kolanach naskórek może zacząć nadmiernie rogowacieć. O jedną i drugą część ciała dbamy podobnie.

Wykonywanie różnych prac domowych na kolanach (na przykład zmywanie podłóg, mycie dywanów, praca w ogródku) może uszkodzić wrażliwą skórę na kolanach. Nadmierne uciskanie powoduje, że skóra na nich staje się twarda i nabiera nieprzyjemnego kolorytu z sinym zabarwieniem. Należy więc zawsze pamiętać o podkładaniu pod nie czegoś miękkiego, kocyka lub małych poduszeczek. To pomoże zapobiec rogowaceniu naskórka, ale nie wyleczy całkowicie kolan. Oprócz tego trzeba je odpowiedni pielęgnować.

Oczyszczanie
Peeling kolan najlepiej wykonać podczas kąpieli lub biorąc prysznic. Preparat kładziemy na dłoń i kolistymi ruchami wmasowujemy w kolana. Jeśli naskórek jest nadmiernie zrogowaciały peeling wykonujemy nawet codziennie. Najlepszy jest peeling gruboziarnisty, choć może to być także sól.
Robiąc peeling pamiętajmy, że skóra kolan nie może być napięta. Nie wykorzystujmy do ścierania zrogowaciałego naskórka tarek lub pumeksów do stóp! Możemy się pokaleczyć i podrażnić skórę. Na zakończenie wcieramy preparaty nawilżające do ciała. Do łokci można wykorzystać tłusty, odżywczy krem do twarzy lub krem do rąk.

Kuracje zmiękczające i odżywcze
Sól można też wykorzystać do zmiękczenia skóry na kolanach. Niewielką jej ilość rozpuszczamy w wodzie i roztwór ten wcieramy w kolana. Po kilku chwilach spłukujemy i wsmarowujemy w kolana krem. Bardzo dobrze działa na skórę kolan odżywcza kuracja z oliwki i cytryny. Podgrzaną oliwkę (ciepłą, ale nie wrzącą) z kilkoma kroplami cytryny wcieramy w kolana. Po 10 minutach ścieramy nadmiar preparatu, ale go nie zmywamy. Przy bardzo złym stanie skóry, zabieg wykonujemy codziennie przez kilka dni. Gdy zauważymy poprawę, powtarzamy zabieg raz w tygodniu. Po wyleczeniu kolan profilaktycznie powtarzamy zabieg raz w miesiącu. Preparat nadaje się do kilkukrotnego wykorzystania.

Domowe preparaty
Równie skutecznie odżywia skórę kolan maseczka z twarożku, łyżeczki miodu i maślanki. Rozcieramy te składniki na papkę i nakładamy ją na kolana. Po 10 minutach ścieramy nadmiar maseczki. (Nie zmywamy!).

(Konsultacja: Magdalena Rozpędowska, licencjonowany kosmetolog)

Komentarze (0)