Zakładamy rabatę cebulową
Pięknie kwitnąca rabata od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni - czy to możliwe? Oczywiście, jeśli tylko poświęcimy odrobinę naszego czasu na wybranie i posadzenie roślin cebulowych.
29.10.2007 | aktual.: 29.10.2007 16:34
Jesienią sadzimy cebule roślin kwitnących od wczesnej wiosny. Najlepiej to zrobić od końca sierpnia do końca października, o ile nie ma przymrozków. Wtedy cebule zdążą się jeszcze ukorzenić przed zimą. Najwcześniej, bo już pod koniec lutego lub na początku marca, zakwitną przebiśniegi i krokusy. Pod koniec marca i w kwietniu pojawią się cebulice dwulistna i syberyjska, śnieżniki lśniące, narcyzy białe i żółte (żonkile), tulipany, śnieżyce letnie, hiacynty, psiząb pagoda, szafirki i szachownice. W maju na naszej rabacie rozkwitną cebulice dzwonkowate, czosnki i śniedki. Od czerwca możemy podziwiać kwitnące kosaćce cebulowe - bucharski, Dandorfa, hiszpański, holenderski, angielski, żyłkowany.
Cebule roślin kwitnących latem i jesienią sadzimy na wiosnę, po rozmarznięciu i nagrzaniu się ziemi oraz po wiosennych przymrozkach - rośliny wrażliwe na zimno najlepiej od połowy maja. Już w czerwcu zakwitną homerie, ismeny, klejnotki, jaskry peoniowe, frezje ogrodowe i inkarwille. W lipcu dołączą do nich galtonie białawe („hiacynt letni”), mieczyki, eukomis dwubarwna, tritonie, liatry, śniedki pomarańczowe i tygrysówki, W sierpniu pojawią się acidantery i eukomis jesienna, a we wrześniu krokusy jesienne i zimowity. Lilie możemy sadzić zarówno jesienią jak i wiosną - będą pięknie kwitły od lipca.
Oto kilka rad, aby nasze kwiaty na rabacie prezentowały się okazale:
- Do sadzenia wybieramy cebule największe z danego gatunku.
- Cebule muszą być zdrowe - bez pleśni, zgnilizny oraz bez uszkodzeń mechanicznych czy przez szkodniki.
- Nie powinny mieć wyrośniętych liści i korzeni - wyjątek stanowią lilie i szachownice.
- Sadzimy je na rabacie uwzględniając wymagania glebowe, świetlne i wilgotnościowe.
- Przed sadzeniem cebul dobrze jest nawieźć rabatę wolno działającym nawozem mineralnym - superfosfatem (około 50 g/m²).
- Cebule sadzimy bezpośrednio po zakupie. Jeśli muszą poczekać do momentu posadzenia - przechowujemy je w chłodnej piwnicy w piasku, trocinach lub suchym torfie.
- Cebule posadzone jesienią przykrywamy na okres mrozu korą lub ściółką.
- Jeśli nie nawoziliśmy rabaty przed posadzeniem, to należy zasilić rośliny po rozpoczęciu wzrostu (będą mieć ładne kwiaty), a następnie po przekwitnięciu (wykształcą duże cebule).
- Gatunki zimujące w gruncie (np. przebiśniegi, krokusy, szafirki, śnieżyce, narcyzy, tulipany), które po kilku sezonach rozmnożyły się i zagęściły, doprowadzając do drobnienia kwiatów, wykopujemy i rozsadzamy.
Październik to już „ostatni dzwonek”, aby posadzić nasze cebulki. Na efekty jesiennej pracy poczekamy do wiosny. Ciekawe, co z tego wyrośnie?