Zakładamy rabatę cebulową

Pięknie kwitnąca rabata od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni - czy to możliwe? Oczywiście, jeśli tylko poświęcimy odrobinę naszego czasu na wybranie i posadzenie roślin cebulowych.

Zakładamy rabatę cebulową
Źródło zdjęć: © 123RF.COM

29.10.2007 | aktual.: 29.10.2007 16:34

Jesienią sadzimy cebule roślin kwitnących od wczesnej wiosny. Najlepiej to zrobić od końca sierpnia do końca października, o ile nie ma przymrozków. Wtedy cebule zdążą się jeszcze ukorzenić przed zimą. Najwcześniej, bo już pod koniec lutego lub na początku marca, zakwitną przebiśniegi i krokusy. Pod koniec marca i w kwietniu pojawią się cebulice dwulistna i syberyjska, śnieżniki lśniące, narcyzy białe i żółte (żonkile), tulipany, śnieżyce letnie, hiacynty, psiząb pagoda, szafirki i szachownice. W maju na naszej rabacie rozkwitną cebulice dzwonkowate, czosnki i śniedki. Od czerwca możemy podziwiać kwitnące kosaćce cebulowe - bucharski, Dandorfa, hiszpański, holenderski, angielski, żyłkowany.

Cebule roślin kwitnących latem i jesienią sadzimy na wiosnę, po rozmarznięciu i nagrzaniu się ziemi oraz po wiosennych przymrozkach - rośliny wrażliwe na zimno najlepiej od połowy maja. Już w czerwcu zakwitną homerie, ismeny, klejnotki, jaskry peoniowe, frezje ogrodowe i inkarwille. W lipcu dołączą do nich galtonie białawe („hiacynt letni”), mieczyki, eukomis dwubarwna, tritonie, liatry, śniedki pomarańczowe i tygrysówki, W sierpniu pojawią się acidantery i eukomis jesienna, a we wrześniu krokusy jesienne i zimowity. Lilie możemy sadzić zarówno jesienią jak i wiosną - będą pięknie kwitły od lipca.

Oto kilka rad, aby nasze kwiaty na rabacie prezentowały się okazale:

  1. Do sadzenia wybieramy cebule największe z danego gatunku.
  2. Cebule muszą być zdrowe - bez pleśni, zgnilizny oraz bez uszkodzeń mechanicznych czy przez szkodniki.
  3. Nie powinny mieć wyrośniętych liści i korzeni - wyjątek stanowią lilie i szachownice.
  4. Sadzimy je na rabacie uwzględniając wymagania glebowe, świetlne i wilgotnościowe.
  5. Przed sadzeniem cebul dobrze jest nawieźć rabatę wolno działającym nawozem mineralnym - superfosfatem (około 50 g/m²).
  6. Cebule sadzimy bezpośrednio po zakupie. Jeśli muszą poczekać do momentu posadzenia - przechowujemy je w chłodnej piwnicy w piasku, trocinach lub suchym torfie.
  7. Cebule posadzone jesienią przykrywamy na okres mrozu korą lub ściółką.
  8. Jeśli nie nawoziliśmy rabaty przed posadzeniem, to należy zasilić rośliny po rozpoczęciu wzrostu (będą mieć ładne kwiaty), a następnie po przekwitnięciu (wykształcą duże cebule).
  9. Gatunki zimujące w gruncie (np. przebiśniegi, krokusy, szafirki, śnieżyce, narcyzy, tulipany), które po kilku sezonach rozmnożyły się i zagęściły, doprowadzając do drobnienia kwiatów, wykopujemy i rozsadzamy.

Październik to już „ostatni dzwonek”, aby posadzić nasze cebulki. Na efekty jesiennej pracy poczekamy do wiosny. Ciekawe, co z tego wyrośnie?

Komentarze (0)