Zapalenie skóry pofałdowanej
Mam psa- 3 letniego mastifa hiszpańskiego. Ma on wiele fałd, szczególnie wokół pyska. Od jakiegoś czasu zauważyłam, że pysk od spodu, miedzy fałdami jest zmieniony! Jest mokry, ślimaczy się i skora jest bordowa.
05.08.2008 | aktual.: 05.08.2008 16:10
Mam psa- 3 letniego mastifa hiszpańskiego. Ma on wiele fałd szczególnie wokół pyska. Od jakiegoś czasu zauważyłam, ze pysk od spodu, miedzy fałdami jest zmieniony! Jest mokry, ślimaczy się i skora jest bordowa. To samo ma na obu przednich łapach, miedzy palcami- na tylnych NIE! Myślę, że liżąc łapy sam sobie to przeniosl! Byłam z nim u lekarza, dostał juz 3 razy antybiotyki, za każdym razem trochę przechodziło i po zakończeniu kuracji wraca! Zastanawiam się nad zmiana lekarza, ale widzę, że to leczenie jest takie po omacku! Co to może być? Pies ma swój wybieg, nie ma kontaktu z innymi psami, ma cały czas taka sama karmę - sucha Eukanube. Będę wdzięczna choćby za sugestie, może poradę, gdzie można to porządnie zbadać i zdiagnozować! Dodam, że obcierałam juz te miejsca jodyną i innym środkiem przeciwgrzybiczym i nie pomogło.
Psy z pofałdowaną skórą mają większą skłonność do pojawiania się tam stanów zapalnych . Tło może być wielorakie, więc najlepiej przeprowadzić badanie polegające na pobraniu wymazu z miejsc zmienionych i ewentualnie zeskrobiny. W laboratorium zrobiony zostanie posiew i antybiogram, a także obejrzana zeskrobina. To badanie da nam odpowiedź czy doszło do zapalenia ropnego głębokiego do czego predysponowane są te miejsca na tle bakteryjnym, czy też mamy do czynienia z tłem grzybiczym (Malassezia pachydermatis) ,czy co też możliwe obie przyczyny na raz. Przy okazji wykluczymy obecność pasożyta zwanego nużeńcem.
Obie przyczyny są poważne i trudno się je leczy. Efekt uzyskamy stosując leczenie przez bardzo długi czas .Antybiotyki według wymazu, ale najczęściej amoxcylinę z kwasem klawulanowym lub cefaleksynę w bardzo dużej dawce. Antybiotyki podaje się czasem nawet parę miesięcy z tym, że po 4-6 tygodniach stosowania ich codziennie dopuszczalna jest tzw. terapia weekendowa co oznacza podawanie leków tylko przez 3 dni w tygodniu.
Leczenie Malescesi jest też długotrwałe i niestety często nawracające. Stosuje się leczenie przeciw grzybicze, też przez parę miesięcy lekami doustnymi.
W obu przypadkach pomocne może być dodatkowe leczenie miejscowe tzn. szampony, płyny w sprayach, środki odkażające w odpowiednich stężeniach do długotrwałego przecierania. Warto też u psów z fałdami pamiętać, aby w miarę możliwości po każdym piciu wody pies miał wycierany pyszczek do sucha papierowym ręcznikiem tzw. kuchennym jednorazowym. Wilgoć i ciepło zawsze sprzyja rozwojowi drobnoustrojów.
Aleksander Korzeniowski
Lecznica dla zwierząt "Cztery łapy"
Łódź