Zapalenie stawów u starszego psa

U mojego 14-letniego jamnika weterynarz stwierdził zapalenie stawów w tylnej łapce. Głównym objawem było kuśtykanie i przysiadanie co parę kroków na pupie. Pies przy tym jest smutny i nie chce wychodzić na spacer. Dodam, że jest chyba troszkę przekarmiony. Co mogę zrobić, oprócz odchudzenia go, żeby poprawić mu komfort życia no i oczywiście sobie, bo noszę go po schodach na trzecie piętro ?

Zapalenie stawów u starszego psa

02.10.2007 | aktual.: 02.10.2007 13:59

U pieska w tym wieku i ze stwierdzonym zapaleniem stawów możemy zrobić trzy rzeczy. Po pierwsze i niestety najistotniejsze to odchudzenie. Tylko w ten sposób możemy spowodować mniejsze obciążenie stawów podczas chodzenia. Nie da się wyeliminować tego punktu z leczenia, bo efekt jeśli będzie, to tylko krótkotrwały, a potem będzie już tylko gorzej. Najłatwiej skorzystać z gotowych karm odchudzających, które podawane jako jedyny rodzaj pożywienia i według wskazówek producenta na pewno dadzą efekt. Najważniejsze to przestrzeganie pór jedzenia, nie przekraczanie dawek dopuszczalnych i żadnego dojadania poza posiłkami. Tylko wtedy osiągniemy pożądany efekt.

Po drugie terapia ruchem – spokojne spacery (bez przemęczania, rzucania patyków, piłek )- chodzi o to, żeby nie dopuścić do zesztywnienia stawów, bo wtedy bardzo trudno jest już pomóc. Oczywiście najlepsze jest pływanie, ale trudno takie zalecenie zrealizować w praktyce. Podczas pływania nie ma obciążenia stawów, a stawy się ruszają co bardzo usprawnia ich działanie.

Po trzecie leczenie farmakologiczne, czyli leki z grupy tzw. niesterydowych przeciw zapalnych i dodatki żywieniowe czyli glukozamina i siarczan chondroitymy. Pierwsze z tych leków przy długim stosowaniu mają za zadanie zmniejszyć ból i działać przeciwzapalnie. Jest tylko parę leków zarejestrowanych dla zwierząt do przewlekłego stosowania. Z pewnymi zastrzeżeniami można je stosować latami, ale zawsze pod kontrolą lekarza prowadzącego, gdyż leki z tej grupy mogą obciążać wątrobę i drażnić śluzówkę żołądka prowadząc do jego owrzodzenia. Dodatki żywieniowe stosuje się również przewlekle i mają za zadanie wspomóc lepsze funkcjonowanie stawów, poprawić smarowanie wewnątrz stawów i pomóc w odnowie chrząstki stawowej. Nie spodziewajmy się po nich piorunujących efektów, ale jako dodatek warto przez parę miesięcy je stosować.

Niestety trzeba wdrożyć wszystkie trzy punkty do realizacji, bo wprowadzenie tylko ich części prawie na pewno nie przyniesie efektów na dłuższą metę.

Aleksander Korzeniowski
Lecznica dla zwierząt "Cztery łapy"
Łódź

Źródło artykułu:WP Kobieta
Komentarze (0)