Zaprojektuj mieszkanie ze specjalistą

Jeżeli zamierzamy skorzystać z usług projektanta wnętrz, a nie wprowadzamy się do już gotowego mieszkania, należy skonsultować się z nim zanim jeszcze zakończymy projektowanie architektoniczne.

Zaprojektuj mieszkanie ze specjalistą
Źródło zdjęć: © 123RF.COM

12.05.2010 00:43

Jeżeli zamierzamy skorzystać z usług projektanta wnętrz, a nie wprowadzamy się do już gotowego mieszkania, należy skonsultować się z nim zanim jeszcze zakończymy projektowanie architektoniczne. Dlaczego? Jego koncepcja aranżacji przestrzeni mieszkalnej może wymagać zmian konstrukcyjnych, jak chociażby przestawienia ścian nośnych budynku, a więc nieodzownie wiązać się będzie z koniecznością ingerencji w projekt architektoniczny.

Pierwsze spotkanie projektanta z przyszłymi lokatorami jest niezwykle ważne. Pozwala określić ich tryb życia i upodobania. Tylko podczas takiej rozmowy można ustalić i trafnie sprecyzować nasze oczekiwania co do projektu, a bez tego trudno mówić o owocnej współpracy.

Tryb życia mieszkańców to istotny aspekt uwzględniany przy wyborze odpowiedniej stylistyki wnętrza. Oczywistym jest, że inne oczekiwania będą mieli domatorzy, inne osoby prowadzące otwarty dom, jeszcze inne pracoholicy szukający w swoich czterech ścianach przede wszystkim azylu od codziennych obowiązków. Dobry architekt uwzględni nasze hobbistyczne upodobania organizując dużą bibliotekę, zimowy ogród czy strefę do przechowywania akcesoriów zapalonego globtrotera. Nie zaproponuje luźnych regałów pedantycznym wielbicielom porządku ani małego aneksu kuchennego smakoszom gustującym w aranżowaniu wystawnych przyjęć.

Z pewnością dostosuje pokój do wieku dzieci w rodzinie, zarówno pod względem kolorystyki, funkcjonalności, jak i bezpieczeństwa.

Przed wstępnym spotkaniem warto, żebyśmy zastanowili się jakie są nasze oczekiwania wobec przestrzeni, którą mamy oswoić. Jaki jej wariant najlepiej współgrałby z naszą osobowością?

Czy preferujemy dużo światła, czy wręcz przeciwnie - lepiej czujemy się w pomieszczeniach z aurą tajemniczości? Czy pracujemy w domu czy przede wszystkim w nim odpoczywamy? Poświęćmy trochę czasu na sprecyzowanie swoich życiowych planów na najbliższą przyszłość i wkomponowanie ich we własne aranżacyjne koncepcje.

Warto zastanowić się nad tym czy planujemy powiększenie rodziny, zmianę stylu życia, pracę w domu, kupno zwierząt domowych.

Po zebraniu wywiadu architekt przechodzi do etapu pracy koncepcyjnej. Przygotowuje wstępne rysunki, prospekty, wizualizacje, zdjęcia które powinny zostać przedstawione klientowi.

Warto pamiętać, że fotorealistyczne wizualizacje komputerowe to nieodzowny element nowoczesnej architektury wnętrz. Żaden szanujący się projektant nie powinien pozwolić sobie na przygotowanie projektu bez ukazania go w trójwymiarowej perspektywie wizualnej. Kolejna faza to nanoszenie poprawek po wspólnej analizie wstępnego pomysłu. Dobre biura nie poprzestają na tym, chcąc dbać o konkurencyjność oferty przeprowadzają research na rynku, sprawdzają najkorzystniejsze oferty kontrahentów. Nie zapominajmy bowiem, że początki współpracy to również określenie budżetu w jakim możemy się poruszać. Projektant jest ponadto osobą, która często monitoruje realizacje projektu utrzymując stały kontakt z podwykonawcami: hydraulikiem, stolarzem, elektrykiem.

W szczególnych przypadkach biura oferują również wycenę usługi projektowej po przesłaniu rzutu wnętrza oraz informacji o preferencjach klienta drogą mailową. To opcja często wybierana przez klientów, którzy chcą skorzystać z porady architekta jeszcze na etapie kupowania mieszkania od dewelopera, gdy są np. zainteresowani wprowadzeniem zmian w zakresie ścian nośnych, czy układu przestrzeni. Dobre biuro z pewnością nie pozostawi nas z dylematem odnośnie sposobu rozmieszczenia punktów świetlnych, wyłączników, gniazdek elektrycznych.

Często biuro to miejsce gdzie możemy zakupić projekty autorskich mebli. W cenę usługi wchodzi szacunkowa wycena wyposażenia niezbędnego do realizacji projektu z podaniem miejsca zakupu. Usługa może być wzbogacona o wizytę i konsultację w sklepach z wyposażeniem wnętrz.

Komentarze (3)