Blisko ludziZasady korzystania z urlopu

Zasady korzystania z urlopu

Zasady korzystania z urlopu
Źródło zdjęć: © -sxc.hu
09.06.2010 22:19, aktualizacja: 09.06.2010 23:33

Po urlopie macierzyńskim chcę wykorzystać urlop wypoczynkowy, a potem przejść na wychowawczy. Czy w czasie urlopu wypoczynkowego pracodawca może mnie wezwać do pracy (kazać przerwać urlop) i wręczyć wypowiedzenie? Czy może odmówić mi urlopu wypoczynkowego?

Po urlopie macierzyńskim chcę wykorzystać urlop wypoczynkowy, a potem przejść na wychowawczy. Czy w czasie urlopu wypoczynkowego pracodawca może mnie wezwać do pracy (kazać przerwać urlop)
i wręczyć wypowiedzenie? Czy może odmówić mi urlopu wypoczynkowego?

Co do zasady, zgodnie z art. 41 Kodeksu pracy, pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Pracodawca może jednak wręczyć Pani wypowiedzenia w sytuacji gdy odwoła Panią z urlopu, a Pani stawi się w pracy. Podstawą do odwołania z urlopu nie może być jednak zamiar wręczenia wypowiedzenia. Zgodnie z art. 167§1 Kodeksu pracy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu tylko wówczas, gdy jego obecności w zakładzie pracy wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili udzielania urlopu (np. awaria).

Jednak pracodawca powinien traktować możliwość odwołania jako sytuację zupełnie wyjątkową. Pracodawca nie może odmówić Pani udzielenia urlopu wypoczynkowego w ogóle. Natomiast jeśli chodzi o jego termin, to zgodnie z art. 163§1 Kodeksu pracy, urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów, który to plan powinien uwzględniać wnioski pracowników oraz konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Pracodawca nie jest jednak bezwzględnie związany wnioskami urlopowymi i nie może pójść Pani na urlop bez wyraźnej akceptacji pracodawcy co do jego terminu.

Artur Jastrzębski - prawnik, który specjalizuje się w prawie cywilnym, handlowym oraz gospodarczym.