Zestresowany mężczyzna odpycha kobiety... zapachem
Rosyjscy naukowcy dowiedli, że zestresowani mężczyźni pachną mniej atrakcyjnie. Stres wpływa na zmniejszenie atrakcyjności zapachu człowieka – do takich wniosków doszli ostatnio naukowcy z rosyjskiej Akademii Nauk.
26.05.2010 | aktual.: 27.05.2010 10:42
Rosyjscy naukowcy dowiedli, że zestresowani mężczyźni pachną mniej atrakcyjnie. Stres wpływa na zmniejszenie atrakcyjności zapachu człowieka – do takich wniosków doszli ostatnio naukowcy z rosyjskiej Akademii Nauk. Aby udowodnić swoje podejrzenia, jakoby kobiety różnie odbierały naturalny męski zapach, przebadali grupę studentów, będących w sytuacjach stresowych i bezstresowych.
Pobrane przez naukowców próbki potu od studentów płci męskiej, którzy byli przed i w trakcie egzaminu teoretycznego, zostały przekazane studentkom, które to oceniały ich zapach w perspektywie przyjemne/nieprzyjemne.
Okazało się, że atrakcyjność zapachu zależała od warunków fizjologicznych, zarówno oceniających, jak i badanych. I tak, studenci o niskim stężeniu kortyzolu (hormon stresowy) w ślinie, a więc ci niezestresowani, w oczach kobiet pachnieli przyjemniej niż studenci z wysokim jego stężeniem (bardziej zestresowani).
Duży poziom testosteronu w ślinie wiązał się także z niską atrakcyjnością zapachu studentów, ale tylko dla studentek w menstruacyjnej fazie cyklu miesiączkowego. Dla studentek będących w fazie owulacji (a więc w swoim najbardziej płodnym czasie), atrakcyjność zapachu studentów była wyższa niż dla kobiet będących w innych fazach cyklu. Stres związany z egzaminem powodował natomiast wzrost stężenia kortyzolu w ślinie, w wyniku czego spadała atrakcyjność zapachu zestresowanych studentów.
Reasumując, zdenerwowani mężczyźni są mniej atrakcyjni w oczach kobiet, szczególnie, gdy są one w "niepłodnej" fazie cyklu miesiączkowego. Może zatem warto opanować stres w kontakcie z nimi? Zdecydowanie ułatwi to wzajemne relacje