Zima w naszym ogrodzie

Zima to czas, kiedy w naszym ogrodzie nie ma zbyt wiele prac pielęgnacyjnych. Jednak to, jak przygotujemy nasze rośliny do pory mrozów i śniegu, wyraźnie wpłynie na wygląd ogródka przez cały następny rok. Zatem bardzo ważne jest przygotowanie roślin do zimy.

Zima w naszym ogrodzie

21.11.2006 | aktual.: 23.11.2006 12:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zima to czas, kiedy w naszym ogrodzie nie ma zbyt wiele prac pielęgnacyjnych. Jednak to, jak przygotujemy nasze rośliny do pory mrozów i śniegu, wyraźnie wpłynie na wygląd ogródka przez cały następny rok. Zatem bardzo ważne jest przygotowanie roślin do zimy, zabezpieczenie i ochrona przed nieprzyjaznymi warunkami atmosferycznymi. Zimą również nasz ogród może wyglądać pięknie, zwłaszcza gdy rośliny są przykryte warstwą śniegu. Jednak dla nas najważniejsze powinno być to, co się pod tą powierzchnią dzieje.

Okryj rośliny

Część roślin spokojnie przetrwa nawet największe mrozy, o inne trzeba specjalnie zadbać. Najprostszym sposobem jest usypanie kopca z ziemi – wystarczy, wykorzystując ziemię wokół rośliny, obsypać dolne jej pędy. Można do tego też wykorzystać korę. Rośliny, które są bardziej wrażliwe i wyjątkowo źle znoszą mrozy, należy dodatkowo zabezpieczyć płachtą jutową – najlepiej ochronić w ten sposób całą roślinę. Kategorycznie nie wolno w tym celu używać folii.

Zabezpiecz donice

Jeśli masz w ogrodzie rośliny w donicach lub innych pojemnikach, pamiętaj, że ich korzenie są narażone na przemarznięcie. Najlepszym sposobem na ich zabezpieczenie jest zadbanie o ich ochronę w momencie wsadzania ich do tych pojemników - wykładając dno na przykład styropianem. Jeśli tego nie dopilnowaliśmy na samym początku, przy wsadzaniu kwiatów, przed zimą powinniśmy wsadzić te rośliny do ziemi bądź przenieść do zamkniętego pomieszczenia. Nie może to być jednak mieszkanie, gdyż temperatura miejsca, w którym je trzymamy, nie powinna przekraczać 4-6 stopni. Uważaj przy odśnieżaniu

Przy ośnieżaniu ogrodu, pamiętaj, żeby ciężkiego, zbitego śniegu nie rzucać na delikatne rośliny. Ten śnieg, który spada na nie naturalnie, stanowi doskonałą ochronę, jednak jeśli do tego zasypiemy rośliny bryłami odgarnianego śniegu, możemy je uszkodzić i na wiosnę już nie ucieszą naszych oczu piękną zielenią.

Zabezpiecz zbiorniki wodne

Jeśli masz w ogrodzie oczka, studnie czy też inne zbiorniki wodne, pamiętaj, że przed zimową porą trzeba o nie szczególnie zadbać. Przede wszystkim należy je oczyścić z gnijących liści. Najlepiej też przykryć powierzchnię wody specjalną siatką, żeby zabezpieczyć nasz zbiornik wodny przed zanieczyszczeniami. Gdy w naszych oczkach czy stawach pływają ryby, nie powinniśmy się o nie martwić, gdyż przetrwają one zimę, ale jedynie w przypadku, gdy głębokość zbiornika wynosi minimum ok. 1,5 metra. Cały sprzęt zewnętrzny należy zabezpieczyć, a najlepiej oczyścić i schować na czas największych mrozów, aby nie popękały i nie uległy zniszczeniu.

Zadbaj o narzędzia

Nie wolno nam zapomnieć też o narzędziach ogrodowych. Nie wolno zapomnieć o spuszczeniu wody z rur i węża ogrodowego. Wszystkie pozostałe narzędzia należy oczyścić i schować w miejscu, gdzie nie ma wilgoci i zbyt niskich temperatur. W ten sposób wiosną będą one gotowe do dalszego używania.

Dobrze przygotowany ogród na zimę gwarantuje, że wiosną będziemy się cieszyć ze zdrowych i pięknych roślin. Mimo że miesiące śniegów to okres, gdy przerywamy prace ogrodowe, to nasza piękna zielona przestrzeń zamienia się w nie mniej urokliwą białą krainę, która niewątpliwie ma w sobie wiele czaru i nastrojowej atmosfery.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Komentarze (0)