Złota Palma - najważniejsza nagroda festiwalu w Cannes
Marzeniem każdego reżysera jest zdobycie Złotej Palmy, statuetki będącej przejawem najwyższego poziomu sztuki filmowej.
09.05.2013 | aktual.: 13.05.2013 13:02
Marzeniem każdego reżysera jest zdobycie Złotej Palmy, statuetki będącej przejawem najwyższego poziomu sztuki filmowej. Złota Palma, nawiązuje do herbu miasta i stworzona została w 1954 roku jednak z powodów ograniczeń prawnych projekt nagrody oraz jej status zmieniały się na przestrzeni lat.*W latach 1964-74 czasowo zrezygnowano z nagradzania zwycięzców Złotą Palmą. Do pomysłu jednak powrócono. Obecnie Złota Palma jest symbolem festiwalu w Cannes. *
Drogocenna palma
Na początku lat osiemdziesiątych statuetka miała formę cokołu, z biegiem lat stopniowo przekształciła się w piramidę. Obecny kształt głównej nagrody to projekt projektantki Caroline Scheufele. Główna cześć rzeźby stylizowana jest na liść palmowy, który opiera się na przejrzystym cokole. W przeciwieństwie do Oskara, Złota Palma naprawdę wykonana jest z 24-karatowego złota. Oskar jest tylko pozłacany. Koszt wyprodukowania jednej statuetki szacuje się na około 1500 dolarów – do jej stworzenia potrzebne jest aż 30 gramów czystego złota. Wykonanie Złotej Palmy to długi proces. Najpierw przygotowywany jest woskowy odlew liścia i według niego dokonywane są cięcia na krysztale. Opakowanie, w którym schowana jest nagroda, wykonane jest z marokańskiej skóry, w odcieniu ciemnego błękitu.
Do kogo wędrują statuetki?
Główna nagroda - Palme d'Or - to jedno z najbardziej prestiżowych trofeów w świecie filmowym. Zwyczajowo otrzymuje ją reżyser najlepszego filmu zaprezentowanego podczas trwania festiwalu, wybranego przez dziewięciu sędziów związanych z przemysłem filmowym.
Festiwal hołduje przede wszystkim twórcom, którzy przyczyniają się do rozwoju filmowego medium, jednak to, z czego zasłynął, to ustanowienie pewnej równowagi między komercyjnym charakterem, a artystycznym wymiarem kina.
Najczęściej nagradzane były produkcje amerykańskie, brytyjskie, włoskie i francuskie. Polskie filmy stały się laureatami dwukrotnie: „Człowiek z żelaza” Andrzeja Wajdy w roku 1981 oraz powstały we współpracy z Francją film Romana Polańskiego „Pianista” w roku 2002.
W 1997 roku, z okazji okrągłej, 50. rocznicy Festiwalu honorową „Palmę Palm”przyznano Ingmarowi Bergmanowi. Nagrodę odebrała jego córka, Linn Ulmann, w obecności 28 innych laureatów Złotej Palmy z poprzednich lat.
Pięcioro reżyserów otrzymało, jak do tej pory dwie Złote Palmy. Są to: Francis F. Coppola, Emil Kusturica, bracia Dardenne, Bille August i Shohei Imamura.